piec na ekogroszek - ranking

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

mendras
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 20 mar 2008, 8:20
Lokalizacja: śląsk

autor: mendras » 21 kwie 2009, 14:48

wioletta, podałem ci z twojego wyboru kocioł, który fabrycznie jest gotowy do eksploatacji i moim zdaniem w tej formie gwarantuje to wszystko czego od kotła wymagasz. Wiem co to są wątpliwości, ta męka zdecydować się na ten jedyny.
OK. Niech będzie o Zębcu.
Prosty jak cep. To znaczy, to jest jego zaletą i wadą. Patrząc na rynek węgla jesteś skazana tylko na ekogroszek dobrej jakości typu pieklorz, pod warunkiem, że jest z ZG Piekary, ponieważ nie tworzy spieków. Z każdym innym węglem możesz mieć jakieś historie. Kolejna sprawa to cena takiego węgla. Astronomiczna i nie będzie taniej, tylko drożej. To jeśli chodzi o palnik.

Jeśli chodzi o wymiennik, to w Zębcu ma podstawową wadę, Tylną komorę, w której spaliny stykają się z dolnymi, czyli zimnymi partiami blach wymiennika i tam następuje bardzo szybka korozja na skutek wykraplania wody ze spalin. Efekt zaparowanej zimnej szyby pewnie znasz z autopsji. Tam się właśnie dzieje coś podobnego. Podobną konstrukcję ma Hef i kilka innych producentów z pionowymi kanałami.W kotłach retortowych jest to istotne, bo sam proces przerywanego palenia stwarza predyspozycje szybkiej korozji pod osadzającą się na ściankach wymiennika sadzą. Stąd np. w Lingu zalecane jest cotygodniowe czyszczenie wymiennika, bo osadzanie sadzy obniża też sprawność wymiennika a to się odbija większą ilością spalonego węgla naprawdę w sposób znaczący.
Co do sterowników (elektronika) to na poziomie podstawowym ( ręcznym ) jest podobnie. W pełnym automacie pogodowym zaczynają się istotne różnice.

W Zębcu jest uchodzący za bardzo dobry sterownik Perfekt firmy Elster. Może prowadzić pracę ciągłą kotła bez wchodzenia w nadzór, czyli bez przerywania palenia, co jest bardzo korzystne dla ekonomii palenia i trwałości kotła.
Jeśli do tego dodać systematyczne stosowanie suszaka (Sadpal), to korozja zostanie opanowana a również trwała czystość blach wymiennika wzrasta. A czyszczenie tylnej komory jest uciążliwe, bo trzeba odkręcić klapę z góry. Nawet w animacji demonstracyjnej tego nie pokazali, pewnie by nie psuć sobie efektu, że wszystko łatwo i przyjemnie.
Sumując. Zębiec ma też swoje zalety. Decyzję musisz jednak podjąć ty.

tu masz prezentację Zębca
zebiec.com.pl/prezentacja

wiolettadg
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 02 sty 2009, 19:00

autor: wiolettadg » 21 kwie 2009, 21:48

Mendras dziękuję za odpowiedz.
Mam wiele wątpliwości, bo pewnie idealnego kotła nie dostanę. Budować będę w Będzinie wiec do Piekar po węgiel niedaleko, a i z każdej innej kopalni można kupić. Opalać będziemy na pewno ekogroszkiem, w grę może wejść jeszcze pelet i zboże, a do tego przystosowany podobno jest Zębiec. Bez żadnych dodatkowych palników. Tylko po co uganiać się za pelletem czy zbożem, jak węgiel w koło nas jest. Nic innego palić nie będziemy, wiec skupić się można tylko na groszku. Co w Zębcu jest nie tak, że będzie rdzewiał? nie ma jakichś cegieł szamotowych? czy inny ma? Ale jest bardzo skuteczny, ma bardzo podobno dobre wyniki. Nawet ponad 90%. Czy w czyszczeniu jest Zębiec bardziej skomplikowany od Klimosza? Nie mam pojęcia
Pozdrawiam Wioletta

mendras
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 20 mar 2008, 8:20
Lokalizacja: śląsk

autor: mendras » 22 kwie 2009, 3:03

wioletta, obawiam się, że tłumaczenie ci tych kotłowych spraw nie ma sensu. Powiem inaczej. Każdy kocioł ma jakieś plusy i minusy. Najbardziej jednak widoczna jest cena. Z tych trzech, które podałaś Ling jest znacznie droższy od pozostałych. Ma to swoje uzasadnienie w jego możliwościach. W twoim przypadku, bliskiego dostępu do węgla z Piekar, Zębiec jest wystarczająco dobrym wyborem. Jego dużym plusem jest bardzo dobry sterownik Elstera. Przy prawidłowej eksploatacji i stosowaniu Sadpalu, teoretycznie powinno być wszystko OK. Jak to wygląda w praktyce, musisz poznać sama u siebie. Tego typu doświadczenia nie da się nabyć teoretycznie i moje pisanie na ten temat też ci tego nie da. W kotłach retortowych nie ma szamotu na ściankach bo to nie jest piec, tylko kocioł. Ceramiczne bywają tylko deflektory. W Zębcu jest komora "defleksyjna" nad palnikiem i to daje dużą wymianę cieplną. Trzeba więc dbać by miała ścianki czyste.W tym pomaga Sadpal. 1kg/10zł wystarcza na miesiąc. Najlepiej codziennie rano wsypać na palnik małą łyżeczkę. W Zębcu czyszczenie nie jest tak proste jak w Lingu ale do wszystkiego można się przyzwyczaić. Można to robić odkurzaczem z adapterem, którym czyści się kominki. Od czystości wymiennika zależy jego sprawność, skuteczność.

wiolettadg
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 02 sty 2009, 19:00

autor: wiolettadg » 22 kwie 2009, 8:03

Dzięki za odpowiedz.
A ten odkurzacz do kotłów to jakiś specjalny jest? i gdzie nabywa się ten sadpal?
Mam nadzieję że ten sterownik Estera będzie na tyle prosty, że małżonek da sobie radę. A węgiel dobry też jest z kopalni Niwka Modrzejów i kilka innych, niestety te dobre kopalnie z dobrym węglem, np kopalnia Paryż (dawna Gen. Zawadzki) są już pozamykane.

mendras
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 20 mar 2008, 8:20
Lokalizacja: śląsk

autor: mendras » 23 kwie 2009, 11:29

wioletta, nie odkurzacz, tylko taki dodatkowy pojemnik dołączony do odkurzacza. Jest w marketach typu OBI, Castorama itp. Tam też jest i Sadpal. Sadpal jest też s sklepach z farbami, chemią, u sprzedawców węgla też. W torebkach foliowych 1kg około 10zł, konfekcjonowany w saszetkach do kominków ale droższy. Z instrukcją sterownika trzeba jak z elementarzem, krok po kroku i sam wejdzie do głowy :lol: potem jest śpiewająco :!: :wink:

wiolettadg
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 02 sty 2009, 19:00

autor: wiolettadg » 24 kwie 2009, 8:41

Dzięki za info. Całe życie się człowiek uczyć musi. Ja niewiele wiem o życiu w domu, całe życie dotychczasowe mieszkałam w bloku. :roll:
Dlatego tyle pytam, ale się wszystkiego nauczę.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 25 kwie 2009, 14:09

A ja,jak zwykle,polecam kotły tłokowe f-my Protech.Są mało awaryjne,proste w czyszczeniu i obsłudze,mało wybredne,co do jakości paliwa.
Jeśli ma to być kocioł z podajnikiem ślimakowym,to tylko Brucner.
Jak dla pani,to Protech Karo 17,5kW byłby bardzo dobrym rozwiązaniem.
adam

mendras
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 20 mar 2008, 8:20
Lokalizacja: śląsk

autor: mendras » 25 kwie 2009, 20:13

Szanowny adamisie, rekomendowany doradco, Brucner to może nie ta branża, chyba, że sam coś takiego produkujesz? :?

Brucer - Palnik retortowy II-ej generacji (Szczelinowy palnik retortowy z sekcyjnym podajnikiem ślimakowym - nazwa według zgłoszenia wzoru użytkowego) trafił już do sprzedaży. Produkt jest efektem współpracy
CENTROZAP SA z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

W praktyce, krótkiej praktyce, zdążono już kilkakrotnie poprawiać jego niedopracowania i zapowiadane rewelacje. Raczej nie tędy droga. Rozwiązanie dosyć prymitywne i niepraktyczne. :cry:

Wioletto, uczenie się oddala od nas niebezpieczeństwo sklerozy i jest bardzo pożyteczną czynnością w życiu. Chroni też przed reklamą i pozwala mieć krytyczny do niej stosunek. Kto pyta nie błądzi a mądrej głowie dość dwie słowie, jak mówią przysłowia. :D

Janusz13
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 25 lut 2009, 0:51
Lokalizacja: Śląsk

autor: Janusz13 » 25 kwie 2009, 20:59

Widziałem palnik Brucer w pracy i nie wyglądało to wcale źle. Jeżeli jesteś ze Śląska to szkoda że nie byłeś na targach budowlanych w Sosnowcu. Tam wystawiony był kocioł z Biecza z palnikiem Brucer i bardzo ciekawym sterownikiem, w pierwszy dzień targów piec non stop pracował i na stałe miał podpięty analizator spalin. Wyniki były naprawdę dobre znam się na tym naprawiam piece CO ale gazowe, więc analizator mi nie dziwny.

Po tym pokazie sam dla siebie kupiłem piec z palnikiem Brucer (nie z tej firmy niestety nie mieli mojej potrzebnej mocy). Konkretne dane łącznie z analizami spalin dopiero w zimie.

Dalej powtarzam że lubię krytykę ale z uzasadnieniem wtedy wszyscy się czegoś nauczymy, a stwierdzenia nie bo nie to dla dzieci.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 26 kwie 2009, 14:36

mendras pisze:Szanowny adamisie, rekomendowany doradco, Brucner to może nie ta branża, chyba, że sam coś takiego produkujesz? :?

Brucer - Palnik retortowy II-ej generacji (Szczelinowy palnik retortowy z sekcyjnym podajnikiem ślimakowym - nazwa według zgłoszenia wzoru użytkowego) trafił już do sprzedaży. Produkt jest efektem współpracy
CENTROZAP SA z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

W praktyce, krótkiej praktyce, zdążono już kilkakrotnie poprawiać jego niedopracowania i zapowiadane rewelacje. Raczej nie tędy droga. Rozwiązanie dosyć prymitywne i niepraktyczne. :cry:

Nie rozumiem :shock: :roll: Jak to nie ta branża?To nie jest palnik do kotłów retortowych?No coś takiego.....?!Jak to dobrze,że są tacy przytomni ludzie jak ty.

O czym ty piszesz,kolego? Zupełnie nie łapię zarzutów?,sprostowania?,wytykania?.Co chcesz przez to przekazać?Że stare rozwiązanie jest lepsze?Cokolwiek piszesz,pisz jaśniej,bom ja prosty hydraulik i nie chwytam,o co biega.
Potwierdzam to,co pisze Janusz13.Byłem i widziałem.
adam

mendras
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 20 mar 2008, 8:20
Lokalizacja: śląsk

autor: mendras » 26 kwie 2009, 21:01

janusz, pokaz a realna praktyka w konkretnych instalacjach na co dzień, jest tym samym tylko dla naiwnych.
O problemach było i w pismach fachowych a na forach cała masa różnych zarzutów.Wiem, że ludzie nie radzą sobie nieraz z dobrymi rozwiązaniami również, ale tu chce się ludziom wmówić cuda. Jedynym cudem Brucera jest duże objętościowo palenisko, co jest niezbędne dla pogarszającej się jakości węgla na rynku. Ruszanie paleniskiem góra dół, to raczej kiepski pomysł a brak wyczystki komory napowietrzającej, kolejny. Do powiększenia paleniska wystarczy nakładka powiększająca palenisko, co zdaje się robi Zębiec. W Brucerze palenisko jest stosunkowo płytkie i to stwarza wiele problemów z jego precyzyjnym sterowaniem. Palenie miałem ( efektywne i bez problemów oraz zadymiania) stwarza tylko retorta obrotowa. Palę w Lingu dziadowskim miałem z Piasta i dokładnie wiem o czym mówię. Nie chcę nikomu wmawiać co jest dobre a co złe. Zwróciłem w zasadzie tylko uwagę na bezkrytyczną reklamę Adamisa, który nawet się nie wysila by zapamiętać poprawną nazwę urządzenia, które reklamuje nie tylko na tym forum. To wszystko.
Życzę ci byś się nie zawiódł, ostatecznie o paleniu decyduje węgiel. A najlepiej palić gwarantowanej jakości groszkiem np z Piekar. Pytanie tylko, czy nie wchodzimy już w cenę ogrzewania gazowego. A palenie gazem stwarza nieporównywalny komfort w stosunku do kotłowni węglowej, nawet najbardziej doskonałej. Tobie pewnie nie trzeba o tym mówić.

Wcześniej zamieściłem link do zdjęć z mojej kotłowni. Jeśli cię to interesuje, możesz zajrzeć jak jest u mnie.

Janusz13
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 25 lut 2009, 0:51
Lokalizacja: Śląsk

autor: Janusz13 » 27 kwie 2009, 0:40

Oglądałem twoje zdjęcia, nieźle to wygląda.
Masz racje pokaz to pokaz ale pamiętaj że ICHPW atestuje kotły na ekologiczny znak "jabłuszka" więc wie co boli retorty i ich pomysł może mieć naprawdę dobre wyniki na gorszych paliwach niż ecogroszek. To dla mnie jest ważne aby nie musieć kupować ecogroszku za dwa lata po 1000 zł za tonę. Jak już to wymieszać go z miałem 50/50 i będzie tańsze paliwo i ciepło w domu.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 28 kwie 2009, 0:14

Mendras,co do nazwy masz rację.Błędnie przeczytałem za pierwszym razem,jak te palniki weszły na rynek,i tak mi utknęło.Dzięki więc za zwrócenie uwagi.
Co do ich efektywności,to się nie zgodzę z twoją opinia,bo jest to jednak znaczny krok do przodu w porównaniu do tego,co było wcześniej.A przecież wcześniejsze konstrukcje powinny być tutaj punktem odniesienia,a nie to,co mogło by być,gdyby... .
adam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 29 kwie 2009, 7:23

Brucera stosują najdłużej SEKOM, Tilgner oraz Cichewicz i mały producent z południowo-wschodniej Polski. Bardzo niedawno doszedł ten palnik w firmie Ogniwo.

Patrząc na swoje doświadczenia ponad 70% klientów wybiera Brucera zamiast retorty obrotowej. Pewnie przemawiają za tym materiały, z których palnik jest wykonany.

Nie wybielajcie IChPW, tak naprawdę Brucer jest konstrukcją podpatrzoną z palnika AZP firmy Ardeo... Sytuacja jednak się mści, bo z kolei Brucera zaczyna podrabiać producent z Brzegu, zmniejszył odlew paleniska i zastosował stalowy ślimak w związku z mniejszym paleniskiem.

Brucer to przede wszystkim solidny materiał ślimaka, korpusu podajnika, palnika. Efektywny zakres grzewczy palnika to 15-40kW. Jako,że palnik jest szczelinowy i prostokątny, wymusza to inne rozwiązania konstrukcyjne.

Palnik jest płytszy jak tradycyjne czy obrotowe, aby mógł spalać miał, połączenie szczelin i nawierceń pod kątem gwarantuje dopalanie groszku oraz miału. Im paliwo lepsze, tym mniej odpadu- logiczne.

Przeciwuzwojenie w Brucerze podnosi i opuszcza opał, czyli wzrusza strefę spalania, ponieważ szczeliny są w części pionowej napowietrzenie jest od dolnej do górnej części. Powietrze nazwijmy wtórne wtłaczane jest statycznie przez otwory na około odlewu palnika pod kątem 45stopni względem siebie.

Nacięcia pionowe, szczeliny są niesymetryczne. Ważne jest dobre osadzenie palnika, inaczej będzie źle spalał. Od strony kosza zasypowego powinna być pełna ścianka bez nacięć pionowych. Boczne strefy z jednej strony są nacięte gęsto a naprzeciw rzadko w większych odstępach.

Zmian nie było dużo od debiutu- raptem 2. Doszły otworki w pierwszej kolejności a później zmieniono odlew ślimaka tj. przeciwuzwojenia na ślimaku.

Firma Sekom przerabia dodatkowo część przeciwuzwojenia w/g własnych doświadczeń. Od początku kwietnia w sekom-ie jest dostępna moc 19kW.

Przy problemie z ciągiem komina palnik można samodzielnie poprawić - dodać dodatkowy punkt napowietrzenia, co jest bardzo prostym zadaniem.

Brucer owszem nie ma wyczystki strefy napowietrzania, ale wynika to z konstrukcji paleniska i jego napowietrzania. Pył zbiera się tylko pod odlewem paleniska, nie spada poniżej ślimaka (jak w innych palnikach, także obrotowych). Czyszczenie Brucera przewiduje się po zakończeniu sezonu grzewczego, polega ono na wypaleniu zasypu kosza, zdjęciu samego odlewu paleniska i załączeniu dmuchawy na 2-3minuty. Po tym wkłada się odlew paleniska i koniec. Jak paliwo będzie miałowe być może raz w ciągu sezonu będzie trzeba wykonać takie między czyszczenie.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 29 kwie 2009, 7:34

"tu masz prezentację Zębca
zebiec.com.pl/prezentacja "

Ktoś tu wspomniał o prezentacji Zębca...

Nikt nie zauważył,że prezentacja jest wybielona z najcięższej w obsłudze sprawy. Nie pokazano jak czyścić kanały pionowe i gdzie wybierać syf z tych kanałów po wyczyszczeniu. Prezentacja jest zatem nie pełna i wprowadza w błąd kupującego.

Przy wyborze kotła z podajnikiem ślimakowym stanowczo ze względów obsługi stawiam na konstrukcje górnokanałowe, najlepiej z wodnym rusztem awaryjnym jako dodatkowym punktem odbioru ciepła i zwyczajnie wygodniejszym rozwiązaniem od wkładanych rusztów żeliwnych.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów