różnicówka - problem z instalacją

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

ROSS8
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 27 sty 2006, 12:27
różnicówka - problem z instalacją

autor: ROSS8 » 05 mar 2009, 21:12

Witam
Czy moze ktoś podpowie jak najszybciej, lub czym - znaleźć (zlokalizować) awarie w instalacji elektrycznej w mieszkaniu.
Czasami (nawet raz na pół roku) wyłącza mi różnicówke, po wyłączeniu jednego obwodu gnaizdowego, różnicówkę mogę załączyć, minie kilka dni i mogę z powrotem załączyć uszkodzony obwód. Nie mam gnizd wtykowych narażonych na wilgoć (na zewnątrz budynku).
Czy jedynym sposobem jest rozebranie wszystkich puszek łączeniowych i sprawdzenie kazdego przewodu oddzielnie? Czym można to zlokalizować? Jestem elektrykiem - co prawda nie robiłem nigdy instalacji elektrycznej w mieszkaniu ale wiem na czym to polega, szukam tylko prostego sposobu na zlokalizowanie uszkodzenia bo ustalenie do ktorej puszki wchodzą kable z tego obwodu jest strasznie trudne (straszna pajęczyna, i nie pilnowane kolory przy łączeniach) - instalator który mi to robił umywa od tego rece - niestety.

elpapiotr
Różnicówka - problem z instalacją

autor: elpapiotr » 05 mar 2009, 21:45

Witam.

Niestety, bez "grzebania" w tej "pajęczynie" chyba sie nie obejdzie.
I tak należy "rozpoznać" instalację.
Pytania zasadnicze - jak wykonana instalacja elektryczna (ilu żyłowa)

1. Wyłączyć zasilanie, odłączyć odbiorniki, wyłączyć wyłączniki, odłączyć lampy świetlówkowe, odłączyć wyłączniki z podświetleniem.
2. Sprawdzić induktorem rezystancję izolacji poszczególnych obwodów na żyłach.
3. Sprawdzić induktorem po odłączeniu podejrzanego obwodu rezystancję pomiędzy poszczególnymi, rozwartymi żyłami.

Jedna z możliwych przyczyn to zagnieciona izolacja pomiędzy żyłami któregoś przewodu (np. w gnieździe, w puszce).
Taka sytuacja w określonych warunkach może powodować upływność w obwodzie i reakcję RCD.
instalator który mi to robił umywa od tego rece - niestety.
Sam sobie Kolega winien - gdzie umowa, gdzie gwarancja, gdzie rekojma ?

ROSS8
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 27 sty 2006, 12:27

autor: ROSS8 » 05 mar 2009, 21:54

instalacja jest częściowo trojprzewodowa, tzn. z przewodem ochronnym, ale on kończy się w niektórych puszkac łączenioaych, nie ma go w gniazdach
wykonana w większości przewodami jednozyłowymi w rurkach

elpapiotr
Różnicówka - problem z instalacją

autor: elpapiotr » 05 mar 2009, 22:02

Witam ponownie.

1. Kiedy wykonana instalacja ?
2. A gniazda .... ? mieszanka ?

Wystarczy zabić instalatora, wszystkim ulży, mnie też.

buraczane_pole
Aktywny
Aktywny
Posty: 260
Rejestracja: 19 cze 2008, 22:43

autor: buraczane_pole » 05 mar 2009, 23:39

ROSS8 pisze:instalacja jest częściowo trojprzewodowa, tzn. z przewodem ochronnym, ale on kończy się w niektórych puszkac łączenioaych, nie ma go w gniazdach
wykonana w większości przewodami jednozyłowymi w rurkach


witam

niezła rzeźba, artysta który to stworzył z Michałem Aniołem w konkury śmiało stanąć by mógł. tylko inwestora szkoda bo pieniądze wydał, a majątku na tym "dziele" nie zbije:/ co do usunięcia "usterki" to wszystko co wyżej elpapiotr napisał, od siebie dodam tylko że zacząłbym od zlokalizowania wszystkich gniazd, lamp, wyłaczników tego obwodu i zajrzał do środka, być może przewody są gdzieś dociśniete i w zalezności od temperatury/wilgotności/cholera wie czego/ okresowo zwiększa się upływność, jeśli w tych miejscach było by ok, to tylko induktor w dłoń i heya do przodu

damian sosnowiec
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 09 gru 2008, 13:01
Lokalizacja: Sosnowiec

autor: damian sosnowiec » 05 mar 2009, 23:53

a jeśli próby wszystkie zawiodą proponuję zmiane różnicówki.Na Pańskim miejscu proponuję zacząć od wyciągnięcia łączeń z puszek z tegoż obwodu a następnie od gniazdek-tam jest najczęściej problem-mało miejsca i może któryś przewód podszedł pod uchwyt mocujący.następnie lampy metalowe i resztę.dla nie prawdopodobnie jest gdzieś przewód przecięty,lub po prostu tandetnie wykonana sztukówka.jakby nie patrzeć pół dnia z głowy-powodzenia

elpapiotr
Różnicówka - problem z instalacją

autor: elpapiotr » 06 mar 2009, 0:02

Witam ... znowu.

Żeby zmienić różnicówkę, trzeba mieć pewność, że jest wadliwa.
O tym decydują :
1. TEST
2. pomiar prądu zadziałania
3. pomiar czasu zadziałania (nie wymagany przepisami)


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości

Gotowe projekty domów