Budowa ogrodzenia od strony drogi!!!

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

mqover79
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 31 lip 2009, 14:47
Budowa ogrodzenia od strony drogi!!!

autor: mqover79 » 31 lip 2009, 14:48

Witam.

Mieszkam w malej wiosce na południu Polski. Chciałbym wybudować ogrodzenie panelowe od strony drogi będącej własnością gminy "nawierzchnia mineralno- bitumiczna" w odległości 5 m. Złożyłem wiec w urzędzie gminy wniosek w sprawie wydania warunków technicznych lokalizacji ogrodzenia . W otrzymanym piśmie zwrotnym wydział gospodarki przestrzennej pisze" w odpowiedzi na Pana pismo ...... informuje ze droga oznaczona działką nr 484 jest droga wewnętrzna. W związku z tym przy ustaleniu odległości obiektów i urządzeń budowlanych od krawędzi jezdni nie należy kierować sie przepisami ustawy o drogach publicznych. Mając na uwadze wzajemne niekorzystne oddziaływanie drogi z posesja proponuje sie usytuowanie ogrodzenia w odległości min. 6 m od krawędzi jezdni drogi ozn. nr 484, tj za istniejącym żywopłotem".
W związku z tym mam pytanie .Czy gmina ma prawo wymagać ode mnie odsunięcia sie az 6 m od strony drogi, skoro na dzień dzisiejszy droga ta jest drogą wewnętrzną, i dopiero ma uzyskać status drogi publicznej. Dowiedziałem sie również podczas wizyty w urzędzie gminy ze obecna droga jak przewiduje MPZP ma być kiedyś poszerzona, dlatego taka odległość ogrodzenia od strony drogi. Dodam ze żywopłot z dawien dawna rośnie na terenie mojej działki i musiałbym w niektórych miejscach odsunąć się prawie 2 metry za niego. Dodam również ze 2 sąsiednie ogrodzenia ( 1 z nich ma ok. 100 metrów długości ) postawione sa w odległości 3 metrów od jezdni, jaki jest wiec sens w zachowywaniu tak dużej odległości. Proszę o pomoc, co można zrobić w tej kwestii, gdzie mogę udać się z ta sprawą. Za dużo jest w tym wszystkim planów gminy tj. poszerzenie drogi, zmiana jej kategorii z wewnętrznej na publiczna, a nie ma np. uwzględnienia mojego prawa własności do gruntu. Satysfakcjonuje mnie 5 m odległości ale nie az 6m.

Dziękuję, pozdrawiam Krzysztof

kielo
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:34
Lokalizacja: małopolska-Podhale

autor: kielo » 31 lip 2009, 16:36

Może Geodeta coś na to poradzi

-Krzych-
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 06 sie 2009, 13:25
ogrodzenie

autor: -Krzych- » 06 sie 2009, 22:39

Zgodnie z prawem należy jedynie dokonać staroście powiatu zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę - tj. wykonania ogrodzenia od strony drogi wewnętrznej gminnej, którą należy traktować jako drogę publiczną (ogólnodostępną) określając na mapie jego położenie (tj. w granicy działki budowlanej i drogowej).
Poszerzenie drogi zapisane w MPZP może być dokonane jedynie w momencie dokonania podziału działki i wykupu wydzielonej części przez gminę (np. wraz z wykonanym już ogrodzeniem i żywopłotem).
Należy zweryfikować również treść MPZP, gdyż może w nim znajdować się zapis o zakazie sytuowania obiektów i urządzeń (ogrodzenie działki na której stoi budynek jest urządzeniem służącym temu budynkowi) w części działki przeznaczonej pod drogę.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów