Dodanie działki rolnej do działki budowlanej

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

zaczki1995
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 19 maja 2022, 11:32
Dodanie działki rolnej do działki budowlanej

autor: zaczki1995 » 19 maja 2022, 13:07

Cześć,

Na wstępię chciałbym podziękować tym który dotrwają do końca mojego wywodu i pomogą mi z całym tym bałaganem. Mianowicie, mam działkę budowlaną o powierzchni 30arów, która jest na zdjęciu zaznaczona zółtym kolorem. Stoi na niej dom mojej mamy, budynek gospodarczy i garaż. Chciałbym dołączyć do niej ten prostokąt zaznaczony na czerwono o powierzchni 12 arów które jest działką rolną i rośnie na niej zboże. W przyszłości chciałbym tam postawić dom do 35m2. na zawiadomienie. Czy może mi ktoś krok po kroku wyjaśnić gdzie mam się udać i z kim rozmawiać żeby połączyć takie działki?
Z wypisuje gruntów na tej działce którą chce przyłączyć klasa ziemi to IV i IVb. Dziękuje za pomoc, pozdrawiam.
Załączniki
dom.JPG

dejv
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 10 maja 2022, 20:57
Re: Dodanie działki rolnej do działki budowlanej

autor: dejv » 09 cze 2022, 22:21

Zacznijmy od tego, czy działka objęta jest ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, należy sprawdzić, w jakiej jednostce jest zlokalizowana i jakie dopuszczenia, a jakie zakazy plan definiuje dla tej jednostki. Klasa gruntu rolnego ma tu akurat najmniejsze znaczenie.

Na marginesie - rozumiem, że "dom" do 35 m2 ma spełniać funkcję budynku mieszkalnego, przeznaczonego na całoroczny pobyt mieszkańców? Jeśli tak, to możliwość jego budowy istnieje owszem - na zgłoszenie, ale z projektem budowlanym. Jeśli ma być budowany jako budynek rekreacji indywidualnej, przeznaczony na okresowy pobyt ludzi, ale mieszkańcy będą go zamieszkiwać całorocznie, to pojawia się drobny problem - nadzory budowlane bardzo lubią kontrolować takie inwestycje i sposób ich faktycznego użytkowania. O konsekwencjach myślę, że sobie zdajesz sprawę.

Awatar użytkownika
yanes
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 660
Rejestracja: 14 wrz 2008, 20:46
Lokalizacja: Podhale
Re: Dodanie działki rolnej do działki budowlanej

autor: yanes » 10 cze 2022, 5:59

A to ciekawe z tym, że "nadzory lubią kontrolować takie inwestycje" bo u mnie na Podhalu są tysiące takich domków budowanych na zgłoszenie jako BRI lub jak plan nie pozwala to budują gospodarczy i każdy jest wynajmowany turystom przez cały rok. Nikt nigdy tego nie kontroluje, noo chyba że sąsiad podkabluje ale tego nie zrobi bo sam ma też takie domki a nadzorcy zawsze jak kontrolują zgłoszenie to dziwnym trafem zgłaszający też ma za chwilę kontrolę więc koło się zamyka. Wracając do tematu, działkę już kupiłeś czy masz dopiero zamiar to zrobić. Bo jak jest już twoją własnością to nic nie musisz łączyć tylko przeczytać MPZP lub wystąpić do gminy o WZ i budować.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów