roczne zużycie prądu

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

akub78
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 09 sie 2007, 8:46
roczne zużycie prądu

autor: akub78 » 09 sie 2007, 8:50

Witam wszystkich, to mój pierwszy post tutaj może temat był już wałkowany, ale szybciej będzie zakładając nowy.
Mieszkam w kamienicy (wyższy parter i piętro). Właśnie na wyższym parterze, pod mieszkaniem mam piwnice. Mieszkanie ma 57 m2.
łazienka 5
kuchnia 18
pokój1 18
pokój2 16
Niestety gazu brak i podjąłem decyzję o ogrzewaniu elektrycznym - konwektorowym (1 konwektor na jedno pomieszczenie). Chcę się pozbyć pieców bo tylko syf się robi i zajmują czas, no i koszty niemałe (węgiel, drewno). Ciepłą wodę chcę uzyskać z podgrzewacza elektrycznego przepływowego. Kuchenkę chcę mieć z płytą ceramiczną. Mam aktualnie prąd jednofazowy i muszę wnioskować o zwiększenie mocy (Vattenfall). Jak policzyć roczne zużycie prądu - wszystkiego (pralka, podgrzewacz, kuchenka, grzejniki, oświetlenie, itp.). O jaką moc wnioskować? Teraz chyba mam 5,7 kW.
Konwektory 4 x 2 kW
Podgrzewacz 18 kW (prysznic, zlewozmywak, umywalka)
Kuchenka 10 kW
i pozostałe urządzenia
To daje 36 kW
Ale czy to się dzieli jakoś (współczynnik równoczesności czy coś) no i to roczne zużycie. Dzięki za porady (dzięki temu orientacyjnie poznam koszty roczne za prąd). Pozdrawiam.

Zapomniałem dodać:
- obniżam sufity do 2,6 m
- wszystkie ściany pokrywam płytami k-g zielone + na zewnętrzne ściany pod płyty wata lub styropian
- wymieniam okna
- podłogi - folia, płyty osb 2x12 lub 2x10 na zakładkę, pianka, panele (poza łazienką - tam ciut inaczej)

akub78
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 09 sie 2007, 8:46

autor: akub78 » 09 sie 2007, 8:52

aha no i tka ponadto ciekaw jestem ile mnie będzie kosztować sam remont instalacji bo zwiększenie mocy to weim, że 108 lub 133 za kW (vattenfall - gliwice)

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
vattenfal

autor: Paweł_Małek » 09 sie 2007, 10:38

Prad to najdrozsze ogrzewanie, i najmniej pewne (przerwy, zaniki, zaklocena), a i energetyka w PL nie odpowiada za niewykonanie umowy - jesli bedzie przerwa w zasilaniu i np zamarznie instalacja wodna to zapomnij o jakimkolwiek odszkodowaniu, podobnie jak z ich winy zostana uszkodzone urzadzenia - nieraz to przerabialem oni maja klienta w d....e
Moc powinna wystarczyc 27 kW (bezpiecznik przedlicznikowy 40A), podgrzewacz zadko kiedy pracyje dluzej niz 30 minut, a bezpiecznik przy pradzie 1,45 * In (czyli 40*1,45=58A) zadziala po ok. 30....50 minutach w zaleznosci od harakterystyki czasowo-pradowej bezpiecznika.
Kuchnia tez zadko kiedy jest uzywana na pelnej mocy, a grzejniki mozna wylaczyc jak pracuje podgrzewacz (przekaznik priorytetowy ktory w chwili zalaczenia podgrzewacza wylacza ogrzewanie, po wylaczeniu sie podgrzewacza ogrzewania wlacza sie spowrotem)
Szacukowe zuzycie roczne - jest obarczone znacznym bledem, oni tez na to nie patrza rygorystycznie, placi sie za to co pokaze licznik (zalezy od mocy urzadzen, oraz czasu ich pracy z dana moca)
Ogrzewanie - srednio 6 miesiecy z srednia moca 1 kW na konwektor - czyli srednio 4 kW w czasie 6 miesiecy co daje 17280 kWh
Pranie srednio 3 prania na tydzien , 1 pranie ok. 1,5 kWh co daje 229 kWh
Kuchnia trodno oszacowac zalezy co i jak sie przyrzadza srednio 32 kWh/tydzien, co daje 163 kWh/rok
Ciepla woda - radze dac wiecej podgrzewaczy jesli od ogrzewacza do najdalszego punktu pobory bedzie wiecej niz 1.5 ....2 m rury to lepiej ten punkt zasilac z oddzielnego ogrzewacza - przewaznie 1 duzy w lazience i 1 mniejszy w kuchni
Zuzycie energii ok. 100 kWh / miesiac co daje 1200 kWh / rok - moze byc mniejsze lub wieksze w zaleznosci od zuzycia cieplej wody i jej temperatury

Pozostale ok. 1000 kWh/rok
Suma ok. 19872 kWh/rok
Jesli bedzie sie utrzymywac w pomieszczeniach nizsza temperature i wlasciwie je wietrzyc
(nie uchyla sie okien tylko wylacza grzejniki, otwiera wszystkie okna w calym mieszkaniu na
5.....10 minut, po tym czasie zamyka sie okna i wlacza grzejniki - ten sposob jest oszczedniejszy poniewaz ok. 80% ciepla trzymaja sciany a reszta to powietrze - trzeba szybko wymienic powietrze tak zeby nie zdazyly wystygnac sciany. Jesli sie trzyma uchylone okno to powietrze krazy tam i spowrotem unoszac duzo ciepla na zewnatrz)
to zuzycie bedzie mniejsze i to nawet o 30%.
Podobnie woda - prysznic w miejscu wanny zuzyje 10 razy mniej wody czyli tez 10 razy mnie pradu do podgrzania tej wody

Mozna tez sie zastanowic nad ogrzewaniem na gaz LPG z zbiornika jesli jest gdzie ten zbiornik postawic.

Zanim sie zalozy ogrzewanie elektryczne dobrze jest zasiegnac opinii elektryka (najlepiej z dzialu utrzymania ruchu z pobliskiego zakladu) co do stanu sieci i ilosci przerw i zaklocen w rejonie w ktorym sie ma wykonac taka inwestycje.
Jesli zasilanie jest niepewne to moze byc konieczny zakup agregatu pradotworczego i zamontowanie ukladu SZR (samoczynne zalaczenie rezerwy), do wrazliwej elektroniki (RTV, komputery) przewidziec oddzielny obwod z zasilaniem poprzez UPS szczegolnie sie to tyczy urzadzen zawierajacych twardy dysk ktory moze zopstac uszkodzony poprzez krotkie zaniki napiecia.
Cala instalacja powinna byc objeta ochrona przeciwprzepieciowa, podobnie wszystkie metalowe elementy (czesci przewodzace obce) przylaczyc do szyny wyrownawczej (np wanna, metalowe zbrojenia wylewek w kuchni i lazience, metalowe instalacje wod, kan, wentylacja, metalowe elementy konstrukcyjne).
Jesli beda prowadzone przewody w sciankach z plyt G-K to przejscia przewodow przez profile metalowe zabezpieczyc tulejkami z rury PVC o grubosci scianki minimum 2 mm, PESCHEL jest zbyt delikatny, a ostra krawedz takiego profilu potrafi przeciac izlolacje przewodu i zrobic zwarcie!
Przewody w sciankach z materialu palnego prowadzic w rurkach instalacyjnych z tworzywa
samogasnacego.

"Z"
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 sie 2007, 8:51
Lokalizacja: gliwice
Kontaktowanie:
vattenfal

autor: "Z" » 14 sie 2007, 9:43

Paweł Małek grubo przesadza.Mam dom o pow.ok.150 mkw a w nim wszystko na
prąd. Zużycie roczne od sześciu lat nie przekroczyło 18000 kWh. W tym roku wyniosło
tylko 14000 kWh. Aktualnie w Vattenfal płacę ok.800 zł co dwa miesiące.
Co do pewności zasilania i jakości energii - Wciągu sześciu lat było tylko jedno wyłączenie
powyżej godziny, trwało 7 godz i było związane z huaganem który przeszedł nad
Śląskiem.
Radzę natomiast przemyśleć dobrze całą instalację ogrzewania i ciepłej wody. Instalację
którą zamierzasz zrobić nie zaliczyłbym do rozsądnych. W razie potrzeby służę radami.
Moja firma zajmuje się ogrzewaniem elektrycznym od 15 lat.
Pozdrawiam.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 sie 2007, 9:51

Od 1990 roku montujmy wyłacznie systemy ogrzewania bez cyrkulacji. woda jak i ogrzewanie niecentralne elektryczne. Uwagę poświęcamy temu by jak najmniej tego ogrzewania było potrzeba. 40 kWh/m2 rocznie to normalka, 150m2 dom 2000 za rok ogrzewanie, woda, oświetlenie, tv,itp
Pan Paweł by się w Norwegii z tym gazem wychylił ... Tam domy już dawno izolują.
Ps Akub78 pamiętaj nie każde włożenie izolacji to izolacja! Ocieplenie nie jest izolacją!

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
prad

autor: Paweł_Małek » 14 sie 2007, 14:10

TYCHY w tym roku nie bylo pradu ok. 50h, nie liczac krotkich zanikow i zapadow napiecia.
W zakladzie w ciagu 6 miesiecy 30 zaklucen po stronie energetyki z skutkiem - uszkodzenie elektroniki maszyn. Komputer bez UPS nie ma prawa bytu (no hyba ze kogos stac na zasilacz i
dysk twardy 1...2 razy na miesiac), za szkody energetyka nie zaplacila - wyparli sie.
Moze w norwegii gaz nie przejdzie , ale to jest cywilizowany kraj a w PL operatorzy sieciowi to
panstwo w panstwie ktore wszystko moze a klienta ma w dupie!. Wystarczy troche deszczu, wiatru czy sniegu i juz sa problemy, w tym roku (2006/2007) zimy przktycznie nie bylo a przerw bylo i to dosz sporo co swiadczy o agonalnym stanie urzadzen energetyki.
Dopoki energrtyka, gazownictwo i inni operatorzy nie maja odpowiedzialnosci za nienalezyte wykonanie umowy (za cos placi sie oplaty abonamentowe ) nie ma sensu sie ot takich firm calkowicie uzalezniac!
Gdyby nie ogrzewanie grawitacyjne weglowe to w ciagu 5 lat bym musial 2 razy instalacje wodne wymieniac - zima 2001/2002 3 dni bez pradu, potem ok. 24h napiecie 180V!!!, zima 2005/2006 36h bez pradu przy mrozie -20C, ci co dali sie naciagnac na "eko" zmuszeni byli kombinowac z piecykami na butle LPG, naftowymi i innym tego typu badziewiem ktore wydala spaliny do pomieszczen i tylko zawilgocili pomieszczenia, czesc kupila UPS-y i podlaczyla je z akumulatora samochodu, i tak podtrzymywali prace pompy i kotla gazowego.
Ogrzewanie elektryczne ma sens jak w umowie energetyka zagwarantuje ciaglosc dostaw,
oraz odpowiedzialnosc za wszelkie szkody spowodowane niedotrzymaniem ciaglosci dostaw i parametrow zasilania.

akub78
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 09 sie 2007, 8:46

autor: akub78 » 14 sie 2007, 15:55

"Z" a co można uznać za rozsądne? ;) jakoś do akumulacyjnych nie mam przekonania, za duże, za drogie przy zakupie, a podobno eksploatacja też niewiele tańsza od konwektorów. Gaz odpada, olej również. Co do instalacji elektrycznej, będzie całkiem nowa w mieszkaniu, sąsiad nad nami (jedyny sąsiad) ma już fazę od kilku lat i jest ok. Co do zakładu en. nie mogę narzekać, w gliwicach (przynajmniej tam u mnie) nie było do tej pory problemów.

"Z"
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 sie 2007, 8:51
Lokalizacja: gliwice
Kontaktowanie:

autor: "Z" » 16 sie 2007, 7:40

Koncepcja systemu ogrzewania i cwu powinna być
dopasowana do oczekiwań użytkownika i optymalna, bez określeń "podobno".Według
obiegowych opinii ogrzewanie elektryczne jest podobno najdroższe,ale tylko źle zrobione
może takim być.

elektrus
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:27

autor: elektrus » 17 sie 2009, 8:27

Witam, mam pytanie do autora tematu - czy remont został zakończony i ogrzewasz elektrycznie mieszkanie? Jaki jest efekt końcowy?


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów