usytuowanie budynku

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

ropson
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 wrz 2009, 10:23
usytuowanie budynku

autor: ropson » 29 wrz 2009, 10:30

Witam, mam pytanie jestem właścicielem 3 sąsiednich dziełek ( wąsko a długo ;) ) z czego jedna jest budowlana a 2 rolne. Chce wybudować dom w znaczącej części na działce budowlanej ale cofnąć go w "tył" już na teren działki rolnej ( osobny numer w KW) czy mogę tak zrobić czy obowiązują mnie wymiary 4 m i 3 m ( lub 1,5m) ? czy może muszę scalić działki lub zgłosić gdzieś zamiar takiego usytuowania?
Pozdrawiam
Piotr

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie
Re: usytuowanie budynku

autor: oleyu » 01 paź 2009, 8:56

Pierw musisz odrolnić druga działkę. Możesz budować tak, aby budynek leżał na dwóch działkach. Problemu z tym nie bedzie.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Re: usytuowanie budynku

autor: deggial » 06 paź 2009, 20:22

Bzdura.

1. Z czego wynikają klasyfikacje działek z MPZP czy warunków zabudowy?

Jeżeli tylko z mapki to sprawdź czy jest mpzp a jeżeli nie to wystąp o wz z twoją lokalizacją budynku i będziesz miał jasną sytuację.

kibito
Aktywny
Aktywny
Posty: 103
Rejestracja: 15 sty 2008, 8:18
Lokalizacja: łódzkie
Re: usytuowanie budynku

autor: kibito » 07 paź 2009, 8:11

ale czy można wystąpić o pozwolenie na budowę na działce rolnej ? siedliskowa to tak ale rolna ? ....
repson gdzie masz określone jaka działka pod co podlega ?
Odkurzacze centralne / wentylacja mechaniczna / rekuperacja / klimatyzacja

ropson
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 wrz 2009, 10:23
Re: usytuowanie budynku

autor: ropson » 07 paź 2009, 9:10

sorki, że nie odpisałem wcześniej ale byłem zawalony robotą... Miejscowość jest objęta MPZP z którego wynika że jedna (ta najbliżej drogi) jest budowlana a pozostałe 2 to grunty rolne. Pytałem o to geodetę jako praktyka powiedział że mogę budować nawet w granicy ale już nie poza, natomiast prawnik na jednym z portali powiedział że mogę budować nawet poza granicą budowlanej ( czytaj trochę na budowlanej trochę poza jeżeli dostane pozwolenie na budowę z takim usytuowaniem a jeżeli nie dostane to muszę przekształcać).

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie
Re: usytuowanie budynku

autor: oleyu » 07 paź 2009, 10:44

Miałem przypadek, że koles chciał wybudować dom przy granicy, ze swoją 2 działką. Oczywiście w urzędzie nie zgodzili się na to, bo wymyslili, że może sprzedac działkę i bedzie niezgodnie z przepisami. Ale jak już budynek przebiegał przez granice i leżał na 2 działkach, to nie było problemu.

kibito
Aktywny
Aktywny
Posty: 103
Rejestracja: 15 sty 2008, 8:18
Lokalizacja: łódzkie
Re: usytuowanie budynku

autor: kibito » 07 paź 2009, 13:46

no w pierwszym przypadku to normalne - jak masz okna na ścianie od 2 działki a dom stoi metr od niej to po sprzedaniu są do zamurowania :D bo ściana z otworami okiennymi skierowanymi w stronę sąsiada możne być jak budynek jest 4,5m oddalony od granicy. jak jest budynek obok to działkę sprzedaż bez ceregieli a jak stoi cześć budynku to już są schody i konieczny podział.
oszczędzają sobie problemów i papierów z ewentualnymi skargami później.

ja to tak odbieram - dobrze???
Odkurzacze centralne / wentylacja mechaniczna / rekuperacja / klimatyzacja

fotoarchitektura AG
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:26
Lokalizacja: Poznań
Re: usytuowanie budynku

autor: fotoarchitektura AG » 10 paź 2009, 13:32

Pierwsza sprawa: odległość 3-4 m jest od granic działki budowlanej a nie rolnej

Druga sprawa: jeśli teren nie jest zurbanizowany, tzn. nie leży na terenach miejskich, to powinna być możliwość objęcia wnioskiem 2 działek wtedy można budować do granicy z działka rolną.

Trzecia sprawa: Zagrodowa przy uprawnieniach rolniczych i dysponowaniu gruntem rolnym o wielkości min. średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w Twoim rejonie jest o tyle słusznym rozwiązaniem, że znika konieczność realizacji zabudowy względem sąsiedztwa.

A jak z mediami prawa wygląda? Woda, kanaliza, prąd? Zabudowa planowana jest w szczerym polu?

Pozdrawiam

-Krzych-
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 06 sie 2009, 13:25
Re: usytuowanie budynku

autor: -Krzych- » 11 paź 2009, 14:34

Nie główkuj tylko weź dobrego projektanta.
Na działce rolnej możesz wybudować budynek mieszkalny jednorodzinny wraz z budynkami gospodarczymi - są to wówczas obiekty służące podtrzymaniu produkcji rolnej. Trzeba jeszcze wykazać na działce jakąś produkcję rolną (suszarnię ziół, hodowlę czosnku czy roślin ozdobnych w oranżerii np.)

Drugą działkę możesz odrolnić w części - pod budynkiem albo w pow. min. m2 określonych w mpzp dla min. wielkości działki budowlanej (do podziału części potrzebny będzie geodeta).
Jeżeli jest już obowiązujący mpzp, to odległości od granic działek sąsiednich rolnych czy budowlanych, obowiązują zgodnie z warunkami technicznymi - tak jak dla budowlanych.

fotoarchitektura AG
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:26
Lokalizacja: Poznań
Re: usytuowanie budynku

autor: fotoarchitektura AG » 13 paź 2009, 21:49

[quote="-Krzych-"]Nie główkuj tylko weź dobrego projektanta.
Na działce rolnej możesz wybudować budynek mieszkalny jednorodzinny wraz z budynkami gospodarczymi - są to wówczas obiekty służące podtrzymaniu produkcji rolnej. Trzeba jeszcze wykazać na działce jakąś produkcję rolną (suszarnię ziół, hodowlę czosnku czy roślin ozdobnych w oranżerii np.)


i mieć papiery rolnika plus wystarczająca ilość ziemi rolnej !!!

to jest niezbędny warunek

kibito
Aktywny
Aktywny
Posty: 103
Rejestracja: 15 sty 2008, 8:18
Lokalizacja: łódzkie
Re: usytuowanie budynku

autor: kibito » 18 paź 2009, 12:04

i to chyba nie wystarczy mieć 1h fizycznie tylko przeliczeniowego areału -- ???
dobrze kojarzę ?
Odkurzacze centralne / wentylacja mechaniczna / rekuperacja / klimatyzacja

fotoarchitektura AG
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:26
Lokalizacja: Poznań
Re: usytuowanie budynku

autor: fotoarchitektura AG » 31 paź 2009, 7:17

trzeba mieć areały wielkością większy od średniego gospodarstwa w danej gminie.

nie da się inaczej.

zabudowa zagrodowa ewentualnie, ale oczywiście z uwzględnieniem budynków gospodarczych - są integralną częścią zabudowy o funkcji zagrodowej.

Do tego papiery na "prawo" do dysponowania gruntem rolnym.

Sprawdzone. w Poniedziałek będę miała do dyspozycji ciekawą opinię prawną, postaram się ją zeskanować do pdf i mieć w zanadrzu

Pozdrawiam


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości

Gotowe projekty domów