proszę o poradę

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kitek
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2009, 20:44
Lokalizacja: Jawor
proszę o poradę

autor: kitek » 22 lut 2009, 19:00

Witam wszystkich. Mam kilka problemów i proszę o radę ,może nie problemów ale dylematów. W najbliższym czasie bedę musiał sie zdecydować jaki system ogrzewania zastosuję. W miejscowości gdzie wybudowałem dom nie ma gazu wiec koncepcja z kotłem na eko-groszek. Ogrzewanie pomieszczeń-pokoi realizowane typowo grzejniki. Kuchnia , łazienki, haal-podłogówka. Salon i tutaj prośba -jest on otwarty czyli wystepuje przestrzeń aż do dachu (planowane panele) i tu dwie koncepcje od fachowców 1. 2 grzejniki tradycyjne dużej mocy. 2. tylko podłogówka pod panele bo grzejniki nie utworza komfortu cieplnego? prosze o porade czy zastosowanie podłogówki jest właściwe do paneli czy trzeba zastosować płytki w salonie, a może grzejniki wystarczą. Drugi dylemat to kominek jako dodatkowe ogrzewanie ja chcę z płaszczem wodnym jako system grzewczy w okresie przejściowym jak również do c.w.u kilku tzw.fachowców mi odradza argumentując jakoby była to dodatkowa kotłownia i pomysł beznadziejny pod kątem szkoda kasy. prosze wypowiedzcie sie jak to sie ma w praktyce. dzięki za porady

proth
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 20 lut 2009, 13:19
Lokalizacja: mazowieckie Milanówek, Piaseczno, Radzymin
Kontaktowanie:
Re: proszę o poradę

autor: proth » 23 lut 2009, 20:02

kitek pisze:Witam wszystkich. Mam kilka problemów i proszę o radę ,może nie problemów ale dylematów. W najbliższym czasie bedę musiał sie zdecydować jaki system ogrzewania zastosuję. W miejscowości gdzie wybudowałem dom nie ma gazu wiec koncepcja z kotłem na eko-groszek. Ogrzewanie pomieszczeń-pokoi realizowane typowo grzejniki. Kuchnia , łazienki, haal-podłogówka. Salon i tutaj prośba -jest on otwarty czyli wystepuje przestrzeń aż do dachu (planowane panele) i tu dwie koncepcje od fachowców 1. 2 grzejniki tradycyjne dużej mocy. 2. tylko podłogówka pod panele bo grzejniki nie utworza komfortu cieplnego? prosze o porade czy zastosowanie podłogówki jest właściwe do paneli czy trzeba zastosować płytki w salonie, a może grzejniki wystarczą. Drugi dylemat to kominek jako dodatkowe ogrzewanie ja chcę z płaszczem wodnym jako system grzewczy w okresie przejściowym jak również do c.w.u kilku tzw.fachowców mi odradza argumentując jakoby była to dodatkowa kotłownia i pomysł beznadziejny pod kątem szkoda kasy. prosze wypowiedzcie sie jak to sie ma w praktyce. dzięki za porady


ogrzewanie podłogowe jest jak najbardziej na miejscu dla wysokich pomieszczeń rozkład temperatur jest kożystny,
z grzejników tradycyjnych lub kanałowych wszystko idzie do góry więc nie są wskazane przy wysokich pomieszczeniach chyba że są przeszklone ściany wtedy mały grzejnik kanałowy lub tradycyjny (zależy od architektury) przy oknie oprócz podłogowego..
podłogowe bez problemu rozkładamy pod panele lub drewno (obliczamy opór cieplny i dobieramy rozstaw) generalnie pod panele nie polecamy pianki (izolator) lub deska klejona o grubości max 14mm .
Jeśli masz już kocioł węglowy to wystarczy że zastosujesz mieszacz na grzejniki i mieszacz na podłogowe wtedy wszystko działa nawet przy dogrzewaniu.
Kocioł i tak działa cały rok w lato grzeje c.w.u. więc dodatkowa kotłownia w salonie to zawsze jest dylemat. Moim zdaniem przeinwestowanie.
Jeśli już ma być kominek w salonie zrobił bym powietrzny z doprowadzeniem powietrza gdzieś do kilku pomieszczeń na górze bez żadnej turbiny. Jeśli wykonawca zrobi to z głową będzie działało. Kominek na dole pion wznośny powietrzny fi~300mm. Będzie to jedyne źródło ciepła na wypadek gdy nie będzie prądu.

tadeusz5612
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 18 sty 2009, 11:37
Ogrzewanie

autor: tadeusz5612 » 23 lut 2009, 20:51

Zdecydowałem się na krótką refleksję gdyż niesamowicie irytuje mnie fakt czepiania się jednego słowa przez wielu forumowiczów dotyczącego wkładu z płaszczem wodnym a mianowicie "kotłownia w salonie". Szanowni koledzy odpowiedzmy sobie pierwsze na pytanie co to jest kotłownia? potem używajmy tej terminologii.Pracuję w branży kominkowej już z 10 lat i uruchomiłem wiele kominkówm z płaszczem wodnym ,serwis należy też domnie,więc z praktyki mogę potwierdzić wielką niechęć hydraulików do montażu takich wkładów.Niewiem z czego to wynika?, nieiwdza niechęć czy wygodnictwo?. Wielu inwestorów, a to już nagminne muszę przekonywać do tego aby wymusić podłączenie grzania cwu , gdyż hydraulicy zapewniają o nieopłacalności,dużych kosztach itp.Żeby było jasne niemam nic do kol. hydraulików(oprócz tego żeby czasem myśląc o elektryku montowali pompy tak aby był dostęp do podłączenia przewodów),lecz uczciwe przedstawienie zagadnienia to nasz wspólny obowiązek wobec inwestora. Koniec żali ale to wynikło chyba z faktu obchodów dnia walki z depresją.
Pozdrawiam.

tadeusz5612
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 18 sty 2009, 11:37
Ogrzewaie

autor: tadeusz5612 » 23 lut 2009, 20:56

Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 21

Wysłany: Sob Lut 21, 2009 21:36 Temat postu: Kominek z płaszczem wodnym

--------------------------------------------------------------------------------

Witam kol. na forum.
Po przeczytaniu posta przyszła mi do głowy taka refleksja: Udzielając rad starajmy wypowiadać sie merytorycznie, kol. yanes co to znaczy kotłownia w salonie?. Wkład grzewczy z płaszczem wodnym to to samo co zwykły wkład, tylko w zależności od producenta płaszcz czyli pojemnik na ogrzewaną wodę ma różne usytuowany ,na plecach, w czopuchu lub jeszcze inaczej.W salonie do wkładu (w zależności od rozwiązań indywidualnych instalatora) dochodzi dwie rury miedziane 28 i to wszystko. Proszę mi powiedzieć czym to się różni od grzejnika do którego również dochodzą dwie rury tylko cieńsze? Cała automatyka ,pompy płytowy wymiennik ciepła zawory itp. znajdują się w kotłowni ,oprócz elektronicznego sterownika który z reguły montuje się w obudowie kominka.(pojemność płaszcza wodnego to w zależności od wkładu to60-80litrów)Dodatkowym walorem wkladu z płaszczem wodnym jest podgrzewanie cwu a więc oszczędność na innych źródłach energii takich jak np. gaz.Przy zastosowaniu polskich sterowników mamy możliwość ustawienia priorytetu ciepłej wody w określonych godzinach a więc maksymalne wykorzystanie energii na kaloryfery i ciepłą wodę wtedy gdzie jest najbardziej potrzebna.Wkład z płaszczem i wkład zwykły to dwa różne wkłady .Przy wkładzie z płaszczem o mocy np.26kw liczymy 16kw na wodę i 10kw na powietrze.Różnica jest taka że przy wkładzie na wodę w obudowie kominka stosuje się jedną kratkę wylotową ciepłego powietrza z komory ,a przy wkładach na powietrze 2 lub 3 na obudwie, lub jedną dużą na obudowie i małe anemostaty (100) w ogrzewanych pomieszczeniach.Idąc za prawami fizyki wkład jeden i drugi zabiera zimne powietrze z dolu ogrzewa je i wyrzuca u góry,zabierając ze sobą również zanieczyszczenia z posadzki i otoczenia. Który wyrzuci więcej to chyba proste. Aby rozprowadzić ciepłe powietrze po pomieszczeniach potrzebna jest turbina która zsysa gorące powietrze z komory wkładu i wypycha je w pomieszczeniach a więc obieg wymuszony a co zatym idzie niosący ze sobą więcej zanieczyszczeń,filtry siatkowe wyłapują tylko "duże" zanieczyszczenia.Strałem się obiektywnie przedstawić zasadę działania obu wkładdów choć chyba wyszło że bardziej polecam płaszcz wodny .Wybór i tak zależy od inwestora lub projektanta. Zaznaczam że osobiście nie posiadam żadnego kominka a więc moje odczucia nie wynikają z faktu że "każda sroczka swój ogonek chwali"Pozdrawiam.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości

Gotowe projekty domów