Prośba o identyfikację materiału

Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o certyfikatach energetycznych, w jakim celu są wykonywane, gdzie i do kogo zgłosić się w tej sprawie oraz jakie są regulacje prawne, to zapraszamy do tej sekcji.

Moderator: konsultant BuildDesk

arturg80
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 17 lip 2009, 7:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Prośba o identyfikację materiału

autor: arturg80 » 17 lip 2009, 7:26

Witam

Od pewnego czasu zacząłem interesować się świadectwami energetycznymi i w związku z tym mam pewien problem z ustaleniem wartości współczynnika przenikania ciepła materiału ścian budynku, który zamieszkuje. Pochodzi on z początku lat 60-tych i w dużej części jego ściany zbudowane są z następującej mieszanki:
- żużel (produkt po spaleniu węgla z kotłowni, tzw. szlaka); do 80%,
- cement i wapno; do 20%.
Jaki mogę przyjąć współczynnik przewodzenia ciepła dla takiego materiału? (oczywiście z pewnym przybliżeniem). Zaznaczam że nie są to pustaki żużlowe. Szalunki wypełniono materiałem, którego skład podałem wyżej i tak właśnie wznoszono ściany (parter). Grubość ścian - od 30 do 40cm.

Pozdrawiam
Artur

konsultant BuildDesk
rekomendowany doradca
Posty: 70
Rejestracja: 15 maja 2008, 12:40
Lokalizacja: Cigacice

autor: konsultant BuildDesk » 17 lip 2009, 8:29

Może to być beton żużlowy (z żuzla paleniskowego). W zależności od gęstości tego betonu lambda może wynosić od 0,5 do 0,85. Jeśli są to ściany, czyli element nośny - może mieć większą gęstość więc trzymałbym się lambdy około 0,8. Współczynnik przenikania ciepła ściany już w zależności od grubości.

arturg80
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 17 lip 2009, 7:16
Lokalizacja: Sosnowiec

autor: arturg80 » 21 lip 2009, 8:28

Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Patin
rekomendowany doradca
Posty: 60
Rejestracja: 31 sie 2009, 17:52
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontaktowanie:
Re: Prośba o identyfikację materiału

autor: Patin » 06 paź 2009, 23:08

Może nie na temat, ale wydaje mi się że przy okazji poruszę dość istotna kwestię. Otóż słyszałem, że wszystkie materiały budowlane w których składzie są produkty po wielkopiecowe wytwarzają szkodliwe promieniowanie lub po prostu są radioaktywne. Może ktoś to stwierdzić ile w tym jest prawdy?


Wróć do „Certyfikaty energetyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów