Budowa domu na działce a linia WN 110kV

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

dawidbud1
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 31 mar 2011, 11:35
Budowa domu na działce a linia WN 110kV

autor: dawidbud1 » 19 kwie 2018, 15:05

Witam,
Temat trochę inny niż reszta ponieważ jestem zainteresowany kupnem działki nad którą( lub w bliskim sąsiedztwie) jest planowana budowa linii WN 110 kV. Teren na którym znajduje się działka nie posiada MPZP ale sprawdzałem ją w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy (wydany w 2017r). W tym dokumencie, który podobno nie jest wiążący nie ma żadnej wzmianki o planowanej rozbudowie takiej linii mimo że legenda tej mapki zawiera odpowiednie oznaczenie. Działki jeszcze nie kupiłem ale złożyłem wniosek o WZ. Równolegle wpadł mi do ręki MPZP dla terenu sąsiadującego. Sprawa jest taka, że działka leży przy drodze, która rozgranicza teren miasta i teren gminy. Teren miasta posiada MPZP (wydany w 2012 r) na której jest oznaczona projektowana linia WS 100kV i z przebiegu można wywnioskować, że jeśli dojdzie do jej realizacji będzie ona szła dalej wgłąb terenu i przechodziła przez wspomniane działki. Sprzedający oczywiście twierdzi, że linia miała być budowana ale zostało to zaniechane, sąsiedzi też tak twierdzą ale może to być bardziej ich nadzieja niż fakt. Dodatkowo właściciel działki mieszczącej się dokładnie na przeciwko dostał warunki zabudowy ale z koniecznością odsunięcia się z budynkiem od jednej z granic. Tak jakby jednak rezerwowali ten teren dla tej linii (otrzymał to w 2009r).
Moje pytanie brzmi co można zrobić, do kogo napisać jakieś pisma aby dowiedzieć się czy rozbudowa tej linii może dojść do skutku?
Napisałem już do Gminy o wyjaśnienie rozbieżności MPZP i Studium uwarunkowań, napisałem do PGE o informacje czy nadal planują tam coś budować. Warunki zabudowy złożone ale z informacji które uzyskałem to śmiało je uzyskam z pewnymi zastrzeżeniami bo wg prawa nad budynkami może przechodzić linia WN.
Proszę o poradę, póki co nie zainwestowałem dużych pieniędzy w tą inwestycje a nie chciałbym jej kontynuować w perspektywie posiadania w przyszłości takiej linii nad głową lub blisko obok.
Pozdrawiam i liczę na liczne komentarze.

Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów