Jakie ogrzewanie do domu o powierzchni 104m2

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

adamek82
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 08 sty 2009, 14:18
Jakie ogrzewanie do domu o powierzchni 104m2

autor: adamek82 » 26 sty 2009, 22:18

Witam. Bardzo prosze o porade jakie ogrzewanie byloby najkorzystniejsze w eksploatacji pod wzgledem ekonomicznym dla budynku z poddaszem uzytkowym o lacznej powierzchni 104 m2 wedlug projektu jest gaz ale mam troche watpliwosci czy to nie bedzie za drogo
acha posiadam kotlownie ok 6 m2
dziekuje za pomoc

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 27 sty 2009, 13:15

acha posiadam kotłownię ok 6 m2

To raczej magazynu paliwa tam nie zrobisz.
Musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań.
1. Ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na inwestycję?
2. Czy masz czas palić, obsługiwać kocioł?
3. W jakich godzinach chcesz eksploatować ogrzewanie?
Napiz coś więcj jakie masz wątpliwości, jakie oczekiwania, czy chcesz zrobić podłogówkę.
Wtedy będziemy mogli powiedzieć coś więcej.

adamek82
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 08 sty 2009, 14:18

autor: adamek82 » 27 sty 2009, 21:51

ad1. ) chcialbym zmiescic sie w ok 20 tys chyba ze byloby to cos naprawde dobrego to max 30 tys
ad2.) jesli chodzi o czas to nie mam go za duzo jednak nie jest to dla mnie decydujacy czynnik
ad 3.)chodzi mi o c.o i c.w.u . fajnie by bylo zeby z cieplej wody uzytkowej mozna bylo korzystac w kazdym czasie a z ogrzewania najczesciej popoludniami i wieczorem

jesli chodzi o podlogowke to chcialbym zrobic wodna w 2 lazienkach kuchni i przedpokoju (ok 30m2) ;oprócz tego w lazienkach grzejniki drabinki a w innych pomieszczeniach zwykle
najbardziej chodzi mi po glowie piec na paliwo stale bez podajnika ( tak zeby byl uniwersalny na wegiel, drzewo ) sa chyba stosunkowo tanie jednak dosc klopotliwe w obsludze
zastanawiam sie rowniez nad piecem gazowym kondensacyjnym dwufunkcyjnym jednak mam wtpliwosci gdyz jest drogi w zakupie i nie wiem jak jest z eksploatacja
a moze jeszcze inne rozwiazanie ?

w skrocie to szukam ogrzewania taniego w eksploatacji i w rozsadnej cenie dla zwyklego tzw."kowalskiego"
prosze o informacje
dziekuje i pozdrawiam

zephyrek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 60
Rejestracja: 25 lut 2007, 11:12
Lokalizacja: Poznań

autor: zephyrek » 05 lut 2009, 23:20

KOMINEK! Efekt wizualny. Tani koszt. Znikoma obsługa. I w razie potrzeby możliwość rozbudowy np. o DGP. Paliwo jest dość tanie. Mój znajomy na 120 metrowy dom i w zeszłym roku spalił 3 metry drewna a ma tylko kominek. Koszt metra to 130-170zł. W takim domu nie montowałbym wkładu z płaszczem wodnym bo to zbyt mała kubatura i zbyt duży koszt . To o czym piszę zamknie się bez komina w sześciu tysiącach.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 06 lut 2009, 13:27

Adamek

Jak nie chcesz podajnika a myślisz o c.o. i cwu to kwestia dobrego rozwiązania instalacji.

Na tyle metrów z konstrukcji tzw. całodobowej miałowej wystarczy 20kW, jak mała kotłownia to polecam konstrukcję górnokanałową, zajmuje mniej miejsca. Dla grzania budynku i bojlera zasyp w takiej konstrukcji wytrzymuje średnio 1dobę, jak będę miał dobrze wykonana i zabezpieczona instalację pod grzanie samego bojlera, to na jego ogrzanie zasyp może wytrzymać kilka dni.

Co do sterowania:
1. Można wybrać tradycyjne z jednym wyjściem na obsługę pompy c.o.. Wówczas przy dobrym zaprojektowaniu instalacji grzejesz i c.o. i bojler. Fajny jest sterownik Yeti, ma też wyjście na panel pokojowy, producent opracował panel pod swoje sterowniki, także w pilocie r do sterownika Yeti widzę stan pracy dmuchawy i prace pompy c.o., moge zmieniać z domu nastawę c.o. albo pracować z zadana nastawą powietrza w pomieszczeniu.

2. Mozna wybrać tradycyjny sterownik, ale z obsługą 2 pomp, tj. pompy c.o. i pompy cwu. Np. model Radon CWU, pod ten sterownik moge podłączyć ten sam panel pilot r i wówczas widzę stan pracy dmuchawy, pompy c.o. i pompy cwu. Na sterowniku Radon CWU ustawiam osobne temp. dla instalacji C.O. i osobne dla pompki ładującej CWU (dla bojlera). Ponownie wymaga to dobrego rozwiązania instalacji.

3. Można wybrać sterownik typu Płomyk PID, obsługuje on jedna pompę c.o., ale ma algorytm, który sam dobiera siłę nadmuchu do zapotrzebowania na ciepło. Instalacji musi być wymyślona podobnie jak dla pkt.1
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 213 gości

Gotowe projekty domów