KOCHANI POMOZCIE; CO TO JEST TZW."SILA" I JAK TO Z

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

GRYCKAR
KOCHANI POMOZCIE; CO TO JEST TZW."SILA" I JAK TO Z

autor: GRYCKAR » 17 cze 2005, 13:05

Chce przerobic kuchnie tak,aby nie bylo w niej gazu,tylko prad /kuchenka elektryczna i wszystkie sprzety tez na prad/.Okazalo sie,ze musze miec tzw. SILE, czyli musze zwrocic sie do Zakl.Energ.,a "reszte zrobi elektryk".Rozumiem,ze Z.E przylaczy mi te "sile",ale co potem? Co bedzie robil elektryk? Czy ktos zyczliwy i znajacy temat mi to wytlumaczy? Z gory bardzo dziekuje,pozdrawiam W.G

elektryk_eib
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 14 cze 2005, 15:14

autor: elektryk_eib » 17 cze 2005, 17:58

Witam,
"Siła" to nic innego jak trzecia faza doprowadzona do instalacji w mieszkaniu.
Zazwyczaj sa to 2 fazy. Tak naprawde nie wiem dlaczego akurat takiej nazwy
sie uzywa ale mozna sie tylko domyslic, ze z powodu urzadzen duzej mocy,
ktore zazwyczaj pracuja w ukladach trzyfazowych.

Jesli chodzi o Zaklad Energetyczny, to zadaniem jego jest doprowadzenie do
tablicy licznikowej owej trzeciej fazy i zalozenie nowego licznika.
Domyslam sie, ze wraz z ta "sila" :) bedzie "taryfa".

Zadaniem elektryka bedzie rozprowadzic po mieszkaniu ta
trzecia faze dodatkowy przewodem - czyli od tablicy licznikowej
do skrzynki w mieszkaniu no i po calym mieszaniu.
Nie chce martwic ale to moze sie wiazac z kuciem w scianie.
Konieczne bedzie tez załozenie nowych zabezpieczen ("korkow").

Przypominam o wykonaniu pomiarow ochronnych jakie powinien zrobic
elektryk po wykonaniu prac.
Kopie protokolu z takich pomiarow powinien zosatwic uzytkownikowi/wlascicielowi
mieszkania.

I to chyba tyle.

GRYCKAR
RE:TZW SILA

autor: GRYCKAR » 19 cze 2005, 13:58

:D Bardzo serdecznie dziekuje,Tomku,za tak wyczerpujaca odpowiedz,wiem juz przynajmniej,o co chodzi.Martwi mnie to kucie scian,ale czasami trzeba pocierpiec.Pozdrawiam serdecznie i zycze powodzenia,gryckar.

Przemaldo

autor: Przemaldo » 20 lip 2005, 7:34

1. trzeba udać się do Zakładu Energetycznego i złożyć wniosek o wzrost mocy w mieszkaniu i zmianę sposobu zasilania z 1-fazowego na 3-fazowy.
2. Po otrzymaniu watunków przyłączenia należy opłacić opłatę wynikającą ze wzrostu mocy dla obiektu.
3. Po opłaceniu należy przystosować instalację elektryczną do odbioru z sieci 3-fazowej - w twoim przypadku należy zakupić przewód YKY 5x4 mm2 i doprowadzić do kuchenki. I to jest zadanie elektryka, który się tym zajmie (musi mieć aktualne uprawnienia SEP). Niekoniecznie trzeba kuć ściany - można ułożyć przewód w korytkach.
4 Ostatni etap to podbicie karty gwarancyjnej przez uprawnionego elektryka o podłączeniu oraz wykonanie pomiarów elektrycznych.

tomek123456789

autor: tomek123456789 » 20 gru 2005, 20:04

W prądzie trójfazowym czyli w sile są gniazda i wtyki 5 bolcowe (3 fazy przewód neutralny i ochronny). Gniazda i wtyki do prądu trójfazowego występują w wersjach 16A i 32A. Gdy któreś fazy zabraknie urądzenie nie będzie działać .

Gość

autor: Gość » 17 lut 2006, 19:56

elektryk_eib pisze:Witam,
"Siła" to nic innego jak trzecia faza doprowadzona do instalacji w mieszkaniu.
Zazwyczaj sa to 2 fazy. Tak naprawde nie wiem dlaczego akurat takiej nazwy
sie uzywa ale mozna sie tylko domyslic, ze z powodu urzadzen duzej mocy,
ktore zazwyczaj pracuja w ukladach trzyfazowych.


hmmm zazwyczaj w mieszkaniach w bloku jest jedna podkreslam jedna faza!!! Nawet w domach jednorodzinnych ktory nie ma przylacza 3-fazowego jest podlaczona jedna faza. Nie spotkalem jeszcze ukladow 2-fazowych. :roll:

Przemaldo pisze:3. Po opłaceniu należy przystosować instalację elektryczną do odbioru z sieci 3-fazowej - w twoim przypadku należy zakupić przewód YKY 5x4 mm2 i doprowadzić do kuchenki. I to jest zadanie elektryka, który się tym zajmie (musi mieć aktualne uprawnienia SEP). Niekoniecznie trzeba kuć ściany - można ułożyć przewód w korytkach.


Po co w mieszkaniu/domu stosowac kabel ziemny (symbol YKY wskazuje na takowy) wystarczy przewód YDY o stosownym przekroju. Moim zdaniem wystarczy przekroj 2,5mm2 jesli z obwodu bedzie zasilana tylko kuchenka.

Pozdrawiam

Gość
kochani pomóżcie

autor: Gość » 19 lut 2006, 17:39

w zasilaniu 1-faowym można podłączyć kuchnię elektryczną przewodem ydy3x4 na osobnym zabezpieczeniu w blokach albo starszych domach bylo zasilanie 1 faz np.kuchnie z płytą ceramiczna w instrukcji podaja przykładowe podłączenie takim przewodem tylko trzeba założyć mostki

Gość

autor: Gość » 22 lut 2006, 10:47

Witam

Człowiek zapytał, a tu kompletny bałagan w odpowiedziach :( ..może trochę uporządkuję?
1. Kuchenka elektryczna nie musi być koniecznie zasilana trójfazowo (to jest ta siła), ale jest to zdecydowanie wygodniejsze - sporo zależy od mocy tejże kuchenki.
2. Należy zorientować się we właściwym zakładzie/rejonie energetycznym o możliwościach i kosztach przyłącza 3-f. Może się okazać, że są spore. Może się również okazać, że warto do wniosku o zmianę zasilania i zwiększenie mocy dopisać np. piece akumulacyjne - powinno to zaowocować tzw. drugą taryfą w określonych godzinach (22 do 06 i 13 do 15) a to jest tańszy prąd.
3. Konieczna będzie wymiana licznika - jest na to miejsce? Jeżeli tak, to warto przy okazji pomyśleć o nowej rozdzielnicy, która porządnie wykorzysta te nowe warunki na polepszenie zasilania instalacji, które już są.

...a potem, to już czysta ekonomia - opłaca się , czy nie. Jeśli tak, to radzę wziąć dobrego elektryka, sprawdzić jego kwalifikacje (uprawnienia), poprosić, żeby zrobił wstępny projekt i kalkulacją tej roboty ...i podjąć decyzję.
pozdrawiam - na razie gość, ale z imieniem - Krzysztof :)


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości

Gotowe projekty domów