Z czego zbudować ściany????

Koszt budowy domu lub remontu to często najważniejsza kwestia, decydująca o rozpoczęciu prac, wyborze technologii lub wykonawcy. W tym dziale uzyskasz odpowiedzi na pytania dotyczące realnych kosztów budowy, rady jak zaoszczędzić i jak budować z określonym budżetem.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Marx
Z czego zbudować ściany????

autor: Marx » 30 gru 2005, 9:54

Witam Państwa
Chciałbym dowiedziec się od Państwa, z czego wykonać ściany w domku jednorodzinnym parterowym. Zastanawiam się nad bloczkami betonowymi (np. siporex) albo nad bloczkmai keramzyowymi. Zalezy mi na tym, zeby zrobić to dobrze ?? Prosze o pomoc - dziękuję. :)

Awatar użytkownika
Kryspin
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 02 gru 2005, 8:12

autor: Kryspin » 30 gru 2005, 10:03

Nie z bloczków betonowych tylko z betonu komórkowego zwanego też gazobetonem :wink:

Ilu warstwowa ma być ściana??
Kto będzie murował ?? system gospodarczy czy fachowcy??

Marx
RE: odpowiedź

autor: Marx » 30 gru 2005, 10:09

Witam. W projekcie mam przewidziane sciany jednowarstowe, które mają byz zaizolowane od zewnątrz stryropianem 10 cm. Palnuję budować w systemie gospodarczym :)

Awatar użytkownika
Kryspin
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 02 gru 2005, 8:12

autor: Kryspin » 30 gru 2005, 10:58

Tzn dwuwarstwowe są w projekcie skoro mają być docieplone styropianem :wink: Jedna warstwa to np gazobeton druga styropian.

Jeśli masz budować systemem gospodarczym to właśnie najłatwiej, najbezpieczniej / i chyba najtaniej / budować ścianę dwuwarstwową.

Osobiście buduję także domek parterowy i wybrałem rónież ścianę dwuwarstwową (gazobeton 24 cm + styropian 15 lub 18 cm) taka ściana osiąga współczynnik U odpowiednio 0,21 i 0,18.
Nie wiem jaką masz grubość muru w projekcie ale jeśli 24 cm gazobetonu 600 to 10 cm styropianu to zgodnie z normą budownictwa jest wystarczające ale znacznie za mało na dzisiejsze realia kosztów ogrzewania budynku.

Jeśli chodzi o jakieś niedoróbki przy murowaniu ściany dwuwarstwowej (mam tu na myśli niedokładne fugi) to wszystkie błędy pokryje styropian, który zniweluje jakieś mostki termiczne ściany. W przypadku ściany jednowarstwowej (czyli np 36 cm Ytong czy keramzyt) jakakolwiek błąd w fudze powoduje spadek izolacyjności ściany a w konsekwencji utratę ciepła.

Marx
Re: odpwoiedź

autor: Marx » 30 gru 2005, 11:17

Dziekuję bardzo za odpowiedź i cenne uwagi. Mam jeszcze pytanie czy takie roziwązanie ma sens, a mianowicie ściany z bloczkóe keramzytowych 36 i na to 10 cm styropianu. I jeszcze jedno pytanie co Pan mysli o bloczkach keramzytowych, czy sa lepsze od gazobetonu - dziekuję :)

Awatar użytkownika
Kryspin
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 02 gru 2005, 8:12
Re: odpwoiedź

autor: Kryspin » 30 gru 2005, 11:49

Marx pisze:Dziekuję bardzo za odpowiedź i cenne uwagi. Mam jeszcze pytanie czy takie roziwązanie ma sens, a mianowicie ściany z bloczkóe keramzytowych 36 i na to 10 cm styropianu. I jeszcze jedno pytanie co Pan mysli o bloczkach keramzytowych, czy sa lepsze od gazobetonu - dziekuję :)


Jeśli 36 cm keramzytu to już bez docieplenia lecz stawia się je na zaprawę ciepłochronną.Wtedy uzyskujemy ścianę jednowarstwową.

Proponuję zajrzeć www.pozbruk.pl i www.solbet.pl i porównać obydwa rozwiązania.

Krzysztof
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 03 lut 2005, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

autor: Krzysztof » 30 gru 2005, 14:38

jak systemem gospodarczym, to zdecydowanie keramzyt - bloczki gazobetonowe wymagają dużo większej dokładności... widziałem keramzyt 36 z dociepleniem 10cm, więc też sie stosuje:) wszystko zależy od tego ile masz kasy, i jak chcesz ją inwestować - czy na stan surowy chcesz wydać mniej, i docieplać przy wykańczaniu, czy droższy stan surowy, i mieć za to twarde tynki, a nie siatke i tynk cienkowarstwowy... jest jeszcze jedna sprawa... docieplonego budynku raczej nie docieplisz ;)

Ja mam wybudowany stan surowy z keramzytu 36 i jak na dzień dzisiejszy jestem zadowolony - w miare mieszkania podejme decyzje, czy docieplać, i jak tak, to ile docieplać

Szczęśliwego, Nowego roku

Awatar użytkownika
Kryspin
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 02 gru 2005, 8:12

autor: Kryspin » 30 gru 2005, 14:51

Tak docieplenie tak ale tylko wełną, nie styropianem.

Krzysztof
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 03 lut 2005, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

autor: Krzysztof » 30 gru 2005, 16:47

a niby dlaczego tylko wełną...??

Awatar użytkownika
Kryspin
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 02 gru 2005, 8:12

autor: Kryspin » 02 sty 2006, 7:59

Na BUDMIE będąc na stoisku firmy Pozbruk sugierowano takie rozwiązanie. Motywowano to tym że budynek wzniesiony z keramzytu znacznie lepiej "oddycha" niż np ten wzniesiony z gazobetonu i szkoda byłoby tę właściwość keramzytu utracić docieplając ściany styropianem.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 02 sty 2006, 10:50

Jeżeli przegroda termiczna oddycha to będzie mokra!! Oddychanie zostawiłbym skutecznej wentylacji a ścianę by była sucha zabezpieczyłbym podobnie jek dach folią od środka. A co do keramzytu to jest to jeden z lepszych przewodników w budownictwie (dane z keramzytu Maszczonów) i szkoda pieniędzy na odprowadzanie ciepła pod dom. Domy w takiej technologii zużywają ponad 200 kWh/m2 rocznie a to w perspektywie kilku lat ...

Krzysztof
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 03 lut 2005, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

autor: Krzysztof » 02 sty 2006, 11:14

Kryspin - chyba popieram Twoje zdanie:)
A z panem TB rozmawialiśmy już kilkarotnie o "fabryce" we Mszczonowie, i o ich "danych"...

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 02 sty 2006, 11:59

i nic się w temacie izolacji keramzytu nie zmieniło. 200 kWh/m2 rocznie też jest pewne i co najwazniejsze sprawdzone u użytkowików. A co do wilgoci to wykres Molliera nie zostawia chyba marginesu.. Ale przyznać trzeba, że obowiązku, ani nawet nacisków, żeby dom izolować na razie nie ma, a perspektywa zużycia 150-200 kWh/m2 przy ogrzewaniu gazem jest maluje się interesująco, jak na bazarze gra w trzy karty...


Wróć do „Ile kosztuje budowa domu, remont domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości

Gotowe projekty domów