PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA -- Urząd Gminy nie pozwala.

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 06 sty 2009, 7:40

Jeżei jest zapiś, że możesz mieć POŚ to znaczy, że możesz. Ale zwróć się lepiej do gminy z oficjalnym pismem. Jeżei będziesz miał oczyszczalnie to do kanalizy podłączać sie nie musisz, tylko to jest nieopłacalne. Moim zdaniem to robienie sobie niepotrzebnych klopotów... A tak masz kanalizę masz z głowy.
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

gruni
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2009, 19:09

autor: gruni » 06 sty 2009, 11:21

Broda79 pisze:Jeżei jest zapiś, że możesz mieć POŚ to znaczy, że możesz. Ale zwróć się lepiej do gminy z oficjalnym pismem. Jeżei będziesz miał oczyszczalnie to do kanalizy podłączać sie nie musisz, tylko to jest nieopłacalne. Moim zdaniem to robienie sobie niepotrzebnych klopotów... A tak masz kanalizę masz z głowy.


Gmina już wydała decyzję na pismie "warunki zabudowy i zagospodarowania terenu". W starostwie otrzymałem informację, że decyzja należy do gminy ale skoro już taką mam to sprawa będzie pozytywnie załatwiona.
Poszperałem trochę i wyczytałem, że nie mogą w przyszłości nakazać podpięcia się pod kanalizę więc wygląda na to, że wszystko będzie OK.

Co do niepotrzebnych kłopotów...
Kanaliza powstanie najwcześniej za 3 lata co oznacza zamontowanie szamba. Koszt wykonania ok 2000zł + wywóz nieczystości ok 1200zł rocznie. Koszt całkowity w dużym przyblizeniu 5200zł (w przypadku kanalizy za 3 lata). Koszty przyłączenia do kanalizy ok. 4000zł.
Opłaty za odprowadzenie ścieków to ok. 600zł rocznie po przyłączeniu kanalizy.
Tak więc myślę, że POŚ z drenażem rozsączającym wraz z montażem w cenie ok 7000zł netto zwróci się.
W planach mam biologiczną oczyszczalnie, droższą ale wydaje mi się, że korzystniejszą pod względem użytkowania.

Pozdr.

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 06 sty 2009, 14:01

Pamiętaj, ze raz na około 10 lat trzeba wymienić system drenów razem z ziemia... Czyli w sumie co 10 lat musisz załozyć taka oczyszczalnie "od nowa", szambo też musisz wywozić - tylko żadziej. Chyba, ze założysz POŚ tylko dlatego, żeby nie podłączać sie do kanalizy, w szambie zrobisz dziurę a drenaż rozsączajacy olejesz i puscisz wode sąsiadowi. Tak to się zawsze opłaca...
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

gruni
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2009, 19:09

autor: gruni » 06 sty 2009, 14:39

W związku z tym, że dreny trzeba wymieniać (choć podobno wystraczy udrożnić przez płukanie oraz za pomocą odpowiednich środków) zamierzam zastosować oczyszczalnie biologiczną. Wodę oczyszczoną (w 96%) można zrzucić do studzienki chłonnej bądź rozprowadzić drenem po działce.

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 06 sty 2009, 14:53

Po pierwsze czy to będzie oczyszczalnia bilogiczna czy z drenem, czy ze studnią chłonną czy jeszcze inna powie panu gośc, który przyjedzie i sprawdzi warunki geologiczne, głębokość warstwy wodonośnej, przpuszczalność itd itp. To nie woda oczyszczona powoduje zatykanie drenów (mozesz mieć pan nawet w 100% oczyszczoną) tylko piasek, żyjątka różne w glebie, korzenie roślin itp itd. Np nie moze pan w miejscu gdzie jest drenaż sadzić krzewów, drzew i roślin, które zapuszczają głeboko korzenie (czyli zostaje tylko trawa). Płyny do czyszczenia to tylko sposoby pozorowane. Każdy sprzedawca powie, że to wystarczy, bo chce sprzedać produkt. Tak na prawdę POŚ sprawdza sie tylko tam gdzie:
- jest niski poziom wody gruntowej i przepuszczalne podłoże
- jest odbiornik wód oczyszczonych (gdy nie jest zachowany warunek I) - wtedy stosuje się właśnie oczyszczalnie boiologiczną
- nie ma szans na kanlizę ze wzgledów terenowych...
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

AQUA-POLSKA
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 31 mar 2009, 14:17

autor: AQUA-POLSKA » 07 maja 2009, 9:39

gruni pisze:
Broda79 pisze:Tak więc myślę, że POŚ z drenażem rozsączającym wraz z montażem w cenie ok 7000zł netto zwróci się.
W planach mam biologiczną oczyszczalnie, droższą ale wydaje mi się, że korzystniejszą pod względem użytkowania.

Pozdr.

POŚ z drenażem rosączającym za 7000 PLN netto to chyba lekka przesada, bo za tą cenę swobodnie można zrobić biologiczną!!!

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 08 maja 2009, 12:48

Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
1) wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym;
2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;


czyli interpretując - jeżeli nie ma kanalizacji to gmina nie może odmówić budowy oczyszczalni chyba że plan miejscowy mówi inaczej, ewentualnie trzeba zmienić zapis w warunkach zabudowy. Jeżeli jednak dom już stoi z szambem i gmina czy ktos tam buduje kanalizację to właściciel ma obowiązek się do niej wpiąć. W takim przypadku jeżeli właściciel odmawia, a chce postawić oczyszczalnię to dostanie odmowę.
Poza tym w każdym przypadku gmina musi wyrazić zgodę na budowę oczyszczalni (chyba że jest MPZP i dopuszcza oczyszczalnię), bez zgody gminy starostwo odrzuci zgłoszenie.

AQUA-POLSKA
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 31 mar 2009, 14:17

autor: AQUA-POLSKA » 13 maja 2009, 12:36

[/quote]

czyli interpretując - jeżeli nie ma kanalizacji to gmina nie może odmówić budowy oczyszczalni chyba że plan miejscowy mówi inaczej, ewentualnie trzeba zmienić zapis w warunkach zabudowy. Jeżeli jednak dom już stoi z szambem i gmina czy ktos tam buduje kanalizację to właściciel ma obowiązek się do niej wpiąć. W takim przypadku jeżeli właściciel odmawia, a chce postawić oczyszczalnię to dostanie odmowę.
Poza tym w każdym przypadku gmina musi wyrazić zgodę na budowę oczyszczalni (chyba że jest MPZP i dopuszcza oczyszczalnię), bez zgody gminy starostwo odrzuci zgłoszenie.[/quote]
Gmina nie wyraża zgody, bo my gminy nie pytamy o zgodę.
My informujemy gminę o zamiarze budowy oczyszczalni 30 dni przed rozpoczęciem inwestycji.
Jeżeli gmina odpowie, że nie ma nic przeciwko lub nie odpowie w ogóle to znaczy że możemy rozpocząć inwestycję.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 13 maja 2009, 12:46

Kolego Aqua chyba nie masz za wiele pojęcia od procesie inwestycyjnym. W gminie nic nie zgłaszasz tylko w starostwie.

Poza tym jeżeli nie ma planu to każde starostwo odrzuci zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia robót przy oczyszczalni bez zgody gminy, chyba że w warunkach zabudowy jest zapis, iż może być oczyszczalnia przydomowa.

AQUA-POLSKA
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 31 mar 2009, 14:17

autor: AQUA-POLSKA » 13 maja 2009, 22:09

deggial pisze:Kolego Aqua chyba nie masz za wiele pojęcia od procesie inwestycyjnym. W gminie nic nie zgłaszasz tylko w starostwie.

Poza tym jeżeli nie ma planu to każde starostwo odrzuci zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia robót przy oczyszczalni bez zgody gminy, chyba że w warunkach zabudowy jest zapis, iż może być oczyszczalnia przydomowa.

To chyba Ty nie masz zbytniego pojęcia, gminę informujesz o zamiarze inwestycji a starostwo o rozpoczęciu użytkowania opczyszczalni już po jej montażu.
Do pisma informującego gminę o zamiarze inwestycji dołączasz plan umiejscowienia oczyszczalni wraz z informacją o montowanym produkcie oraz technice montażu.
Minąłeś się z prawdą o tyle, że takiego zgłoszenia możesz dokonać bezpośrednio w Starostwie lub w Gminie!!!
Rada na przyszłość:
Czasami warto doczytać, dowiedzieć się niż robić z kogoś debila.
Pozdrawiam

buzmar
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 04 cze 2009, 11:13
Lokalizacja: Kraków
Formalnoście - uzgodnienie ZUDP

autor: buzmar » 04 cze 2009, 11:20

Mam pytanie. U mnie tz powiat Kraków zgłoszenie trzeba złożyć w starostwie ale zamiast szkiców chcą projekt oczyszczalni wraz z uzgodnieniem w ZUDP (zakład uzgodnień dokumentacji projektowych). To cała procedura, trzeba zrobić mapkę, projekt uzgodnić to jakieś 2-3 miesiące!!! No i zgłoszenie 30 dni.
CZy oni mają do tego prawo. przetrząsłem cały internet prawo i nie znalazłem takich zapisów, choć sie okazało że niektóre starostwa tak sobie wymyśliły i tego wymagają. Jak pytałem pani w starostwie na jakich podstawach to jest to powiedziała że tak po prostu jest i ona nie ma czasu szukać mi podstaw prawnych, jak chce to mogę złożyć to co mam a oni odrzucą i napiszą wtedy podstawy!
Co robić, pomóżcie. Bawić sie w te wszystkie projekty (koszty i czas a mi sie spieszy)
Marek

buzmar
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 04 cze 2009, 11:13
Lokalizacja: Kraków
Formalnoście - uzgodnienie ZUDP

autor: buzmar » 04 cze 2009, 11:22

Aha ten projekt musi byc zrobiony przez uprawnionego projektanta!!!
Marek

Toboro
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 93
Rejestracja: 07 lut 2007, 13:30

autor: Toboro » 29 cze 2009, 14:49

nic nie piszecie o wymaganiach co do wielkości dzialki jeśli sie nie ma możliwości oddać wody do rowu A jeśli rozsączanie to co ze studniami sąsiadów ??? Na rozsączanie to chyba trzeba mieć odpowiednio duży teren i brak sąsiadów?

buzmar
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 04 cze 2009, 11:13
Lokalizacja: Kraków

autor: buzmar » 29 cze 2009, 15:03

Wymagania, o których piszesz to oddległość 3 metry od granicy działki i 5 m od domu z tego co pamietam, wiec działka nie musi być wielka jak mam małą i spokojnie sie mieszczę. Oczywiscie studnie zaraz za granicą działki u siasiada mogą plany pokrzyrzować, ja taką mam ale u sąsiada po drugiej stronie ulicy wiec to juz spokojnie ponad 30 m.
Marek

Toboro
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 93
Rejestracja: 07 lut 2007, 13:30

autor: Toboro » 13 lip 2009, 10:26

czyli może się okazać że jeśli masz małą działkę i studnię sąsiada przepisowo 5m od granicy to nie dostaniesz pozwolenia na POŚ bo nie ma gdzie oddać oczyszczonej wody?


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów