DCP--co i jak

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

123max
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 16 lip 2008, 21:49
Lokalizacja: jelenia góra

autor: 123max » 22 lut 2009, 21:38

to dlaczego w wielu znanych firmach które zajmują się produkcją, sprzedażą akcesorii do DGP polecane są anemostaty jako zakończenie wylotów ciepłego powietrza?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 lut 2009, 8:28

"Zanana firma" to nie to samo co :”firma zna się". Proszę poczytać nawet wyżej , choć sprawą zupełnie oczywistą jest niecelowość hamowania i rozpraszania strumienia ciepłego (lżejszego) powietrza równolegle do sufitu, to i tak znajdzie się ktoś, będzie tego bronił. O co tu chodzi?
Różnice w budowie. przeznaczeniu i działaniu anemostatu i dyszy są tak oczywiste i widoczne, że zaskoczony jestem, że jest ktoś kto uważa, że można stosować te elementy zamiennie. To jak spadochron i oszczep, oba lecą w powietrzu...

zephyrek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 60
Rejestracja: 25 lut 2007, 11:12
Lokalizacja: Poznań

autor: zephyrek » 23 lut 2009, 16:31

Są więc teorie. I jest praktyka. Jedni piszą, inni mają. A kto ma racje? Pewnie każdy własną :P

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 lut 2009, 17:12

Ja piszę tylko o niekompetencji Muratora i kilku wykonawców. Ciepłe powietrze będzie leciało i z anemostatu i z dyszy, tylko przy anemostacie różnica między temperaturą powietrza w strefie gdzie przebywamy a strefą „podsufitową „ jest sporo mniejsza przy dyszach, dlatego przynajmniej fachowiec powinien stosować te elementy, które są do tego przeznaczone.
Ps . brak anemostatu to nie dysza!

123max
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 16 lip 2008, 21:49
Lokalizacja: jelenia góra

autor: 123max » 23 lut 2009, 19:58

firma Darko albo Parkanex to firmy które się raczej specjalizują w tej dziedzinie a w ich katalogach owych dysz nie widziałem.A czy dysze mają też regulacje przepływu powietrza czy tylko kierunek?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 lut 2009, 10:38

Aż się wierzyć nie chce, Darco nie ma dysz?! Do regulacji strumienia służą przepustnice, jednopłaszczowe, zwrotne, czy jak przesłona w aparacie (IRIS)

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 24 lut 2009, 15:37

Znalazłem to u "Muratora"

DGP z kominka jest sprzeczna z prawem Jeż, 27-08-2007 12:27
Nawiew temperaturą wyższą niż 45stC jest sprzeczny z § 302 ust.2 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.), który brzmi: "2. W budynku (...) z ogrzewaniem powietrznym, temperatura strumienia powietrza w odległości 1 cm od wylotu do pomieszczenia nie może przekraczać 70°C - jeżeli znajduje się on na wysokości ponad 3,5 m od poziomu podłogi i 45°C - w pozostałych przypadkach.". Kondygnacje w domach jednorodzinnych mają zwykle poniżej 3,5m, więc wszelkie grawitacyjne DGP z kominków są sprzeczne z w/w przepisem.

Co panowie na to?

zephyrek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 60
Rejestracja: 25 lut 2007, 11:12
Lokalizacja: Poznań

autor: zephyrek » 24 lut 2009, 15:59

Ja uważam, że tą dyskusją już od dawna niczego nie wnosimy do sprawy. Zwykły polski targ i nic poza.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 lut 2009, 9:10

O szkodliwości już się wiele pisało.

MarcinKozuch
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 11 sty 2009, 23:55
Lokalizacja: Tczew
Re: DCP--co i jak

autor: MarcinKozuch » 10 sty 2010, 22:22

Witam (
Kominek bedzie dodatkowym żródłem ciepła u mnie ( bedzie Co na ekogroszek). Chciałbym jednak wykorzystać ciepłe powietrze z kominka.
Jeżeli zastosuje blaszany dystrubutor nad kominikiem na 4 wyjścia, to rozumiem ze rury izolowane od niego bezpośrednio do ogrzewanych pomieszczeń. Odległoścć w tylko w jedym z pokoi około 4m czy pojdzie to grawitacyjnie??? Chce to wszytko upchać w suficie podwieszanym w korytarzu, rura fi 150mm w otulinie. Rszeszta pokoi jest naprzeciw kominka za 1m korytarzem.
Teraz jak to zakonczyć w pokojach , tzn jak sie przekłuje do pokoju pod sufitem to na koncu każdej rury zamontować dyszę??. Jestem za dyszą bo ciepłe powietrze zawsze pojdzie samo go góry, teraz gdy nie mam rozprowadzenia i obudowy kominka czuć to bardzo dobrze.
W których miejscach zrobić sterowanie przepływami jeżeli wogule robić?
Resztę powietrza z komory nad kominkiem chciałbym wykorzystać na dodatkowe pokoje na poddaszu, czy jest sens robić kratke w salonie czy wystraczy tylko ciepło od wkładu - szyby?

Pozdrawiam i wszelkie sugestie mile widziane

solanin
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 sty 2010, 8:46
Lokalizacja: gryfino
Re: DCP--co i jak

autor: solanin » 13 sty 2010, 9:08

Na początku jako nowy uzytkownik chciałbym wszystkich przywitać.
W temacie rozprowadzenia ciepła i nawiewników to:
1. Anemostat jest tak tak zostało to juz powiedzianie rozpraszają strugę powietrza nad sufitem ale wlaśnie o to w tym chodzi aby nie czuć dyskomfortu w pomieszczeniu zwiazanego z ruchem powietrza ciepłego lub zimnego, anemostaty stosowane sa dla mały wydatków powietrza
2. Dysza nadmuchowa stosowana jest jako silna struga powietrza, która ma zastosowanie w miejscach gdzie np. sufit, ściana jest oddalona daleko od miejsca w którym chcemy mieć komfort cieplny np. salony samochodowe (proszę zobaczyć sobie na charakterystki przepływów)
Jak to słusznie zostało zauważone przez Zephyrka dysza bedzie działała jak typowa suszarka powodująca dyskomfort w pomieszczeniu związany z silną strugą powietrza

MarcinKozuch
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 11 sty 2009, 23:55
Lokalizacja: Tczew
Re: DCP--co i jak

autor: MarcinKozuch » 13 sty 2010, 9:35

A co dać w ścianie pod sufitem??? Anomostat czy kratke z zaluzjami..?


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości

Gotowe projekty domów