Jaki gont papowy wybrać

Dachówka ceramiczna, dachówka cementowa a może blachodachówka? Jeżeli stoisz obecnie przed takim wyborem to koniecznie musisz poradzić się innych którzy mają już te doświadczenia za sobą. Zapytaj się, które pokrycie dachowe jest najlepsze.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

amc1
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 798
Rejestracja: 18 paź 2005, 18:00

autor: amc1 » 14 lis 2005, 20:54

Bezwzględnie z masą bitumiczną na całej powierzchni sklejania (zdecydowanie nie paski bitumu). Generalnie wszystkie skandynawskie dostępne na rynku polskim albo włoska Tegola.
Dobrze, żeby bitum był z dodatkiem SBS.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 02 gru 2005, 0:39

Zdecydowanie nasza strefa klimatyczna czyli produkty skandynawskie! Tegola - cena nie adekwatna do jakoœci! Życzę trafnego wyboru, podrawiam.

Gość

autor: Gość » 15 sty 2006, 17:56

Dekarz z 20 letnim doświadczeniem w montażu dachówki bitumicznej do dyspozycji.

W pierwszej kolejności polecam dachówki firmy IKO, dobrą jakość maja również gonty produkowane w Zduńskiej Woli. Odradzam dachowki z klejem na całym spodzie, wulkanizują się zbyt mocno, nie ma takiej potrzeby. Silne zgrzanie poważnie utrudnia ewentualny demontaż np. przerobki płaszczyzn dachu czy póżniejszy montaż okien połaciowych.
Gonty to nie kiecka, wiatr tego nie podnosi. chyba, że są nieprawidlowo montowane.
roofer 889 770 026

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 16 sty 2006, 0:00

Trochę mnie dziwi opnia dekarza z 20 letnim doœwiadczeniem! No właœnie, że od dobrego połšczenia gontów pomiędzy sobš zależy trwałoœć tego pokrycia! Z mojego doœwiadczenia wynika, że przy słabym połšczeniu właœnie wiatr podrywa poszczególne listki i je wyłamuje szczególnie zimš gdy gonty sztywniejš i sš mało elastyczne.Czy słyszał coœ kolega o siłach ssšcych, które podrywajš dachówki a co dopiero listki gontu? Mówienie tu o jakimœ demontarzu jest nieporozumieniem gont poprawnie zamontowany po ewentualnym demontażu nadaje się wyrzucenia. Odradzam gonty Orła, sš wštpliwej jakoœci! Życzę rozsšdnego wyboru. Pozdrawiam.

Piotr.O
Aktywny
Aktywny
Posty: 137
Rejestracja: 25 lip 2004, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Witam

autor: Piotr.O » 16 sty 2006, 6:55

Chociaż wiele razy opinie dekarza z 20 letnim stażem są kontrowersyjne tym razem się z nim zgadzam. Biorąc pod uwage kraj "pochodzenia " gontów czyli rynek amerykański bo chyba on jest najbardziej miarodajny, a klimat ma jak najbardziej zbliżony i do naszego i do skandynawskiego. Tam nikt nie produkuje gontów pokrytych klejem na całej powierzchni. IKO gont klejony na całej powierzchni produkuje tylko na rynek europejski Nie wszystkie gonty skandynawskie są też w całości pokryte klejem od spodu.Siła ssąca o której wspomina Pan Andrzej jest tak duża że potrafi zrywać całe dachy nie tylko pojedyńcze dachówki tak więc powierzchnia klejenia nie ma znaczenia. Natomiast popieram wybranie materiału renomowanego zachodniego producenta. Czyli kilka firm skandynawskich lub amerykański albo kanadyjski gont. Te produkowane na naszym rynku są może tańsze, ale nic za darmo ich jakośc jest krótko mówiąc wątpliwa. Pozdrawiam Piotr
Pozdrawiam Piotr

Gość

autor: Gość » 16 sty 2006, 8:18

Oczywiście, że gonty z pasami kleju są wystarczające i nawet dobre, pod warunkiem, że ma się do pokrycia budę dla psa.

Piotr.O
Aktywny
Aktywny
Posty: 137
Rejestracja: 25 lip 2004, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
do Gościa

autor: Piotr.O » 16 sty 2006, 20:02

Tak i pewnie od tylu lat co Amerykanie produkują tego typu gonty Pan kryje psie budki
Pozdrawiam Piotr

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 17 sty 2006, 20:35

Osobiœcie byłbym ostrożny w porównywaniu gontów amerykańskich, których na nasz rynek trafia niewiele a w przeszłoœci trafiały wyłšcznie te najtańsze. Pragnę zauważyć, żę koszt pokrycia przeciętnego dachu w USA to jedna œrednia pensja a u nas?! Tam po 10 latach bijš następny gont. IKO na potrzeby europejskie produkuje w Belgii i skoro uznała, że potrzeba więcej masy łšczšcej to pewno tak musi być! A wracajšc do sił ssšcych to mówiłem o wietrze podrywajšcym dachówki a nie o huraganach niszczšcych całe dachy. Proszę zauważyć, że firmy produkjšce dachówki zalecajš ich mocowanie na połaci a co dopiero got papowy. Będę więc obstawał przy swoim im większa powierzchnia łaczšca tym żywotnoœć dachu dłuższa no i lepsza estetyka. Pozdrawiam.

amc1
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 798
Rejestracja: 18 paź 2005, 18:00

autor: amc1 » 18 sty 2006, 8:25

Proszę się nie martwić, Panie Andrzeju, Piotr.O. z reguły myli pojęcia. vide jego inne posty.

roofer

autor: roofer » 22 sty 2006, 12:17

Wiem co to takiego siły ssące, są one potężne, potrafią utrzymać w powietrzu największe samoloty transportowe z czołgami wewnątrz.
W roku 1992 pokryłem dach Muzeum Babiogorskiego w Zawoi dachówką bitumiczną (muzeum to nie wygląda mi jakoś na budę dla psa) . Ekstremalne polskie warunki pogodowe. Tych "niewierzących" poproszę o telefon do Muzeum, niech zapytają czy zerwana została jakaś połać dachowa w ciągu ostatnich 13 lat. Administracja powinna zgłosić jedną dachówkę na wentylacji kalenicowej. Natomiast w Krakowie z kościoła obok mojego domu dachówki ceramiczne fruwały i to nawet wchodziły na pułap powyżej kalenicy. Kościół w Prokocimiu Starym, też proszę sobie zadzwonić.
To prawda, że tornada zrywaja całe dachy i burzą domy i co jeszcze ciekawe, ten żywioł nie uznaje granic państwowych ani też nie odróżnia rodzajów pokryć dachowych i znaków firmowych producentów. Mówimy o jakiejś normie, prawda?, zakresie sytuacji uznawanych za normalne.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 22 sty 2006, 22:02

Szanowny kolego dekarzu w swojej wypowiedzi nie kwestionowałem Twojego profesjonalizmu. Zdziwiło mnie tylko, że majšc tak duże doœwiadczenie twierdzisz, iż elementy bitumiczne powodujšce łšczenie poszczegółnych listków nie majš większego znaczenia. Wszystkie firmy, z którymi się spotkałem twierdziły, że elementy łaczšce sš najistotniejsze, i że to ich wyroby majš największe i najlepiej rozmieszczone pola styku. Oglšdałem dachy, na których poodrywane były końcówki listków, rogi prostokštów powyginane były do góry a w łusce dolne krawędzie odgięte do góry. Te wady œwiadczš dobitnie o nieodpowiednich polach styku. Nie mam wštpliwoœci, że Twoje dachy sš wykonane perfekcyjnie i profesjonalnie. Pozdrawiam.

mimi31
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 29 cze 2005, 9:12
Lokalizacja: Ruda Śląska

autor: mimi31 » 05 kwie 2006, 10:42

Panowie a jakie jest Wasze stanowisko odnośnie stosowania pod gonty papy podkładowej? Słyszałem różne opinie na ten temat.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 05 kwie 2006, 20:41

Zależy to od wielu czynników. Najistotniejszym jest czy producent zaleca, jeżeli tak to sprawa bezdyskusyjna. Kąt nachylenia dachu jak poniżej 30 * radzę dać papę. Na deskowanie bez względu na kąt pochylenia połaci radzę dać papę. Są gonty, które mają dwukrotne a nawet trzykrotne przekrycie ale są i takie z jednokrotnym przekryciem np. Rocky firmy Katepal, pod który zdecydowanie podkład jest konieczny. Ozywiście najlepiej jest stosować papy systemowe i to w krótkich kawałkach w celu uniknięcia falowania. Zdecydowanie odradzam stosowanie jako podkładu papy izolacyjnej. Pozdrawiam.

mimi31
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 29 cze 2005, 9:12
Lokalizacja: Ruda Śląska

autor: mimi31 » 06 kwie 2006, 6:44

Dzięki :)


Wróć do „Pokrycia dachowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów