Dom jednorodzinny na działce Produkcyjno - Usługowej

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

marekwp
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 04 lut 2020, 15:47
Dom jednorodzinny na działce Produkcyjno - Usługowej

autor: marekwp » 04 lut 2020, 17:01

Witam!

Mam pytanie odnośnie bud. mieszkalnego jednorodzinnego.

Otóż posiadam działkę na której chciałem wybudować dom, która to działka w MPZP jest oznaczona jako PU(produkcyjno usługowa).
Na działce został wybudowany budynek usługowy - który nie jest jeszcze oddany do użytku. (projekt budynku był przekształcony z bud. Mieszkalnego jednorodzinnego na bud. usługowy gdyż tylko na budynek o takiej funkcji w tamtym momencie udało się uzyskać pozwolenie na budowę)

W Wypisie z MPZP w trakcie budowy DODANO punkt który mówi:
" 10. W terenach zabudowy usługowej, produkcyjnej i magazynowej dopuszcza się wprowadzenie funkcji mieszkaniowej dla właściciela obiektu w formie budynku wolnostojącego lub w formie wydzielonego lokalu mieszkalnego, pod warunkiem dotrzymania standardów środowiskowych wymaganych dla lokali mieszkalnych."

Ten dopisek według Gminy miał załatwić sprawę i dać możliwość zmiany pozwolenia z bud usługowego na mieszkalny.

Lecz tak się nie stało, po dopisaniu pkt.10 w MPZP i wystąpieniu o zmianę pozwolenia Starostwo odmówiło zmiany pozwolenia z uwagi na:
"brak zgodności zamierzenia inwestycyjnego z ustaleniami MPZP"
Chciałbym zmienić pozwolenie na budowę z budynku usługowego na budynek mieszkalny i dopiero wtedy oddać budynek do użytkowania jako dom jednorodzinny (z powodu dużych podatków do Gminy od bud. usługowych)
W Gminie nie bardzo wiedzą co dalej z tym zrobić i twierdzą, że najlepiej chyba poczekać do kolejnej zmiany w MPZP i przekształceniu działki na MN, U(mieszkaniowo - usługową) ale wiadomo, że to zajmie jakieś 3 lata.

Czy dostawienie kolejnego budynku usługowego (np. jakiś mały garaż - usługowy aby nie płacić dużego podatku od nieruchomości ) załatwi sprawę i Starostwo będzie mogło wydać zmianę pozwolenia z bud usługowego na mieszkalny?

Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 6 gości

Gotowe projekty domów