Budowa domu na działce pod zabudowę biźniaczą - 1/2 bliźniaka a MPZP

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

calvin66
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2016, 22:41
Budowa domu na działce pod zabudowę biźniaczą - 1/2 bliźniaka a MPZP

autor: calvin66 » 15 mar 2016, 22:44

Witam,
kupiłem działkę, kupiłem projekt domu wolnostojącego. Wszystko fajnie pięknie ale... dziś dowiaduję się w gminie iż ze względu na sąsiedztwo bardzo wąskiej działki obok teren mojej działki podlega pod zabudowę bliźniaczą... Mimo telefonów do starostwa i wizyt w urzędzie miasta i gminy stanęło na tym że tylko bliźniak wchodzi w grę... Szczęka mi opadła. Pisałem do burmistrza żeby zmienić w MPZP (działki budowlane) formę zabudowy z bliźniaczej na wolnostojącą ale może nie być to możliwe... Działka jest wystarczająco duża aby postawić dom wolnostojący zgodnie z liniami zabudowy i odległościami 4m od granicy działki...

Mam teraz pytanie bo jeśli zabudowa bliźniacza to:
-mogę rozpocząć budowę swojej strony domu bez rozpoczęcia budowy po drugiej stronie ? Chore byłoby gdyby taki budynek musiał równocześnie powstawać po obu stronach płotu bo po drugiej stronie jest pasek ziemi z jakąś oziminą i może tam nigdy dom nie powstanie...
-domy w zabudowie bliźniaczej nie muszą być identyczne - to wiem z lektury w internecie - więc ja mogę wybrać taki a nie inny projekt a przyszły sąsiad musiałby się dopasować z projektem i wybrać taki żeby dokleić swój dom do mojego na całej powierzchni ściany. A gdyby tak po prostu z boku domu od strony sąsiada był garaż a nad nim powiedzmy taras i ściana tego garażu była w granicy działki ? Wówczas on w przyszłości budując się musiałby tylko "dokleić" się do tej ściany i nic więcej ?

np taki projekt: http://www.tooba.pl/projekt-domu-BW-...iant-2-TBN-513 postawić ścianą garażu w granicy działki i wówczas warunek zabudowy bliźniaczej byłby spełniony ?

Podłamali mnie trochę dzisiaj w tym urzędzie... Chory kraj, dziki kraj...

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów