Materiały na swój dom? - kilka pytań od laika...

Ceny materiałów budowlanych zależą od różnych czynników i mogą się od siebie różnić. Jak znaleźć najlepsze połączenie jakości i ceny? Czy warto zastąpić dany materiał tańszym? To ważne pytania w czasie budowy i remontu. Odpowiedzi na nie znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Mariusz_k
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 kwie 2009, 14:24
Materiały na swój dom? - kilka pytań od laika...

autor: Mariusz_k » 17 kwie 2009, 14:28

Witajcie

Myślę o rozpoczęciu budowy domu w tym roku... (posiadam działkę).
Problem jest taki ze nie bardzo się łapię w tym temacie i chciał bym poprosić o pomoc w paru kwestiach.
Z tego co widzę to duża część członków forum ma już budowę za sobą, lub tez ma zakończone jakieś jej etapy - i rady takich ludzi wydają się być najcenniejsze bo "wiedzą o czym mówią" - przetestowali na sobie
W każdym razie, projekt domu - czyli część samej architektury pozwoleń itd już jest w toku.
Chodzi mi o to co trzeba robić dalej...

Przygotowałem się trochę i mam kilka konkretnych pytań... - wybaczcie mój laicki jak na budowlankę język icon_smile.gif musze się trochę podszkolić zanim będę się płynnie poruszał w temacie...

Kto faktycznie budował wam dom – robicie to sami, czy raczej macie jakąś firmę?
Czy takie firmy robią to kompleksowo - czyli od fundamentu po stan "surowy zamknięty" (tak się to chyba nazywa - nie chodzi mi już o wykończeniówkę - flizy itp)
Jak rozmawiać z takimi firmami? czy "Oni" sami kupują materiały do budowy czy ja sam to muszę kupić...
No i jeżeli sam to kupuję to jak zrobić tak zeby było dobrze? Jakieś składy budowlane itp?
Generalnie czy lepiej kupować samemu a firmę wynająć do roboty?
Czy firmy wyceniają za samą robotę czy raczej za robotę z materiałem?
Słyszałem ze można iść i na podstawie projektu zrobić kosztorysy w jakichś punktach sprzedaży... to pewnie te składy budowlane tak?
Czy robiliście takie wędrówki... bo pewnie jak już chodzić to do kilku a nie zatrzymywac się na jednym?
Ile miejsc odwiedzić zeby mieć pojęcie i jakiś zakres cenowy?
Chyba że znacie dobre miejsce w Krakowie gdzie będę mógł pójść wiedząc że będzie dobrze?
Na co oprócz ceny zwracać uwagę chodząc po takich punktach sprzedaży materiałów budowlanych? Terminowość? formy płatności?
Kupujecie wszystkie materiały w jednym miejscu czy cegły tu wylewkę tam?
Czy mogę zmienić sugerowany w projekcie rodzaj materiału?

Uff... trochę tego jest ale pewnie dla człowieka który to robił to oczywiste pytania i oczywiste odpowiedzi.
Będę wdzięczny za pomoc
Mariusz

Mariusz_k
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 kwie 2009, 14:24

autor: Mariusz_k » 21 kwie 2009, 14:24

alo?

Awatar użytkownika
kielon
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 53
Rejestracja: 16 kwie 2009, 15:43
Lokalizacja: Iłża
Kontaktowanie:

autor: kielon » 21 kwie 2009, 14:58

witam,
jeszcze nie stawialem sobie domu ale troszke budów juz sie zwiedzilo

Ja bym sam nie budował sobie domu bo by mnie szlag trafił chyba, ale z drugiej strony warto byc troche oczytanym lub miec zaufanego czlowieka ktory przypilnuje lub co jakis czas skontroluje ekipe bo jak sie nie ma pojecia to walki sa krecone dobre

zalezy od ekipy i od Pana czy ekipa czy znajdzie Pan ekipe ktora to zrobi kompleksowo czy tez kazda ekipa co innego

Materiał proponuje kupowac samemu i pilnować mniej wiecej ile czego poszlo czy tez ma dopiero pojsc

składy budowlane sa niezłe, sa też hipermakety

jezeli Pan kupuje material to firma liczy za prace, proste

kosztorys praktycznie nigdy nie bedzie taki jak Pan wyliczy na poczatku, zawsze bedzie drozej pod koniec budowy, ale na skladach powinni zrobic wstepny

można pochodzić i można takze popatrzec w internecie, konkurencyjne ceny

patrzec czy material jest swierzy i w jakim czasie dostepny

to juz zalezy od Pana czy w jednym czy w kilku, przy duzych zakupach pewnie beda rabaty

w projekcie sugerowany material zmieniac to zalezy co Pan chce zmieniac, mozna zmienic sufity tynkowane tynkiem gipsowym na sufity podwieszane z GK

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Meduzes
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 84
Rejestracja: 21 sty 2009, 11:18

autor: Meduzes » 22 kwie 2009, 10:09

Kto faktycznie budował wam dom – robicie to sami, czy raczej macie jakąś firmę?

jeżeli nie masz pojęcia o budowaniu zleć budowę wyspecjalizowanej firmie, przy wyborze firmy kieruj się zwłaszcza opiniami ludzi dla których firma już budowała (a więc czeka ciebie podróż po budowach i rozmowa z inwestorami), drugi czynnik to cena, trzeci czynnik to czas :-) wszystko zależy od tego jakie masz możliwości finansowe, czasowe itp itd ...


Czy takie firmy robią to kompleksowo - czyli od fundamentu po stan "surowy zamknięty" (tak się to chyba nazywa - nie chodzi mi już o wykończeniówkę - flizy itp)

w zależności co będziesz chciał zrobić wyspecjalizowana firma ci to zrobi :-) jeżeli firma jest obyta (a takie z polecenia i dobrymi opiniami zapewne jest) to nie ma problemu by zbudowali tobie dom nawet pod klucz :-) ... jednak największym czynnikiem zapewne jest to w jakim czasie chcesz postawić oraz czy masz na to pieniądze :-) ... wiele osób buduje etapami (np fundamenty, po jakimś czasie stan surowy zamknięty, wykończeniówka) - uzależnione to jest od obowiązkowych przerw technicznych oraz zasobności portfela


Jak rozmawiać z takimi firmami? czy "Oni" sami kupują materiały do budowy czy ja sam to muszę kupić...

wszystko kwestia dogadania ... ale osobiście uważam że wierzyć na słowo nie ma co :-) ... lepiej samemu się pomęczyć, pojeździć po składach, porozmawiać o cenach, rabatach, itp itd ... będziesz miał większą kontrole nad budową i wydatkami ... chyba że nie masz czasu :-)


No i jeżeli sam to kupuję to jak zrobić tak zeby było dobrze? Jakieś składy budowlane itp?


z reguły takie rzeczy wybiera się z polecenia .... niestety jeżeli nie chcesz być oszukany lub naciągnięty musisz jeździć po budowach w swoim regionie i rozmawiać z inwestorami , pytać pytać i jeszcze raz pytać !! opinia ich jest bezcenna czy to o o składach, czy to o wykonawcach !!

Generalnie czy lepiej kupować samemu a firmę wynająć do roboty?

ja tak zrobiłem i nie narzekam !! większa kontrola wydatków !! ale do tego trzeba mieć trochę czasu :-)

Czy firmy wyceniają za samą robotę czy raczej za robotę z materiałem?

w zależności co z nimi ustalisz :-)

Słyszałem ze można iść i na podstawie projektu zrobić kosztorysy w jakichś punktach sprzedaży... to pewnie te składy budowlane tak?

są firmy które robią szczegółowe kosztorysy na dany region, wyliczają na podstawie twojego projektu zapotrzebowanie na materiały ... niestety zawsze jest procent błędu :-( i tak zawsze wychodzi drożej i więcej niż w kosztorysie :-( dlatego ja sobie darowałem ten etap ... robią to bióra projektowe , lub składy czy też hurtownie ... np: skład na podstawie projektu wyliczył mi zapotrzebowanie na dachówkę ;-)

Czy robiliście takie wędrówki... bo pewnie jak już chodzić to do kilku a nie zatrzymywac się na jednym?


tak... zdecydowanie tak ;-) .. ale na to trzeba mieć czas i chęci ... zapewne wszystko jest uzależnione od zasobności portfela ...


Ile miejsc odwiedzić zeby mieć pojęcie i jakiś zakres cenowy?

- hurtowni i składów budowlanych jakieś 3-4
- budów i rozmów z inwestorami na temat składów czy też wykonawców im więcej tym lepiej ;-) ... ja o swoich wykonawcach rozmawiałęm z 3 inwestorami i nie żałuje ;-)

Chyba że znacie dobre miejsce w Krakowie gdzie będę mógł pójść wiedząc że będzie dobrze?

niestety Kraków to nie mój region

Na co oprócz ceny zwracać uwagę chodząc po takich punktach sprzedaży materiałów budowlanych? Terminowość? formy płatności?


- dostępność materiałów
- formy płatności
- możliwości zwrotów nadwyżek materiałów
- możliwość rozliczania się (np na koniec miesiąca a nie co każdy zakup)
- transport
- ceny
itp itd...

Kupujecie wszystkie materiały w jednym miejscu czy cegły tu wylewkę tam?


kwestia ceny ;-) ... raczej każdy robi tak by nie przepłacać ;-)

Czy mogę zmienić sugerowany w projekcie rodzaj materiału? 8)

tak... zrobi ci to projektant podczas adaptacji projektu (oczywiście jak mu powiesz żę chcesz zmienić materiał )

Michal74
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 10 sty 2013, 15:07
Re: Materiały na swój dom? - kilka pytań od laika...

autor: Michal74 » 10 sty 2013, 15:52

z ekipami budowlanymi nie jest lekko
Michał

Aga1981
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 18 sty 2013, 14:22
Re: Materiały na swój dom? - kilka pytań od laika...

autor: Aga1981 » 18 sty 2013, 14:32

Dlaczego bierzesz się sam za to skoro nie masz pojęcia o tym?

Albi16
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 29 sty 2013, 12:55
Re: Materiały na swój dom? - kilka pytań od laika...

autor: Albi16 » 29 sty 2013, 13:14

Witaj
Ja jestem można powiedzieć w trakcie inwestycji, dom stoi, ale jeszcze nie jest wykończony tzw, surowy stan. Niemniej jednak postawienie murów i pokrycie dachem mam za sobą. Zdecydowałem się na murarza i dwóch pomocników, zapłaciłem im za robociznę 20 tysięcy (od fundamentów, po dach). Mojemu bratu budowała dom firma (podobny metraż, w tym samym czasie) i zapłacił 38 tys., a więc dwa razy więcej. Dodam, że z pracy murarza i pomocników jestem zadowolony i chętnie ich polecam. Firma jest droższa, jest więcej pracowników, to i więcej trzeba zapłacić. Murarz, który budował mi dom doradzał w kosztach materiałów itd.
Warto się nad taką opcją zastanowić

Majaja
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 338
Rejestracja: 17 kwie 2018, 13:00
Re: Materiały na swój dom? - kilka pytań od laika...

autor: Majaja » 01 mar 2019, 12:52

Mariusz_k pisze:Witajcie

Myślę o rozpoczęciu budowy domu w tym roku... (posiadam działkę).
Problem jest taki ze nie bardzo się łapię w tym temacie i chciał bym poprosić o pomoc w paru kwestiach.
Z tego co widzę to duża część członków forum ma już budowę za sobą, lub tez ma zakończone jakieś jej etapy - i rady takich ludzi wydają się być najcenniejsze bo "wiedzą o czym mówią" - przetestowali na sobie
W każdym razie, projekt domu - czyli część samej architektury pozwoleń itd już jest w toku.
Chodzi mi o to co trzeba robić dalej...

Przygotowałem się trochę i mam kilka konkretnych pytań... - wybaczcie mój laicki jak na budowlankę język icon_smile.gif musze się trochę podszkolić zanim będę się płynnie poruszał w temacie...

Kto faktycznie budował wam dom – robicie to sami, czy raczej macie jakąś firmę?
Czy takie firmy robią to kompleksowo - czyli od fundamentu po stan "surowy zamknięty" (tak się to chyba nazywa - nie chodzi mi już o wykończeniówkę - flizy itp)
Jak rozmawiać z takimi firmami? czy "Oni" sami kupują materiały do budowy czy ja sam to muszę kupić...
No i jeżeli sam to kupuję to jak zrobić tak zeby było dobrze? Jakieś składy budowlane itp?
Generalnie czy lepiej kupować samemu a firmę wynająć do roboty?
Czy firmy wyceniają za samą robotę czy raczej za robotę z materiałem?
Słyszałem ze można iść i na podstawie projektu zrobić kosztorysy w jakichś punktach sprzedaży... to pewnie te składy budowlane tak?
Czy robiliście takie wędrówki... bo pewnie jak już chodzić to do kilku a nie zatrzymywac się na jednym?
Ile miejsc odwiedzić zeby mieć pojęcie i jakiś zakres cenowy?
Chyba że znacie dobre miejsce w Krakowie gdzie będę mógł pójść wiedząc że będzie dobrze?
Na co oprócz ceny zwracać uwagę chodząc po takich punktach sprzedaży materiałów budowlanych? Terminowość? formy płatności?
Kupujecie wszystkie materiały w jednym miejscu czy cegły tu wylewkę tam?
Czy mogę zmienić sugerowany w projekcie rodzaj materiału?

Uff... trochę tego jest ale pewnie dla człowieka który to robił to oczywiste pytania i oczywiste odpowiedzi.
Będę wdzięczny za pomoc
Mariusz



Ja materiały na budowę zawsze kupuję w hurtowni Arsen. Maja konkurencyjne ceny i obsługa zawsze jest pomocna. Polecam, dobra jakosc. Z tego co wiem prowadza tez sprzedaz online

Inż-bud Jakub
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 06 cze 2019, 8:07
Re: Materiały na swój dom? - kilka pytań od laika...

autor: Inż-bud Jakub » 06 cze 2019, 8:39

Dzień dobry,

Biorąc pod uwagę wieloletnią obserwację inwestorów prywatnych w branży budowlanej, w tym w procesie realizacji budowy systemem gospodarczym bądź mieszanym, postanowiliłem wyjść naprzeciw ludziom, których wiedza budowlana opiera się niekiedy na informacjach pozyskanych z licznych blogów bądź for branżowych (np. dobredomy.pl) . Oczywiście wiedza tam zawarta niejednokrotnie będzie pomocna, ale bardzo często pozostawia sporo wątpliwości.

Posiadając wieloletnie doświadczenie, w tym we współpracy z hurtowniami budowlanymi - zajmuję się negocjacją cen materiałów budowlanych. Jestem w stanie wynegocjować oferty dużo korzystniejsze niż są w stanie uzyskać klienci indywidualni.

Mając za sobą niezliczone analizy wycen, ofert oraz umów dostarczanych przez dostawców bądź wykonawców, chciałbym również w tej dziedzinie udzielić Państwu wsparcia. Niekiedy zawile sformułowana umowa, bądź nie do końca zrozumiałe zdania, potrafią doprowadzić do nieporozumienia, które może znacznie utrudnić proces realizacji, bądź późniejszego użytkowania budynku, urządzeń, itd. Rzetelnie i w sposób zrozumiały przedstawiona umowa pozwoli Państwu płynnie przebyć proces realizacji inwestycji.

Wykonam uczciwą wycenę kosztów budowy w oparciu o rzeczywiście występujące stawki robót budowlanych oraz faktyczne ceny materiałów. Dobrze przeanalizowane koszty pozwolą Państwu na dotrwanie z zakładanym budżetem do końca budowy, tzn. do stanu wykończonego.

Często, przyjęte koszta (np. wycena biura projektowego) mijają się z tymi, które faktycznie występują na rynku - efektem jest najczęściej wyczerpanie budżetu przy stanie surowym zamkniętym.

Wyceny oraz kosztorysy budowlane wykonuję:

w oparciu o dostarczone przedmiary bądź obmiary robót,
na podstawie dokumentacji projektowej, również z wykonaniem przedmiaru robót,
na podstawie dokonanej wcześniej inwentaryzacji z natury,
Posiadam w swojej bazie liczną rzeszę godnych polecenia wykonawców budowlanych. Jestem w stanie pozyskać wykonawców na każdym etapie realizacji - zaczynając od robót ziemnych, murarsko-żelbetowych, dekarskich, a na pracach wykończeniowych kończąc. Analiza oferty przez doświadczoną osobę (np. Okien) pozwoli Państwu uniknąć późniejszych 'niespodzianek' w postaci dodatkowych kosztów.

Prowadzę negocjację zarówno finansową jak i terminową. Również sprawdzam na bieżąco jakość wykonywanych prac przez wykonawców zatrudnionych przez inwestora.

Oferowana przeze mnie pomoc pozwoli Państwu zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. Zachęcam do kontaktu i sprawdzenia.

jakub.zajda1@gmail.com.

Arinue
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 366
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:37
Re: Materiały na swój dom? - kilka pytań od laika...

autor: Arinue » 09 cze 2019, 20:48

Trzeba sobie tez od razu na pewno ogarnąć kwestię dobrego dostawcy prądu, który nie będzie z nas ściągał niewiadomo jakich kwot. My mamy pulsar energia i jesteśmy bardzo zadowoleni

Bartek902
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 wrz 2019, 21:24
Re: Materiały na swój dom? - kilka pytań od laika...

autor: Bartek902 » 10 wrz 2019, 21:36

Ja kiedy budowałem dom mojej siostrze wiele rzeczy udało mi się zrobić samemu, oczywiście będziesz kogoś potrzebować do kopania fundamentów, zrobienia wylewek itd. I tutaj warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy. Ja wiele zrobiłam sam np., tynki, ale musiałem wtedy wypożyczyć specjalny sprzęt od Kaleta, dlatego radzę Ci zdać się na profesjonalistów.


Wróć do „Ceny materiałów budowlanych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów