Remont poddasza z powodu przeciekającego dachu

Jeżeli chcesz zaadaptować swoje poddasze to koniecznie musisz znać wszystkie aspekty, z jakimi możesz się spotkać przy remoncie poddasza. Oprócz tego w tym dziale poznasz pomysły innych na aranżacje tego pomieszczenia.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Przemcu
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 19 sie 2009, 22:56
Remont poddasza z powodu przeciekającego dachu

autor: Przemcu » 19 sie 2009, 23:27

Witam,

z góry zaznaczam iż jestem laikiem w branży budowlanej i bardzo proszę o fachową poradę.

Problem wygląda następująco:
Dach pokryty jest gontem bitumicznym, na odeskowaniu i krokwiach była założona folia (najprawdopodobniej zwykła) na folię między krokwiami wełna mineralna ok 10cm na wełnę znowu folia taka sama, a na folii panele ścienne. Po około 12 latach pojawiło się pęknięcie w goncie i podczas gwałtownych ulew woda przedostawała się pod gont i ściekała po folii zewnętrznej i wewnętrznej, najprawdopodobniej do wełny też. Panele na suficie zamokły.

Dach został naprawiony i zerwałem na poddaszu wszystko do odeskowania, Krokwie były jeszcze mokre natomiast wełna okazała się sucha (albo już zdążyła wyschnąć albo uratowały ją dwie warstwy folii).

Planuje położyć wełnę mineralną 15cm między krokwie i 5cm na krokwie i obudować płytami GK.

Pytania:

1. Czy mam użyć folii paroizolacyjnej po obu stronach wełny mineralnej ? (od odeskowania i od płyty GK, tak jak było wcześniej) - jeśli nie to dlaczego ?

2. Czy między odeskowaniem a wełną mineralną powinienem zachować jakąś odległość ?

Jestem już w trakcie pracy i zacząłem kłaść żółtą folię paroizolacyjną na odeskowanie. Proszę o fachową poradę..

Awatar użytkownika
Rayford
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2009, 16:39

autor: Rayford » 20 sie 2009, 5:48

Przekrój takiego dachu powinien wyglądać następująco i tak od góry: Pokrycie dachowe, deskowanie, szczelina wentylacyjna około 2cm jedna z najważniejszych spraw w dachu, następnie wiatroizolacja to taka folia o dużej para przepuszczalności, następnie wełna mineralna, paroizolacja i dopiero wykończenie pomieszczeń np: płyta kartonowa gipsowa.

wspomniana szczelina wentylacyjna powinna być zrobiona tak aby przez nią swobodnie wpływało powietrze z zewnątrz budynku od dołu dachu i tą szczeliną ma wędrować do górnej części dachu i uchodzić w kalenicy dachu na zewnątrz budynku w ten sposób będzie usuwana skutecznie para z dachu a szczególnie z wełny mineralnej która to powinna być stale sucha bo w przeciwnym razie będzie przemarzała zimą i będą problemy...

Przemcu
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 19 sie 2009, 22:56

autor: Przemcu » 20 sie 2009, 10:24

Dziękuje za fachową odpowiedź, ale zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa:
doradca budowlany w markecie budowlanym stwierdził, że w przypadku pokrycia z gontu bitumicznego nie ma mowy o uzyskaniu efektu oddychania dachu więc nie ma znaczenia czy zastosuję folię paraprzepuszczalną czy nie - więc jak to tak naprawdę jest ?

Jeśli montować folię paraprzepuszczalną to proszę o radę w jaki sposób się ją montuje tak aby uzyskać szczelinę wentylacyjną między nią a odeskowaniem. Czy montuje się ją tylko między krokwiami czy na krokwie też ? czy można ją montować za pomocą zszywek tapicerskich czy stosuje się do tego jakieś kleje, pianki?

Awatar użytkownika
Rayford
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2009, 16:39

autor: Rayford » 20 sie 2009, 12:02

Doradca budowlany głupoty gada, wentylowanie musi być zgodnie ze sztuka budowlaną niezależnie od typu pokrycia dachu... więcej napiszę wieczorem bo teraz nie mam czasu

George_Build
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 22 kwie 2009, 13:22

autor: George_Build » 20 sie 2009, 16:44

Na dachu nie wiatroizolacja tylko folia dachowa (membrana dachowa). Wiatroizolacja jest stosowana na scianach. Wiem, ze Rayford to mial na mysli, ale to trzeba zaznaczyc bo pujdziesz Przemcu do sklepu i dadza Ci wiatroizolacje. Te najlepsze co prawda maja jeszcze lepsza paroprzepuszczalnosc niz dachowe, wiec pod pewnymi wzgledami by sie nadawaly na dach jednak sa tworzone z mysla o scianach.
O zadnym oddychaniu dachu nie ma mowy, a gont nie ma tu nic do rzeczy bo zaden dach nie oddycha.
Folia dachowa musi byc bezposrednio na krokwiach, montaz zszywkami dekarskimi, dalej lata i kontrlata, deskowanie, pokrycie. Wybierz dobra folie bo jeszcze nie kazdy producent wyeliminowal efekt przeciekania gdy welna dotyka folii dachowej. Jezeli chcesz miec bardziej "oddychajacy dach" wybierz najlepsza paroizolacje o zmiennym oporze dyfuzyjnym.

Paroizolacja z duzym stalym sd z obu stron = katastrofa.

Przemcu
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 19 sie 2009, 22:56

autor: Przemcu » 20 sie 2009, 19:51

Mam już część odeskowania pokryte żółtą folią paroizolacyjną, do czego może prowadzić takie obłożenie paroizolacją z obu stron wełny?

Awatar użytkownika
Rayford
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2009, 16:39

autor: Rayford » 20 sie 2009, 20:27

Wiec tak: między deskowaniem a paroizolacją musi być szczelina wentylacyjna około 2cm, folię należy rozciągnąć między krokwiami i przystrzelić zszywaczem jak wspomniał kolega wyżej. Przy zakładaniu wełny mineralnej nie ma stu procentowej gwarancji,że przy mocniejszym dociśnięciu wełny do foli zachowa się ta szczelina wentylacyjna, dlatego dobrze jest przed założeniem foli zabezpieczyć przed przylgnięciem foli do deskowania.

Można to zrobić na dwa znane mi sposoby, pierwszy to przybić gwoździkami listewki grubości 2cm i odstępach około 10 cm i drugi sposób to rozciągniecie cienkiego drutu ocynkowanego. Do tego sposobu potrzebne są skobelki które wbijamy w krokwie i przeciągamy przez nie drut i tak zygzakiem nawlekamy między dwiema krokwiami.

Tak zabezpieczona szczelina na pewno na zawsze będzie drożna. Wlot powietrza od spodu okapu powinien być zaopatrzony w jakąś siatkę aby nie zagnieździły się tam jakieś ptaszki lub owady, jesli będzie podbitka to trzeba założy jakąś preferowaną aby powietrze swobodnie mogło dostać się do tej szczeliny.

Powietrze wędrujące szczeliną wentylacyjną musi z powrotem wydostać sie na zewnątrz budynku, zazwyczaj przez kalenice dachu, ale jęśli jest u ciebie dach pokryty gontem to domyślam się że nie ma tam żadnych otworów które pozwoliłyby na wypuszczenie tego powietrza, w takim przypadku wskazane jest w kalenicy wstawienie kilku kominków wentylacyjnych lub gdy budynak ma szczyty to wykucie w najwyższym punkcie szczytów otworów i zaopatrzenie ich w kratki wentylacyjne.

Tak jak poprawił mnie kolega wyżej ma byc to folia wysoko paroprzepuszczalna i to w jednym kierunku, para z wełny ma wydostawać się na zewnątrz, czyli taka folia ma lewą i prawą stronę i trzeba uważać aby nie położyć jej odwrotnie...

Po założeniu wełny mineralnej dajemy następną warstwę foli, tylko teraz paroszczelną która to nie przepuszcza pary wodnej z pomieszczeń do wełny, wszelkie połączenia foli na szwach powinny być sklejone specjalną taśmą klejącą ...

Cały ten zachód ma na celu utrzymaniu wełny w suchym stanie, w przeciwnym razie zawilgocona wełna zimą jest narażona zamarzanie to znaczy zamarzanie pary w wełnie co powoduje stratę "ciepłochłoności" poza tym stale zawilgocona wełna po latach o "chlapnie" w stromych dachach może nawet się obsuwać.

Wykonanie takiej szczeliny wentylacyjnej ma jeszcze jeden plus, latem gdy jest gorąco, tą szczeliną wymienia się na bieżąco powietrze co ochrania pomieszczenia na poddaszach przed nadmiernym nagrzewaniem się...

Przemcu
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 19 sie 2009, 22:56

autor: Przemcu » 20 sie 2009, 22:30

Dziękuje za fachowe wskazówki, warto było tu zajrzeć, teraz czas zabrać się do pracy.
pozdrawiam i do następnego razu :-)

George_Build
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 22 kwie 2009, 13:22
Tak jest

autor: George_Build » 21 sie 2009, 7:57

Co do tej paroizolacji z dwoch stron to mialem na mysli, ze jezeli zupelnie zamkniesz nią welne to nie odprowadzis wilgoci, bo ta dostaje sie nawet przez najbardziej szczelne paroizolacje. Dlatego proponowalem od strony pomieszczenia (mam na mysli okladzine wewnetrzna) folie, ktora wspomaga osuszanie welny.

Obys nie mial pecha z tymi ptaszkami. Mialem kilku klientow, ktorzy za zadne skarby nie mogli ich sie pozbyc. Co sie udalo , to ptaki po czasie powracaly. Siateczka musi byc konkretna, bo inaczej zdziwisz sie jakie one cwane. No ale nie uprzedzajmy przyszlosci.

Z rzeczy bardzo istotnych pamietaj tylko o tym co powiedzial Rayford. Paroizolacja po wbiciu zszywek musi byc oklejona dobrymi tasmami. Wielu wykonawcow poprzestaje na zszywkach a to blad.
I zszywki wbijamy w pionie wzdluz np. krokwi nie w poziomie. Odstep pomiedzy zszywkami 10 cm.


Wróć do „Poddasze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów