bieżąca woda i mini centralne z ogrzewacza dwupłaszczowego

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Grzegorz_n
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2009, 22:52
bieżąca woda i mini centralne z ogrzewacza dwupłaszczowego

autor: Grzegorz_n » 16 lut 2009, 22:55

Witam

Bardzo proszę o pilną pomoc

Potrzebuję ogrzać 5 małych pomieszczeń, a jednym z nich jest łazienka (kabina + wanna) łacznie ok. 30 m2.
Centralne ogrzewanie na te pomieszczenia oraz na pozostałych 120 m2, bedę robił dopiero na jesień tego roku, jednak teraz mam remont i potrzebuję to wykorzystać do zrobienia ogrzewania wspomnianych 5-ciu pomieszczeń.

Jakiej pomocy potrzebuję???

Pomyślałem o ogrzewaczu elektrycznym dwuplaszczowym. Jeden obieg do
CO, drugi obieg do kranów. Nie jestem jednak pewny, czy to rozwiązanie zda egzamin, gdyż nie znam się na tym. Dlatego też mam kilka pytań i prośbę.

1. Obieg CO w miedzi, czy w plastiku?
2. Jaki zastosować ogrzewacz wody. MUSI BYĆ POZIOMY!!! Myślałem o takim:
lemet.pl > Produkty > Poziome wymienniki ciepłej wody > Wymiennik ciepłej wody dwupłaszczowy w obudowie blaszanej 150 litrów
jednak nie wiem, czy jest on odpowiedni. Może jakiś inny z tej strony lub innego producenta, nadaje się bardziej do moich potrzeb???
4. Zupełnie nie wiem jakie zakupić grzejniki i jakie powinny mieć parametry, aby prawidłowo zachowywały się po podłaczeniu do ogrzewacza i kiedyś w przyszłości do ukłądu CO.
3. Czy do CO potrzebna jest jakaś dodatkowa pompka? Ogrzewacz bedzie wisiał na ścianie ok. 2 do 3 metry powyżej układu CO (nad podwieszonym sufitem z k/g)
4. Układ musi być tak zrobiony, aby w zimie działał a pieca CO (razem z pozostałymi pomieszczeniami), a w lato z elektrycznego ogrzewacza.
5. Czy może mi ktoś udostępnić schemat takiej prostej instalacji?

Za każde info z góry dziekuję

Pozdrawiam
Grzegorz

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa
Re: bieżąca woda i mini centralne z ogrzewacza dwupłaszczowe

autor: fpz » 17 lut 2009, 0:12

Grzegorz_n pisze:
1. Obieg CO w miedzi, czy w plastiku?

Wszystko jedno, zależy od tego jaka gotówka dysponujesz
2. Jaki zastosować ogrzewacz wody. MUSI BYĆ POZIOMY!!! Myślałem o takim:
lemet.pl > Produkty > Poziome wymienniki ciepłej wody > Wymiennik ciepłej wody dwupłaszczowy w obudowie blaszanej 150 litrów
jednak nie wiem, czy jest on odpowiedni. Może jakiś inny z tej strony lub innego producenta, nadaje się bardziej do moich potrzeb???

Ten wymiennik (zasobnik) podłączasz do instalacji c.o. Czyli jest on odbiornikiem, a nie źródłem zasilania (choć mógłby pełnić taką rolę:D). W twoim przypadku proponowałbym zrobienie instalacji c.o.do tych pomieszczeń co chcesz ogrzewać i w tej chwili zakup kotła, ale nie wiem jaki kocioł planujesz. Jeżeli gazowy, to niezbędne będzie podłączenie gazu. Można by z butli, ale to trochę niebezpieczne. Później możesz to wykorzystać jak już będziesz robił dalszy ciąg instalacji. Ewentualnie piecyki elektryczne lub gazowe w każdym pomieszczeniu.
4. Zupełnie nie wiem jakie zakupić grzejniki i jakie powinny mieć parametry, aby prawidłowo zachowywały się po podłaczeniu do ogrzewacza i kiedyś w przyszłości do układu CO.

Tu znowu jest ważne planowane ogrzewanie. Jak pójdziesz do jakiegokolwiek sklepu to powinieneś dostać od nich tabele mocy grzejników. Tam znajdziesz pewnie dwie moce przy parametrach 75/55/20 i jeszcze jakąś. Jak to czytać - temp zasilania instalacji/temp. powrotu/temp. w pomieszczeniu. Moc dobranego grzejnika powinna być większa od wymaganej mocy dla pomieszczenia. Jak znaleźć moc pomieszczenia? Może masz wpisaną w projekcie? Jeszcze o parametrach. Inne będziesz miał dla kondensata jeszcze inne dla paliwa stałego.
3. Czy do CO potrzebna jest jakaś dodatkowa pompka? Ogrzewacz będzie wisiał na ścianie ok. 2 do 3 metry powyżej układu CO (nad podwieszonym sufitem z k/g)

To zależy od średnic rur, ale powinieneś przyjąć, że będzie potrzebna. Chyba, że sobie fundniesz kocioł wiszący c.o. to on ma wbudowana pompę
4. Układ musi być tak zrobiony, aby w zimie działał a pieca CO (razem z pozostałymi pomieszczeniami), a w lato z elektrycznego ogrzewacza.
5. Czy może mi ktoś udostępnić schemat takiej prostej instalacji?

Jest to najpowszechniej stosowane rozwiązanie. Na pewno jest tu na forum lub gdzieś w internecie. Przepraszam nie dysponuję w tej chwili linkiem do schematu.

Za każde info z góry dziekuję

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem.

Grzegorz_n
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2009, 22:52
Re: bieżąca woda i mini centralne z ogrzewacza dwupłaszczowe

autor: Grzegorz_n » 20 lut 2009, 0:17

Witam serdecznie :)

Niespodziewany wyjazd służbowy, całkowicie sparaliżował prace remontowe. Również z tego powodu nie odzywałem się przez ostatnie dwa dni, ale już jestem i staram się "pogonić" sprawy do przodu.

Straszne dzięki za poświęcony czas i obszerne wyjaśnienia. Faktycznie, teraz mam odrobinę ogólnego pojęcia o tym wszystkim, co dotyczy mojego przypadku zwiząnego z CO.


fpz pisze:
Grzegorz_n pisze:2. Jaki zastosować ogrzewacz wody. MUSI BYĆ POZIOMY!!! Myślałem o takim:
lemet.pl > Produkty > Poziome wymienniki ciepłej wody > Wymiennik ciepłej wody dwupłaszczowy w obudowie blaszanej 150 litrów
jednak nie wiem, czy jest on odpowiedni. Może jakiś inny z tej strony lub innego producenta, nadaje się bardziej do moich potrzeb???

Ten wymiennik (zasobnik) podłączasz do instalacji c.o. Czyli jest on odbiornikiem, a nie źródłem zasilania (choć mógłby pełnić taką rolę:D). W twoim przypadku proponowałbym zrobienie instalacji c.o.do tych pomieszczeń co chcesz ogrzewać i w tej chwili zakup kotła, ale nie wiem jaki kocioł planujesz. Jeżeli gazowy, to niezbędne będzie podłączenie gazu. Można by z butli, ale to trochę niebezpieczne. Później możesz to wykorzystać jak już będziesz robił dalszy ciąg instalacji. Ewentualnie piecyki elektryczne lub gazowe w każdym pomieszczeniu.

Zrobię instalację CO do tych pomieszczeń i chętnie zakupię kocioł, ale nie wiem jaki???
Gazowy odpada - w budynku nie ma instalacji gazowej, a na butlę sam odradzasz.
Piecyki gazowe nie wchodzą w rachubę, a elektryczne w ostateczności, jak nic nie wymyślimy z CO.
Ja myślałem, że istnieje taka metoda, aby wykorzystać energię potrzebną na ogrzenie wody użytkowej, również do obiegu CO lub ew. odwrotnie. Generalnie takiego szukam rozwiazania, że grzejąc wodę użytkową (w sposób elektryczny), przy okazji można zasilić 4 - 5 grzejnijków CO.

Przy okazji zapytam, które są lepsze rozwiązania. Ogrzewacz wody z wężąwnicą lub podwójną wężownicą, czy też ogrzewacz wody dwupłasczowy???

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 20 lut 2009, 1:12

Trudne pytania zadajesz,bo ciężko powiedzieć jaką kasą dysponujesz albo ile chcesz wywalić na tę inwestycję,lub jakie będzie później docelowe źródło ciepła.Zasobnik dwupłaszczowy jest najbardziej ekonomicznym podgrzewaczem wody!Ale jako kocioł elektryczny na 30m2 to raczej nie zadziała,a to z tej przyczyny ze moc grzałki jest ograniczona do góra 2 kw albo 1,5 kw.Chyba że to dom pasywny,to spoko,jeżeli chodzi o te 30 m2.Myślę że kocioł na tzw. eko-groszek(nie rozumiem tego eko,toć to zwykły węgiel)był by dobrym rozwiązaniem na ogrzewanie Twojego budynku w istniejącej sytuacji braku dostępu do gazu ziemnego.Ewentualnie kominek z płaszczem wodnym.Kwestia wyboru rur wiąże się ze źródłem zasilania.(docelowym)Pompka?skoro układ niezgodny z prawami fizyki,to obowiązkowo.
Może taniej wyjdzie tymczasowo kupić kilka grzejników konwekcyjnych albo olejaków,a potem w razie awarii systemu jak znalazł?

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 20 lut 2009, 16:08

Zacznijmy od początku:
O jakim układzie docelowo myślałeś? Chcesz zainstalować solary?

proth
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 20 lut 2009, 13:19
Lokalizacja: mazowieckie Milanówek, Piaseczno, Radzymin
Kontaktowanie:

autor: proth » 20 lut 2009, 18:01

a może mały kociołek elektryczny np Kospel. Jest tani, instalacja jak do normalnego i nie wymaga nadzoru c.w.u. nagrzejesz z niego.
Po wszystkim demontujesz i zakładasz coś innego.

jeśli montujesz solary to grzałka 5kW (za duża) w zasobnik i grzejesz poprzez górną wężownicę całe centralne nie jest to ekonomiczne ale to okres przejściowy a całą instalację masz wykonaną.

Grzegorz_n
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2009, 22:52

autor: Grzegorz_n » 22 lut 2009, 11:51

Witam ponownie :)

Docelowa instalacja, to CO z pieca na eco-groszek lub coś podobnego.
Solary nie wchodzą w rachubę, również kominek nie wchodzi w rachubę, bo to dugie piętro w kamienicy i nie będę dzzwigał opału tak wysoko.

A co powiecie na ogrzewanie podłogowe, ale z wody użytkowej, do póki nie bedzie CO??? Orzewacz 2 płaszcowy elektryczny, aby docelowo był już przewidziany na CO, a teraz jeżeli i tak cały czas będę grzał wodę, to można to wykorzystać na ogrzanie podłogi.
1. Domyślam się, że potrzebny będzie jakiś kolektor, aby w okresie letnim zamknąć dopływ do układu, no i pewnie pompka cyrkulacyjna, no chyba, że ciśnienie wody w instalacji wody uzytkowej (jest bardzo duże) wystarczy.
2. Gdzie mogę znleźć schemat, jak to połączyć, gdzie pompka.
3. Czy na drewnianą podłągę pod glazurę można układać PE-X?
4. Jaką wylewkę stosuje się na to?

Bardzo proszę o rady :)


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

Gotowe projekty domów