wymieniłem grzejniki, kocioł gazowy a nadal są duże rachunki

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 29 gru 2007, 22:05

Jeszcze raz dziekuję wszystkim za porady. Jak będę budował dom to wiedza tu zdobyta z penowścią przyczyni się do lepszego dobrania odpowiedniego kotła i nie zdawania się wyłącznie na opinie fachowców ze sklepu.

Coś Ty !! Jak bedziesz budował to relalcje będą inne przy domku jednorodzinnym :lol:
nie odpisywałem na posty (czas)

1grek
Aktywny
Aktywny
Posty: 100
Rejestracja: 24 mar 2007, 18:57
Lokalizacja: W-wa

autor: 1grek » 30 gru 2007, 12:21

Moim zdaniem to brak izolacji, bo to, co opisałeœ to nie izolacja tylko ocieplenie œcian. Rodzaj pieca nic tu nie zmieni, ponieważ zapotrzebowanie energetyczne twojego mieszkania jest cały czas takie same. Jedyne, co miało wpływ to efektywnoœć spalania, ale jak piszesz wyglšda, że nie wielki. Przy takich grubych murach tylko izolacja wszystkich œcian od œrodka przyniesie oczekiwane efekty inaczej mury sš radiatorami skutecznie schładzajšcymi pomieszczenia. Czym grubsze mury tym więcej tracisz przez nie energii

Krzysztof Z.
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2007, 18:36

autor: Krzysztof Z. » 04 sty 2008, 20:07

No przecież wiem, że przy domku jednorodzinnym to zupełnie co innego.
Chodzi mi o to, że przy okacji szukania tu na forum i na innych sąsiednich portalach odpowiedzi na dręczące mnie pytania, to się przy okazji sporo nauczyłem 8)

1grek - sporo się naczytałem o ociepleniu od wewnątrz i z tego co się dowiedziałem to nie jest to najlepsze rozwiązanie. Swoją drogą styropian od zewnątrz też pełni chyba rolę izolatora, który w powszechnym mniemaniu jest traktowany jako ocieplenie budynku. A że izolator za cienki (tylko 5 cm) to nie spełnia swojej roli jak należy. Choć swoją drogą może masz rację, że przez ściany najwięcej ciepła ucieka - jak doktknę ręką są dość zimne i przez nie może iść najwięcej wymany ciepła (i oczywiście przez szyby). Ale to jest temat na osobny wątek.

Myślę, że teraz piec pracuje na odowiednim poziomie i ma największą sprawność (ustawiłem 65 stopni i z regulatorem pokojowym włącza się na 15-20 minut co godzinę czasem co półtorej). Jak chodził przez cały czas na temperaturze 48-52 stopnie to z tego co tu się dowiedziałem piec miał niższą sprawność i większość energii, której produkował szła w komin.
Oczywiście zapotrzebowanie energetyczne jest zawsze takie same ale jeżeli piec jest za duży to produkuje on za dużo ciepła, które idzie w komin (chyba że coś pokręciłem). Kolejny minus to zainstalowanie pieca z otwartą komorą spalania w kuchni, gdzie nie ma odpowiedniego nawiewu, któy przy tego rodzaju piecach jest wymagany. Gdybym wiedział, że są piece z zamkniętą komorą spalania to zainstalowałbym go w łazience, która przy powierzchni 7 metrów kwadratowych bez okna (ale za to z dwoma kominami) nie nadawała się dla pieca z otwartą komorą.
To tyle.

maciek13
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 sty 2008, 8:23
Lokalizacja: łódź
zapytanie

autor: maciek13 » 15 sty 2008, 8:35

Witam wszystkich !! Mam chyba popularny dość problem dotyczący zużycia gazu.
Krótki opis:
Piec dwu funkcyjny otwarta kom. spalania Termet
Mieszkanie 110 m 2 w segmencjie dwukondygnacyjne ściana Max + 12 cm stropianu, okna plastik, kaloryfery nowe , instalacja miedź.
Piec chodzi od dwóch dni..wcześniej mieszkanie wychłodzone ( awaria kotłowni weglowej)
i zużywa 12 m 3 gazu dziennie, przy ustawieniu 50 C na piecu.
NIe wiem z czego wynika tak wielkie zuzycie gazu??
Czy przyczyną jest wychłodzone mieszkanie??Czy trzeba czasu aby nagrzać mury?Czy wskazany jest zakup regulatora??Sąsiedzi w podobnych warunkach "spalają" 7 m3 na dobe czyli okolo 200 -250 m3 miesięcznie..ja ide jak widać na 360 m 3 miesięcznie..Pozdrawiam wszystkich i prosze o podpowiedź co robić..Ps..wczoraj był serwisant aby wbić gwarancję i jakoś zredukował moc pieca..nie wiem czy to da efekt..Piec termet miniterm 9-24 kW jesli się nie mylę

