Budynek gospodarczy przekształcony na mieszkalny.

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Malina91
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 wrz 2012, 21:00
Budynek gospodarczy przekształcony na mieszkalny.

autor: Malina91 » 11 wrz 2012, 21:06

Na podwórku teściów znajduje się budynek gospodarczy (stodoła), połowa stodoły stoi na fundamentach, reszta nie. Ale w planach jest uwzględniona całość. Chcielibyśmy tą stodołę przekształcić w budynek mieszkalny, i zastanawiamy się od czego się zabrać po kolei i jaka będzie cena takiego przekształcenia (oczywiście cena za pozwolenia itp, a nie za budowę). Nie chcemy jej powiększać, tylko dolać na resztę fundamentów. Jakie pozwolenia i inne papierki muszę zdobyć, i ile by coś takiego kosztowało, słyszałam nawet opinię że lepiej to wybudować a dopiero później zgłosić samowolkę, że kara podobno jest mniejsza niż cena tych papierów....

Ps. Chciałam jeszcze zapytać ile by kosztowały wszystkie dokumenty na budowę całkiem nowego domu, jeśli ma się swoją działkę.

IWB
Re: Budynek gospodarczy przekształcony na mieszkalny.

autor: IWB » 12 wrz 2012, 7:00

Wymagane dokumenty:

1. Wniosek o pozwolenie na budowę (formularz wniosku z wykazem wymaganych załączników stanowi załącznik do karty informacyjnej).
2. Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej.

Do wniosku należy dołączać oryginały lub odpisy dokumentów, jeżeli ich zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym, z zastrzeżeniem art. 76a § 1 k.p.a tj. jeżeli dokument znajduje się w aktach organu lub innego organu państwowego, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ lub podmiot odpis lub wyciąg z dokumentu.

Opłaty:

Opłata skarbowa:

1. 17 zł - dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika.
2. 47 zł - zatwierdzenie projektu budowlanego.
3. opłata za pozwolenie na budowę nowego obiektu budowlanego oraz urządzeń budowlanych w zależności od rodzaju inwestycji:
a. 1 zł - za każdy m2 powierzchni użytkowej, ale nie więcej niż 539 zł - budynek przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza i leśna.
b. 14 zł - budynek służący celom gospodarczym w gospodarstwie rolnym.
c. 48 zł - inny budynek.
d. 20 zł - studnia oraz urządzenia do usuwania nieczystości stałych i ścieków.
e. 112 zł - budowla związana z produkcją rolną.
f. 2143 zł sieci wodociągowe, kanalizacyjne, elektroenergetyczne, telekomunikacyjne, gazowe, cieplne oraz drogi z wyjątkiem dróg dojazdowych, dojść do budynków i zjazdów z drogi.
g. 105 zł -sieci wodociągowe, kanalizacyjne, elektroenergetyczne, telekomunikacyjne, gazowe o długości do 1 km.
h. 155 zł inna budowla.
i. 91 zł urządzenia budowlane z obiektem budowlanym.

4. pozwolenie na rozbudowę (przebudowę) oraz remont obiektu budowlanego oraz wznowienie robót budowanych opłata skarbowa wynosi 50% stawek określonych dla nowych obiektów. Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać przelewem, przekazem na rachunek bankowy Urzędu

Dla spraw załatwianych bezpośrednio w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu. Nie podlegają opłacie skarbowej podania w sprawie budownictwa mieszkaniowego. W przypadku, gdy lokal lub budynek pełni inne funkcje, a także funkcję mieszaną (mieszkaniową i inną), istnieje obowiązek wniesienia opłaty skarbowej, ale przy obliczaniu opłat nie uwzględnia się powierzchni mieszkalnej przy obliczaniu opłat.W przypadku wydawania pozwolenia na budowę obejmującego więcej niż jeden obiekt budowlany, opłatę skarbową pobiera się od każdego obiektu odrębnie.

Miejsce złożenia i odbioru:

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu

Uwagi:Pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu, kto:a. złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,b. złożył oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Podstawa prawna:

1.Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071, z późn. zm.).
2.Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623).
3.Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. nr 80, poz. 717, z późn. zm.).
4.Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. nr 199, poz. 1227 z późn. zm).
5.Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. nr 225, poz. 1635, z późn. zm.).
6.Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (Dz. U. z 2003 r. nr 120, poz. 1127 z późn.zm.).

sądzę iż choć trochę pomogłem

Mmmarzenia
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2014, 13:23
Re: Budynek gospodarczy przekształcony na mieszkalny.

autor: Mmmarzenia » 11 lut 2014, 13:47

Witam. Również mam kilka pytań odnośnie przekształcania.
Otóż jestem właścicielką działki, na której znajduję się budynek gospodarczy (jest to jedyny budynek na tej działce). Planujemy z mężem przekształcić go na mieszkalny.
Nie chcemy nic dobudować, ani burzyć. Dach też jest w bardzo dobrym stanie. Ściany, które chcemy postawić na piętrze mają być lekkie i wykonane z płyt gipsowych, lub nie musimy ich wogóle stawiać.
Wszystkie pozostałe ściany pasują nam idealnie. Pozostaje nam jedynie powiększenie okien. Zrobienie instalacji elektrycznej, C.O. , wodociągowej i wszystkie wykończenia:) Wszystkie przyłącza już są na działce.
Mój problem to taki:

Doszukałam się http://www.e-sciany.pl/a/10620,adaptacj ... mieszkalny

Teraz nie mam poprostu pojęcia czy wystarczy zgłoszenie "Istnieje za to konieczność dokonania zgłoszenia o zmianie przeznaczenia budynku. Zgłoszenia tego należy dokonać jeszcze zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace. Jeśli Starosta w ciągu trzydziestu dni nie wyda sprzeciwu oznacza to, że zgadza się na przekształcenie dotychczasowej funkcji budynku"

czy trzeba będzie robić projekt i starać się o pozwolenie na budowę?

Proszę o poradę i z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Mmm

PatiKrajek
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2014, 17:52
Re: Budynek gospodarczy przekształcony na mieszkalny.

autor: PatiKrajek » 15 lut 2014, 18:07

A jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem przy takiej zmianie? Co się bardziej opłaca?U nas jest właśnie niewykorzystywany budynek gospodarczy i nie wiem czy zamienić go formalnie na coś innego... Chciałam ogarnąć składki dzięki kalkulatorowi https://kalkulator.ubea.pl/, ale coś nie do końca mogę rozkminić za co dokładnie jest mniejsze ubezpieczenie.

klaudiaficner
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 paź 2021, 18:48
Re: Budynek gospodarczy przekształcony na mieszkalny.

autor: klaudiaficner » 26 paź 2021, 19:03

WITAM Mamy dom jednorodzinny z jednej z jego części chcieli byśmy zamieszkać ale jest to część gospodarcza była tam kiedyś tak zwana stajnia dla koni i moje pytanie jest takie co muszę zrobić żeby te część przekształcić jako budynek mieszkalny ? Chcieli byśmy podzielić te część na osobny dom z oddzielnym prądem wodą .Pokój miałby 24m kwadratowe kuchnia 20 m kwadratowych i góra 50 m kwadratowych


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów