Jaki najlepszy opał

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

slawekg
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2009, 12:04
Lokalizacja: wrocław
Jaki najlepszy opał

autor: slawekg » 17 lut 2009, 13:07

Witam mam pytanko, jakiego opału używacie do kominka. Ja pale drzewem ale może są jakieś inne rodzaje opału, bardziej wydajne. :lol:
Wykonujemy wszelakiego rodzaju prace remontowe i budowlane

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 20 lut 2009, 0:34

Ciekawe jak to drzewo tam zmieścisz do tej małej komory spalania.Widziałem jak palą drewnem :lol:
Ale tak na poważnie to drewno twarde typu dąb,buk daje podobne wydajności jak węgiel.Byle nie sosną albo mokrą topolą!!!Kominek na złom :evil: Można sprasowanymi brykietami,ale zawsze trza pytać z czego to i samemu osądzić opłacalność niby taniego paliwa.

slawekg
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2009, 12:04
Lokalizacja: wrocław

autor: slawekg » 22 lut 2009, 10:15

K.mat pisze:Ciekawe jak to drzewo tam zmieścisz do tej małej komory spalania.Widziałem jak palą drewnem :lol:
Ale tak na poważnie to drewno twarde typu dąb,buk daje podobne wydajności jak węgiel.Byle nie sosną albo mokrą topolą!!!Kominek na złom :evil: Można sprasowanymi brykietami,ale zawsze trza pytać z czego to i samemu osądzić opłacalność niby taniego paliwa.

Jeszcze jedno pytanko czemu kominek na złom jak się pali w nim sosną :(
Wykonujemy wszelakiego rodzaju prace remontowe i budowlane

maciek001
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Tarnów

autor: maciek001 » 22 lut 2009, 11:28

może nie na złom, ale sosna jest miękkim drzewem i szybko się spala.

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 22 lut 2009, 17:17

Sosna ma żywicę która wytwarza bardzo dużo sadzy.Jak wyczyścisz kominek od środka?Sadza ma najlepsze na ziemi właściwości izolacyjne,więc jak go dobrze zaizolujesz od wewnątrz to masz ładną atrapę kominka. :lol:

wysoc
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 02 sty 2008, 9:01

autor: wysoc » 23 lut 2009, 21:04

Drzewa iglaste rzeczywiście bardzo szybko brudzą szybę wkładu, komin, itp. dlatego zalecanym jest palić drewnem liściastym, najlepiej gęstym buk, jesion, brzoza itp.Druga strona medalu - żywice zawarte w drewnie iglastym dają podczas spalania wyższą temperaturę a cena samej sosny jest o 30-40 % niższa niż buka.
Co do liściastych z doświadczenia widzę, że np dąb pomimo dużej gęstości co powinno przekładać się na kaloryczność pali się troche nietypowo a raczej tli dając krótki płomineń !
Paliłem również drzewami o małej gęstości i kalortczności jak wierzba , topola , osika - ale jaka cena (40 PLN za mp) taki opał - niska kaloryczność i szybkie spalanie. Najważniejsza rzecz - wilgotność drewna - optymalnie 18-20 %.
Dla przykładu :Palenie drewnem (buk) o wilgotności 50 % to kaloryczność
8 MJ/kg - to samo drewno o wilgotności 18 % - kaloryczność 16 MJ/kg

awwa
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 75
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:51
Re: Jaki najlepszy opał

autor: awwa » 25 lut 2020, 20:43

My palimy ekogroszkiem ale mam sprawdzone miejsce gdzie zamawiam dobrej jakości, z certyfikatem ekogroszek.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 194 gości

Gotowe projekty domów