Awatar użytkownika
Zazriel
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 02 sty 2008, 22:36
Lokalizacja: z meliny :-)

autor: Zazriel » 15 sty 2008, 21:23

12m 3 to i tak niewiele, przy wychłodzonym mieszkaniu. Minie trochę czasu, zanim temperatura się ustabilizuje i spadnie to zużycie. Warto poza tym założyć tygodniowy elektroniczny regulator temperatury, ale ważne aby był zainstalowany w pomieszczeniu w którym najczęściej przebywasz. Poza tym „zejście” ze zużyciem, zależy od bardzo wielu czynników i niema jakiejś uniwersalnej metody, którą z powodzeniem można zastosować do wszystkich mieszkań.

kubaw26
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 03 mar 2009, 0:03

autor: kubaw26 » 03 mar 2009, 1:00

Witam wszystkich, jestem pierwszy raz na forum. Pozwalam sobie "odgrzać" stary wątek, ponieważ mam problem podobny do autora pierwszego postu, tyle, że jego rachunki na 340 zl... to ja chcialbym miec takie.

Krotki opis sytuacji:

Kamienica z roku 1925, dosyć grube mury, nieocieplana, parter + pierwsze piętro + zamieszkany (ogrzewany) strych, bez piwnicy, wysokie sufity (3,2 m).

Mieszkam na pierwszym piętrze, mieszkanie narożne, południowo-wschodnie. 45 m2. Nowa (4 miesiące) instalacja grzewcza o kocioł dwufunkcyjny Immergas EoloStar 23 kW + grzejniki Buderus (dobrane podobno prawidłowo), rurki plastikowe. Na grzejnikach pokrętła, brak natomiast termoregulatora/sterownika pokojowego - regulacja tylko wody obiegowej na piecu. Okna nowe (ok. 4 lata), plastikowe. Ciepłą wodę (tylko w łazience) używają 2 osoby dorosłe i 1 dziecko. Temperatura w mieszkaniu ok. 20-21 stopni całą dobę. Moc pieca zredukowana do 40% = 9,2 kW. Piec ustawiony na 53 stopnie.

Sąsiad mieszka na parterze dokładnie pode mną. Ma identyczny metraż, 2 osoby dorosłe, 1 starsza, dwoje dzieci. Instalacja grzewcza na piecu Vaillant jakiś model 20 kW, w miedzi. Moc zredukowana do 12 kW. Warunki generalnie identyczne jeżeli chodzi o metraż, temperaturę w pomieszczeniach, ustawienie temperatury wody obiegowej w piecu, okna, pokoje, sufity itp.

Tyle tylko, że gazu sąsiad zużywa dwukrotnie mniej! W szczególności za okres grudzien2008-styczen2009 czyli dwa miesiące, moj piec zużył niemal 800 metrów sześciennych gazu! Prawie 1500 złotych!

Zrobiłem również dokładniejsze pomiary. Ciekawe są cykle grzania/przerw:
Mój piec włącza się na 2 min. 05 sekund, zużywa w tym czasie 0,042 m3 gazu, po czym następuje 3:50 przerwy. I ponownie. Przekłada się to na spalanie 9.12 m3 na dobę.
Piec sąsiada włącza się na 0:55, zużywa w tym czasie 0,02 m3 gazu (czyli proporcjonalnie), po czym następue 8 minut przerwy. Zużycie dobowe wychodz 3.2 m3.

Widac wiec, ze samo ogrzewanie zuzywa u mnie trzykrotnie wiecej gazu! Reszte sąsiad dociąga sobie c.w.u.

Ja się nie upieram, że powinienem zużywac dokladnie tyle co mój sąsiad. Może, mimo iż wydaje się ze parametry energetyczne mieszkan są identyczne (a moje nawet troche lepsze) - moze sa jakies roznice, ktorych nie widze. Niemniej jednak nie wierze, zeby te roznice przekladaly sie na trzykrotnie wieksze zuzycie gazu na ogrzewanie. Byl u mnie serwisant producenta, firma alternatywna, rozmawialem z dzialem technicznym producenta - wszyscy przyznają, że zuzycie jest za duze, ale nikt nie jest w stanie nic wymyslic ani podac przyczyny.

Bardzo prosze o pomoc. Jestem zalamany niemal, bo nie znam sie na tym, a juz nie wiem do kogo sie zwrocic.

cezarr1
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: pomorskie

autor: cezarr1 » 03 mar 2009, 21:25

Załóż termostat programowalny , ustaw 21 st na okres komfortu 19 st "na noc"
5-10 % powinieneś oszczędzić


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów