Ile krokwi??

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

GREGOR__Z
Aktywny
Aktywny
Posty: 108
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:35
Ile krokwi??

autor: GREGOR__Z » 23 mar 2009, 20:06

Witam.
Planuje wymiane całego dachu. Dach jest dwuspadowy o nachyleniu około 45 stopni. Krokwie mają długość około 7 metrów i są w odległości 1 metra od siebie. Jest to dom z lat trzydziestych i krokiwe jak i zarówno belki stropowe to nie tak jak teraz sie robi idealnie przetarte tylko poprostu "okrąglaki". Po remoncie dachu chcę zrobić poddasze użytkowe. Na dach planuje położyć blachodachówke. Prosze powiedzcie w jakich odległościach powinny być krokwie żeby dach wytrzymał? Z tego co się dowiedziałęm to niektórzy doradzają mi krokwie 8 na 16 centymetrów w odległościach 1 metra. Powinno to wystarczyć tym bardziej że pod blachodachówke bedzie cały dach deskowany. Ale mam obawy czy nie dać krowkie w mniejszych odsiępach??

docent56
rekomendowany doradca
Posty: 482
Rejestracja: 03 sty 2007, 18:53
Lokalizacja: Łask

autor: docent56 » 23 mar 2009, 20:14

Racjonalniej będzie gdy odległość między krokwiami będzie wynosić 80 do 90 cm

Rudolf Bras jr.
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 650
Rejestracja: 29 wrz 2007, 16:29
Lokalizacja: znienacka

autor: Rudolf Bras jr. » 23 mar 2009, 20:14

dawać w odstępach 80cm, najlepiej 8x16, 8x18, jeszcze lepiej 8x20 większa grubość ocieplenia wejdzie
Nikt mnie nie przekona że białe jest białe, a czarne to czarne !

mucomor
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 65
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:43

autor: mucomor » 24 mar 2009, 22:52

witam Nie widze ksztaltu dachu , ale w przypadku krycia blachodachowka w/w przekroje sa zbyt duze. Przypuszczam , ze skoro chce Pan miec maksymalnie wykorzystana powierzchnie radze wykorzystac krokwie o mniejszej grubosci np. 4 do 5 cm, o wysokosci od 20 d0 23 cm montowane w rozstawie co 40 do 60 cm , w kalenicy mocowane przeciwstawnie poprzez belke kalenicowa i polaczone jetkami. Konstrukcja ta bedzie bardziej sprezysta , nie bedzie sie odksztalcac przez co polaczenia nie beda oslabione i pozwoli na wykonanie wiezby bez podpor stolcowych a jezeli dach jest wielospadowy ograniczy ich zastosowanie do podpor belek grzbietowych lub koszowych.
Oczywiscie przebudowa w/w dachu powinna byc zaprojektowana przez uprawnionego konstruktora.
Stawialem juz tak zaprojektowane dachy i maja sie dobrze od wielu lat.

pozdrawiam KR
twoj problem, moja glowa

Rudolf Bras jr.
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 650
Rejestracja: 29 wrz 2007, 16:29
Lokalizacja: znienacka

autor: Rudolf Bras jr. » 25 mar 2009, 13:18

ja bym przekrojów nie zmniejszał, bo niewiadomo co się komu zachce położyć (jak to u nas) jak zmniejszy to cięższego pokrycia nie położy. U nas z reguły wygląda tak, ktoś doradza odchudzić , no to odchudzamy. Inwestor znajduje powiedzmy Robena w cenie blachodachówki (czasem nawet taniej) oo , ale ceramika w dobrej cenie, wykonawca, ale krokwie odchudzone,inwestor ee, może wytrzyma co ? dlatego lepiej dać większe przekroje niż później żałować
Nikt mnie nie przekona że białe jest białe, a czarne to czarne !

mucomor
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 65
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:43

autor: mucomor » 25 mar 2009, 15:17

w zasadzie zgadzam sie. Jak juz nadmienilem moja rada byla oparta na pewnych zalozeniach, miedzy innymi uznalen , ze inwestor chcialby uzyskac jak najwiecej przestrzeni co dla przekrojow ciezkich bez podpor nie jest mozliwe . Nadmienilem rowniez , ze nie znam projektu i bez tego mozemy sobie polemizowac bez konca i kazdy bedzie mial racje.

Pozdrawiam KR
twoj problem, moja glowa

docent56
rekomendowany doradca
Posty: 482
Rejestracja: 03 sty 2007, 18:53
Lokalizacja: Łask

autor: docent56 » 25 mar 2009, 21:22

Mukomor,twoja propozycja to np. 4*20*(100:40)*100 =20000 cm3 drewna na 1m2 pow. dachu.Dla krokwi 8*16 mamy 8*16*(100:80)*100=16000 cm3 drewna na 1m2 dachu.Gdzie tu oszczędność albo jak można mówić o za dużych przekrojach.Przekroje 4*20 to drewno KVH droższe niż prosto z tartaku.Ponadto jeżeli przekroje krokwi maja większy moment bezwładności to oznacza że są mniej sprężyste (sztywniejsze).

docent56
rekomendowany doradca
Posty: 482
Rejestracja: 03 sty 2007, 18:53
Lokalizacja: Łask

autor: docent56 » 25 mar 2009, 21:26

Mukomor,twoja propozycja to np. 4*20*(100:40)*100 =20000 cm3 drewna na 1m2 pow. dachu.Dla krokwi 8*16 mamy 8*16*(100:80)*100=16000 cm3 drewna na 1m2 dachu.Gdzie tu oszczędność albo jak można mówić o za dużych przekrojach.Przekroje 4*20 to drewno KVH droższe niż prosto z tartaku.Ponadto jeżeli przekroje krokwi maja większy moment bezwładności to oznacza że są mniej sprężyste (sztywniejsze).

mucomor
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 65
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:43

autor: mucomor » 26 mar 2009, 8:51

I tutaj masz racje , sa sztywniejsze ale za to polac dacachu w calosci jest mniej jednorodna . Piszesz o momencie bezwladnosci, i pomiewaz jest on wyzszy dla jednostki o wiekszej masie nie i nadaje sie do konstrukcji bezstolcowej. Pamietajmy o tym , ze piszac swoja opinie zalozylem pewien konkretny model poddasza i nnie chce udowodnic wyzszosci swiat bozego narodzenia nad swietami wielkiej nocy.

Pozdrawiam KR
twoj problem, moja glowa

docent56
rekomendowany doradca
Posty: 482
Rejestracja: 03 sty 2007, 18:53
Lokalizacja: Łask

autor: docent56 » 26 mar 2009, 18:55

Mukomór, po pierwsze pisałem o momencie bezwładności przekroju (oznaczanego J) a nie masy.Po drugie to jestem za technologią wykonywania więźb przez ciebie zaproponowaną z drewna struganego(większa dokładność wykonania i przyjemniejsza praca) ale tą samą konstrukcję dachu można zrobić z przekroju 8*16 .Taka grubość krokwi wynika z tego że coraz gorszej jakości drewno jest pozyskiwane w lasach(coraz większe sęki).Grubości krokwi 4 lub 5 cm wymagają drewna selekcjonowanego jakościowo i wytrzymałościowo(a przez to droższego).

GREGOR__Z
Aktywny
Aktywny
Posty: 108
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:35

autor: GREGOR__Z » 29 mar 2009, 11:36

Chciałem uzupełnić dane.
Mój dom to dom o wymiarach 8,5 metra (ściana frontowa i tylna) 9 metrów (ściany boczne). Obecnie jest dach dwuspadowy w najniższym miejscu około 60cm w najwyższym około 4,5 metra. Konstrukcja dachu jest chyba płatwiowo-kleszczowa. W sumie mam 6 słupów po dwa przy szczytach i dwa na środku. Czy muszę zostać przy tej konstrukcji czy mogę ją zmienić. Dodam ze chce postawić też na strychu ściane która będzie centralnie rownolegle pomiędzy dwoma szczytami (taka sama jak ściany szczytowe). Nie wiem jak zamieszcza się zdjęcia. Gdy ktoś mi podpowie jak zamieścić to będzie łatwiej wszystko objaśnić.
Pozdrawiam


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów