Budowa budynku gospodarczego pod linią 15kV

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

chiczek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 23 kwie 2018, 8:39
Budowa budynku gospodarczego pod linią 15kV

autor: chiczek » 23 kwie 2018, 9:12

Witam wszystkich forumowiczów, Proszę o pomoc.

Chciałbym postawić budynek gospodarczy w pobliżu linii ŚN.
Dostałem warunki z ZE, mówiący o konieczności zachowania niezbędnych odległości:

"Budynek należy zlokalizować od linii 15kV w odległości poziomej od skrajnego przewodu min. 3.1 m dla łatwo dostępnej części, oraz min. 2,1 m dla trudno dostępnej części budynku, natomiast w płaszczyźnie pionowej min 5,1 m dla częsci dachu łatwo dostępnego i łatwo zapalnego, oraz min 3,6 m dla trudno dostępnego[...]".

Proszę o pomoć w zrozumieniu powyższego:
1. Czy dobrze rozumiem, że budynek można swobodnie lokalizować bezpośrenio pod linią ŚŃ? byle była zachowana odległość 3,6 m pionowo od dachu (dach płaski) do najbliższego przewodu. Mój projektant twierdzi, że ZE chodzi o odległości w rzucie, zatem nie będę mógł budować nic pod linią oraz w odległości 3,1 m. skrajnego przewodu w rzucie. Tylko że w warunkach jest wyraźnie napisane, że odległość w poziomie od skrajnego przewodu, a nie odległość w pasie na gruncie o szerokości rozstawu przewodów plus 3,1 m. od każdej ze stron. Z tego rozumiem, że po to jest podana odległość w płaszczyźnie pionowej, że można budować pod, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie bliżej niż podana odległość. Jeśli chodziłoby o odległość w rzucie, po co byłby podany odstęp w płaszczyźnie pionowej, na mój rozum nie miałoby to sensu.

2. Czy jest jakiś przepis, przez który nie będę mógł wybudować tam budynku i z powodu którego nie dostanę pozwolenia na budowę (w kontekście linii rzecz jasna)? W uzasadnieniu ZE w warunkach na pierwszej pozycji podana jest norma PN-E-05100-1 Elektroenergetyczne linie napowietrzne. Projektowanie i budowa. Czy ta norma jest stosowna do budowy budynku? Na pierwszy rzut oka już widać, że norma dotyczy budowy linii (w tym i w pobliżu budynków) a nie budowy budynków w pobliżu linii, a to nie to samo!!

Z góry serdecznie dziękuję za wszelką pomoc.

Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów