docieplenie bliżniaka z lat 80 max broblem

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Marcin 82
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2009, 21:17
docieplenie bliżniaka z lat 80 max broblem

autor: Marcin 82 » 11 sie 2009, 16:38

Witam zamierzam docieplić jedną połowę bliżniaka zbudowanego w latach 80 konstrukcja ściany od wewnątrz to pustak żużlowy 12cm, pustka 2-3cm oraz pustak ceramiczny w sumie z tynkami około 40 cm . w tym roku dociepliłem strop i wymieniłem okna PCV , chce poczekać na efekty do zimy, a na wiosnę docieplić ściany . Problem polega na tym że po zasięgnięciu informacji zawartych w literaturze oraz od " fachowców " budowlanych mam totalny zament w głowie co do grubości oraz rodzaju materiału jaki użyć . Czy moje obawy odnośnie wystąpienia zagrzybienia przy użyciu styropianu są słuszne ??? dodam że nigdy wcześniej nie było z tym problemów a dodatkowo druga połowa bliżniaka nie będzie ocieplona czy ma to jakiś wpływ np. ( ściana dzieląca połowy budynku będzie oddychać i tym samym zapobiegnie to zawilgoceniu ścian ocieplonych styropianem) ? Co do użycia wełny nurtuje mnie tylko jedna kwestia a mianowicie czy prawdą jest stwierdzenie że wełna pokryta wodoodpornym klejem podkładem oraz tynkiem silikatowym również nie przepuszcza wilgoci tak jak i styropian i to także może się przyczynić do zagrzybienia ścian???

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 sie 2009, 6:36

Obrazek

Tak to ma wyglądać. Folia zabezpieczy ścianę przed wilgocią. Wełna przed ucieczką ciepła.
Wszelkie sprawy z termomodernizacją należy zaczynać od zrobienia skutecznej wentylacji.

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: docieplenie bliżniaka z lat 80 max broblem

autor: HenoK » 12 sie 2009, 9:21

Marcin 82 pisze:w tym roku dociepliłem strop i wymieniłem okna PCV , chce poczekać na efekty do zimy, a na wiosnę docieplić ściany
W jaki sposób Pan docieplił strop ?

Marcin 82
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2009, 21:17

autor: Marcin 82 » 12 sie 2009, 15:59

Strop po zakończeniu budowy dorażnie został docieplony dwoma warstwami "włókniny" używanej wówczas w melioracji a na tym leżała bardzo cienka i popękana wylewka . Ja w tym roku po wyrównaniu całej powierzchni dociepliłem 2x5cm styropianu oraz wylewka ok 5cm. Dodam że interesuje mnie docieplenie ścian od zęwnątrz. Co do wentylacji raczej wszystko gra oczywiście z mojego punktu widzenia a co do wilgotności wewnątrz budynku planuje ją zmierzyć higrometrem, w każdym razie wydaje mi się że powietrze jest " suche " ponieważ zawsze czuć suchość w ustach po nocce w prawdzie jest to laickie stwierdzenie ale wydaje mi się że ma to związek z tematem. Proszę o odpowiedż z góry dziękuje i pozdrawiam użytkowników forum !!!

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 13 sie 2009, 13:53

Marcin 82 pisze:Strop po zakończeniu budowy dorażnie został docieplony dwoma warstwami "włókniny" używanej wówczas w melioracji a na tym leżała bardzo cienka i popękana wylewka . Ja w tym roku po wyrównaniu całej powierzchni dociepliłem 2x5cm styropianu oraz wylewka ok 5cm. Dodam że interesuje mnie docieplenie ścian od zęwnątrz. Co do wentylacji raczej wszystko gra oczywiście z mojego punktu widzenia a co do wilgotności wewnątrz budynku planuje ją zmierzyć higrometrem, w każdym razie wydaje mi się że powietrze jest " suche " ponieważ zawsze czuć suchość w ustach po nocce w prawdzie jest to laickie stwierdzenie ale wydaje mi się że ma to związek z tematem. Proszę o odpowiedż z góry dziękuje i pozdrawiam użytkowników forum !!!
Chcesz przeprowadzić termomodernizację budynku, która będzie kosztowała niemałe pieniądze. Chcesz te pieniądze wydać polegając na radach z Forum ? Możesz więcej stracić niż zyskać. Nie chodzi tu bynajmniej o wprowadzanie Ciebie w błąd, ale sam nie jesteś w stanie dobrze ocenić stanu swojego budynku, a osoby, które mogłyby Ci coś poradzić, bez znajomości tego stanu nie są w stanie udzielić Ci rzetelnej informacji.
Żeby poprawić stan Twojego budynku będziesz musiał zgłosić wykonywane roboty w starostwie. Do tego będzie potrzebna przynajmiej szczątkowa dokumentacja. Sam jej nie sporządzisz. Znajdź kogoś, kto oceni stan budynku i pomoże wybrać ci najlepsze rozwiązania. Możesz je później skonsultować na Forum.

Marcin 82
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2009, 21:17
docieplenie bliżniaka z lat 80 max broblem

autor: Marcin 82 » 13 sie 2009, 16:28

Dziękuje za wskazówkę ale przyznam się szczerze że zasięgałem już porad różnych "fachowców " budowlanych a ich opinie są skrajne i leżą całkowicie po przeciwnych biegunach . Co do literatury jest podobnie . Ja również zajmuje się budownictwem ale całkiem innym systemem jaki jest w Polsce ( domki kanadyjskie) stąd moje przekonanie co do użycia wełny mineralnej, jedyną rzeczą która mnie nurtuje jest opinia na temat wełny pokrytej warstwami kleju podkładu i tynku silikatowego i w rezultacie wystąpienie jednakowej paro nieprzepuszczalnej struktury jak przy użyciu styropianu . Jeżeli jest ktoś na forum kto w rzetelny i "naukowy" sposób jest w stanie potwierdzić albo zaprzeczyć temu stwierdzeniu do z góry dzięki !!!

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: docieplenie bliżniaka z lat 80 max broblem

autor: HenoK » 14 sie 2009, 6:59

Marcin 82 pisze:Dziękuje za wskazówkę ale przyznam się szczerze że zasięgałem już porad różnych "fachowców " budowlanych a ich opinie są skrajne i leżą całkowicie po przeciwnych biegunach . Co do literatury jest podobnie . Ja również zajmuje się budownictwem ale całkiem innym systemem jaki jest w Polsce ( domki kanadyjskie) stąd moje przekonanie co do użycia wełny mineralnej, jedyną rzeczą która mnie nurtuje jest opinia na temat wełny pokrytej warstwami kleju podkładu i tynku silikatowego i w rezultacie wystąpienie jednakowej paro nieprzepuszczalnej struktury jak przy użyciu styropianu . Jeżeli jest ktoś na forum kto w rzetelny i "naukowy" sposób jest w stanie potwierdzić albo zaprzeczyć temu stwierdzeniu do z góry dzięki !!!

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Pod nazwą tynki slikatowe, na rynku występuje mnóstwo produktów. Sprawdziłem kilka z nich. Kluczowy w tym wypadku "opór dyfuzyjny" wynosił od 0,12m do 2m. Jeżeli chcesz ocieplać dom wełną mineralną to oczywiście powinieneś zastosować tynk o małym oporze dyfuzyjnym, przeznaczony do właśnie tego celu. Nie jest to z pewnością łatwy wybór, bo produkty renomowanych firm, deklarujących takie właściwości materiału są przeważnie też droższe.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 sie 2009, 7:21

Mimo wszystko radzę zacząć od wentylacji. To już dużo pomoże, a nieskuteczna wentylacja (po wymianie okien) może zniweczyć inne działania.
Skoro Pan zna się na szkielecie, czemu nie da Pan folii od środka, by nie zawracać sobie głowy dyfuzją? W szkielecie jakoś nikogo do tego nie trzeba przekonywać.

Marcin 82
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2009, 21:17
docieplenie bliżniaka z lat 80 max broblem

autor: Marcin 82 » 14 sie 2009, 16:47

W takim razie na co przede wszystkim trzeba zwracać uwagę podczas poprawiania wentylacji i jak można sprawdzić jej parametry . Co do ocieplania od wewnątrz jest ono mi trochę nie na rękę przede wszystkim chciałem poprawić estetykę budynku a dodatkowo ta metoda stwarza problemy związane z przeróbką centralnego ogrzewania , elektryką itp. w prawdzie wszystko jest do zrobienia ale po co sobie utrudniać. Z kolei jeżeli po zastosowaniu zewnętrznej struktury z styropianu lub ( wełny nie do końca spełniającej moje oczekiwania) mają się pojawić przykre niespodzianki może jest to jedyne rozwiązanie ?

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: docieplenie bliżniaka z lat 80 max broblem

autor: HenoK » 21 sie 2009, 18:10

Marcin 82 pisze:W takim razie na co przede wszystkim trzeba zwracać uwagę podczas poprawiania wentylacji i jak można sprawdzić jej parametry . Co do ocieplania od wewnątrz jest ono mi trochę nie na rękę przede wszystkim chciałem poprawić estetykę budynku a dodatkowo ta metoda stwarza problemy związane z przeróbką centralnego ogrzewania , elektryką itp. w prawdzie wszystko jest do zrobienia ale po co sobie utrudniać. Z kolei jeżeli po zastosowaniu zewnętrznej struktury z styropianu lub ( wełny nie do końca spełniającej moje oczekiwania) mają się pojawić przykre niespodzianki może jest to jedyne rozwiązanie ?
Można połączyć te dwie technologie. Ograniczenie dyfuzji od wewnątrz (np. paroizolacja+płyty gipsowo-kartonowe na ruszcie) + ocieplenie od zewnątrz. Takie rozwiązanie będzie z pewnością bezpieczne dla ścian budynku, poprawi estetykę elewacji, zlikwiduje wszystkie mostki termiczne.


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów