Działka budowlana ze służebnością gruntową

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Adik1231
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 02 gru 2019, 14:14
Działka budowlana ze służebnością gruntową

autor: Adik1231 » 02 gru 2019, 14:23

Witajcie,

Mam w planach zakupić działkę od znajomego, która została wydzielona z jednej wielkiej działki (część została odrolniona). Jednak żeby dojechać do "mojej" działki muszę mieć możliwość dojazdu, droga dojazdowa do działki została wyznaczona przez geodetę.
Z tej drogi dojazdowe bym korzystał tylko i wyłącznie ja jako właściciel działki budowlanej oraz znajomy dla dojazdu do reszty swojego pola. Przez tą drogę będę musiał poprowadzić wszystkie media do swojej działki (~50m od drogi gminnej)

Znajomy nie będzie pobierał ode mnie żadnej opłaty za tę drogę.

Jak wygląda sprawa z Księgami Wieczystymi? Czy zapis o służebności przechodu, przejazdu, przesyłu mediów musi być wpisany tylko w jednej księdze (mojej) czy w obu?

Jak prawnie wygląda temat braku opłaty za służebność? Gdzieś wyczytałem, że jeśli dzieje się to bez opłaty to trzeba to zrobić na zasadzie darowizny.

Jeśli chodzi o nasza umowę to z drogą dojazdową ja będę wszystko robił (dbał) we własnym zakresie, czy to też najlepiej gdzieś ująć w dokumentach i w jaki sposób to zrobić? Chodzi o utwardzenie, przeciągnięcie mediów itp.

Przegrzebałem już setki stron i nigdzie nie mogę namierzyć konkretnych informacji.
Będę wdzięczny za Waszą pomoc.
Pozdrawiam

Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów