Świadectwo energetyczne

Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o certyfikatach energetycznych, w jakim celu są wykonywane, gdzie i do kogo zgłosić się w tej sprawie oraz jakie są regulacje prawne, to zapraszamy do tej sekcji.

Moderator: konsultant BuildDesk

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 19 maja 2009, 11:42

Bardzo chętnie zrobię certyfikat domu nikoenergetycznego - aby sprawdzicć, jak ma się teoria do praktyki przy tego typu budownictwie.
Natomiast, jeśli badam dom zużywający np. 200 kWh na m2 - to tyle mam stwierdzić, i pouczyć klienta dlaczego tyle go to kosztuje. Nie rozumiem problemu - wychodzi dobrze - to jest moje zadanie, a co wychodzi - to już leży po stronie inwestora, projektanta i budowlańca.
Ja tylko stwierdzam efekt ich działań.

damian1979
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 27 sty 2008, 14:07

autor: damian1979 » 21 maja 2009, 20:41

Witam z zaciekawieniem przeczytałem o certyfikatach energetyczności i mam prośbę aby ktoś kto się zna obliczył mi ile mój dom powinien zużywać energii na ogrzewanie. A teraz troszkę danych: Dom z roku 1897 ściany na parterze (90m2) czterowarstwowe, (cegła, pustka, cegła, styropian 10cm), na piętrze (50m2) (konstrukcja ścian jest następująca: deska 25mm, trociny 12 cm, deska 25mm, styropian 5cm). Dodam, że ściany na piętrze nie są bezpośrednio wystawione na działanie czynników zewnętrznych gdyż do dachu jest ok 1m (na około są stryszki). Dach nieocieplony. Stropy ocieplone są polepą (glina z trocinami) ok 12 cm. wysokość ścian na parterze to 2,75m a na piętrze 2,35m. Okna wstawione są pięciokomorowe z gazem obojętnym między szybami. Dom ogrzewam węglem kamiennym asortymentu kostka czyli najgrubszym jaki jest. Grzejniki panelowe a rurki miedziane. Dom nie ma wiatrołapu. Posadzka trójwarstwowa (5cm beton, 5 cm styropian, 5 cm beton). Piwnica tylko pod środkową częścią domu i ma tylko 12m2 więc nie biorę jej pod uwagę. To chyba wszystko. A dodam jeszcze, że nie mam drzwi na parterze wszystko jest ze sobą połączone oprócz łazienki 7m2.

I jeżeli komuś się będzie chciało oczywiście to proszę obliczyć zapotrzebowanie na energię w miesiącach zimowych. Oraz na podgrzanie wody( bojler o pojemności 80l). A po zobaczeniu odpowiedzi i wyników obliczeń napiszę ile faktycznie zużywam węgla na miesiąc :-) ciekawe co na moje zużycie powiedzą ci którzy obliczą zużycie energii. Jeszcze dodam, że w dzień temperatura wewnątrz wynosi 25stC a w nocy 18.
Pozdrawiam i czekam ze zniecierpliwieniem na odpowiedź.

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 22 maja 2009, 7:59

damian1979 pisze:Witam z zaciekawieniem przeczytałem o certyfikatach energetyczności i mam prośbę aby ktoś kto się zna obliczył mi ile mój dom powinien zużywać energii na ogrzewanie. A teraz troszkę danych: ....

Danych do policzenia jest trochę za mało.
Brakuje danych :
- lokalizacji - to bardzo istotne, taki sam dom w Suwałkach i w Zielonej Górze będzie zupełnie inaczej funkcjonował.
- osłony od wiatru (wolnostojący nieosłonięty, czy w zwartej zabudowie),
- zużycia ciepłej wody (pojemność zasobnika to za mało),
- danych do sprawności kotła,
- powierzchni okien i drzwi zewnetrznych,
- lokalizacji okien w stosunku do stron świata,
- wentylacji domu.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 22 maja 2009, 19:25

To dopiero 1/5 danych jakich potrzeba do obliczeń :-)
Musi być projekt budowlany, wizyta na obiekcie (obejrzenie rozwiązań mostków, pomiar okien, rozwiązania zastosowane przy wentylacji, sprawdzenie trasy przebiegu i izolacji przewodów co i cwu i jeszcze z 10 innych spraw :-)

Wtedy można rozmawiać o porównywaniu obliczeń :-)))

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 maja 2009, 6:01

. Bez liczenia posdam 156kWh/m2 . I każdy dobry audytor na "to' wyprowadzi!

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 23 maja 2009, 7:10

Niezupełnie Panie Tomaszu, u mnie wartość EP 90% domów jest w zakresie 130-400, wartość EK (czyli tej "rzeczywistej" ilości paliwa czy prądu) tak od 70 do 250. Dane z głowy, ale tak mniej więcej to wychodzi.
I trzeba dobrze policzyć, czy klientowi wyjdzie 3, 4, 5 czy 7 ton węgla na sezon :-) Ale jaka satysfakcja, jak wychodzi np. 2500 m3 gazu na sezon, i z licznika wychodzi wartość np. 2400 -2600m3 :wink:
Super dokładnie się nie da, właśnie ze względu na wentylację - bo niewielka zmiana objętości powietrza wentylacyjnego przy wentylacji grawitacyjnej bez odzysku powoduje duże zmiany zużycia energii.

Czasem się zdarza, szczególnie typowe dla budynków handlowych i produkcyjnych, że zużycie energii (zwykle wentylacja nawiewno-wywiewna bez odzysku) wychodzi w realu 2-3x niższe niż wynika ze Świadectwa! No ale jeśli Wymagania Techniczne dla danego lokalu przewidują np. 4 wym/h, a jest w czasie pracy max 0.5wym/h a po godzinach pracy i tego nie ma, no to nie ma się czemu dziwić...
Ja w Świadectwie muszę przyjmować zgodne z przepisami wartości, a że klienci rozum mają to wiedzą jak najprościej zmniejszyć zużycie energii - wyłączając lub zmniejszając do minimum wentylację - i to niezależnie czy ma odzysk, czy też nie :-))

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 maja 2009, 7:48

Nie chodziło mi o "u Pana" nawiązałem do wcześniejszych tekstów, ze zgodnie z wszelkimi zasadami obowiązującej metodyki "wyprowadzić" można każdy dom na taki wynik. To wszystko.

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 23 maja 2009, 12:05

Indiana pisze:To dopiero 1/5 danych jakich potrzeba do obliczeń :-)
Wiem o tym, ale chciałem uzmysłowić, że na podstawie tak lakonicznego opisu nie da się wiarygodnie policzyć zużycia energii do ogrzewania.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 maja 2009, 12:34

Proszę podać zawilgocenie przegród, zmierzyć temperaturę gruntu, by wyliczyć straty w tym kierunku…
Panie Henryku ostatnio na inny forum znalazł się inżynier co powiedział w sprawie rekuperatorów, że :

„ Norma, którą wyżej przytaczam ma niestety w znacznej mierze charakter opracowania naukowego. Pozwala jednak na zapoznanie się z ogromem problemów związanych z tym zagadnieniem… należytej regulacji oraz rzetelnych pomiarów.”
I dalej pisał, że pomiary domowego reku są konieczne i… Pan sobie wyobrazi! Wie jak je zrobić.
Na uwagę, że jest to niewykonalne, odpowiedział :
Gdybyś znał metody pomiarowe opisane w przytaczanej przeze mnie normie, nie pisałbyś takich bzdur. A więc, oprócz tego , że jesteś kłamczuszkiem jesteś także niedoukiem. Oj, chłopaku popracuj nad sobą. To, że czegoś nie znasz, nie znaczy, że tego nie ma.
Jak się czegoś nie da zrobić a jeszcze nie ma takiej potrzeby to po co? Powtórzę :w samochodach też się pracuje nad szczegółami oszczędzającymi paliwo, a efekt się mirzy na końcu!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 maja 2009, 14:08

Sąsiad ( producent szafek łazienkowych) 22VI ma egzamin na audytora - dostał już 150 pytań ... Trochę się pośmiałem, potem powiedział, że połowa zalicza! Gratuluje ustawodawcy. Wypaczenie idei ... RACJONALNE!

damian1979
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 27 sty 2008, 14:07

autor: damian1979 » 12 cze 2009, 23:14

Witam ponownie widzę, że za mało danych podałem. Więc uzupełnię swój opis o brakujące dane.
lokalizacja- okolice gdańska.
- osłony od wiatru - wolnostojący nieosłonięty,
- zużycia ciepłej wody 80l na dobę,
- danych do sprawności kotła = 89%
- powierzchni okien i drzwi zewnetrznych, drzwi standardowe 90cm ocieplonę pianką, okna 10 szt o wymiarach 114x90
- lokalizacji okien w stosunku do stron świata, 3 okna na wschód 3 na zachód i po 2 na północ i południe
- wentylacjia domu - grawitacyjna

Mam nadzieję, że teraz już da się obliczyć ilość węgla potrzebą na zimę taką jak ostatnio. Pozdrawiam i czekam ze zniecierpliwieniem na odpowiedzi,

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 13 cze 2009, 21:21

Dalej brak większości danych, spisanie co potrzebuję zajęłoby całą stronę, na dodatek to ja chcę widzieć osobiście niektóre elementy a nie zdawać się na subiektywny opis użytkownika. Bez wizji lokalnej nawet nie ma sensu siadać do obliczeń. W ostateczności wystarczy projekt i kilkanaście wykonanych według wskazówek zdjęć, ale tak zrobiony certyfikat będzie obarczony sporym błędem i absolutnie nikt odpowiedzialny nie wystawi na takiej podstawie świadectwa dla urzędu, czy tym bardziej w celach dyskusyjno-naukowych tu na forum do rzeczywistego zużycia energii.
Porządny certyfikat to wiele godzin pracy, nie da się ot tak strzelić w 30 minut "ten domek spali 7m3 gazu na 1m2".

woodinvest
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2009, 12:34
co ze szczelnoscia?

autor: woodinvest » 24 cze 2009, 13:54

Witam,

czy ktoś mógł by mi powiedzieć czy certyfikat energetyczny w Polsce, w jakiś sposób sprawdza szczelność budynków?

konsultant BuildDesk
rekomendowany doradca
Posty: 70
Rejestracja: 15 maja 2008, 12:40
Lokalizacja: Cigacice

autor: konsultant BuildDesk » 24 cze 2009, 14:10

Nie.

Testy szczelnosci to całkowicie odrębna dziedzina.
W Polsce jest to dopiero rozwijająca się dziedzina. Więcej infromacja tutaj > lub tutaj >

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 cze 2009, 14:35

... przy 10 szt. aparatury pomiarowej. To nawet nie "rozwijająca" się dziedzina.


Wróć do „Certyfikaty energetyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów