Wybór okien do domu

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10
Wybór okien do domu

autor: 08111976 » 29 gru 2008, 15:21

Witam

Czy może mi ktoś powiedzieć czym się koerować przy wyborze okien do domu. Zależy mi na enegrooszczędności i funkcjonalności. Czy firmie w której kupię okna mogę bezpiecznie zlecić ich montarz ? Chciałbym uniknąć chodzenia od sklepu do sklepu i pytanie co mi kto poleci i za ile, tylko załatwić sprawę, szybko sprawnie i dobrze.

Przemek

autor: Przemek » 03 sty 2009, 15:59

ilość komór , cena
jakość montażu

polecam okna jezierski
a montaz Illbruck system i3

lolek30
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 85
Rejestracja: 07 sty 2009, 13:12
Re: Wybór okien do domu

autor: lolek30 » 07 sty 2009, 13:42

08111976 pisze:Witam

Czy może mi ktoś powiedzieć czym się koerować przy wyborze okien do domu. Zależy mi na enegrooszczędności i funkcjonalności. Czy firmie w której kupię okna mogę bezpiecznie zlecić ich montarz ? Chciałbym uniknąć chodzenia od sklepu do sklepu i pytanie co mi kto poleci i za ile, tylko załatwić sprawę, szybko sprawnie i dobrze.


No niestety jest wolny rynek więc trzeba umieć z niego kożystać żeby nie zostać zrobionym w bambuko :wink: sugeruje więc jednak małą przebierzkę po biurach.

a jesli chodzi o rzeczy na które trzeba zwracać uwagę to :
- klasa profilu (ten parametr w skrócie mówi o grubości ścianek konstrukcyjnych profilu im ścianki grubsze tym lepsze parametry wytrzymałościowe i termiczne)
- grubość futryny/skrzydła im grubszy tym lepiej
- jakośc /ilośc/grubość/kształt wzmocnienia stalowego w ramie i w skrzydle ( zamkniete wzmocnienie będzie sztywniejsze , grubsze wzmocnienie również)
- jakość wykonania zgrzewów ( metoda bezfrezowa bardziej estetyczna w przypadku okien drewnopodobnych)
- na końcu ilośc komór ( to jest mit że im więcej komór tym lepiej , ładny chwyt reklamowy i nic wiecej jeśli było by to takie proste to juz dawno na rynku były by profile 10cio komorowe teraz standard to 5 komór ale trzeba patrzec żeby komora miała przynajmniej 4-5mm szerokości ale mimo wszystko nieprzypadkowo daje ten parametr na końcu )
- okucia ( musza miec płynną regulacje docisku, zatrzep antywywazeniowy, rozszczelnienie czy regulacje uchyłu)
- szyby od 1,0 w dół tzn sa juz szyby 0,6 ale koszt jeszcze dośc wysoki
- pomiędzy szybami dobrze jak będą tzw. Ciepłe Ramki - nie maja mostka termicznego
reszta to estetyka i rzecz gustu...

a i nie daj się zwieść jakimiś profilami bezołowiowymi to tylko zabieg marketingowy jednego z producentów profili okiennych a obecność ołowiu w oknach jest w postaci związanej i w żaden sposób przy uzytkowaniu sie nie uwalnia i nie szkodzi podobnie jak rury z PCV doprowadzające wodę do domu :wink:

ja polecam okna któregoś z krakowskich producentów OknoPlast lub OknoPlus

pozdrawiam

janusz z bydg
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2009, 21:06

autor: janusz z bydg » 07 sty 2009, 14:02

Witam!
W zeszłym roku wstawiałem okna do mojego domu.Też byłem zielony.
Mogę polecić firmę, która produkuje okna oraz je wstawiała.Poszło szybko i sprawnie.
Co ważne to i z ceny jestem zadowolony.Mogę podać namiar na przedsawiciela, który zajął się wszystkim od A do Z.Mój mail:janusz.polczynski@wp.pl

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 11 sty 2009, 13:48

A co sądzicie o oknach VEKA ?

lolek30
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 85
Rejestracja: 07 sty 2009, 13:12

autor: lolek30 » 12 sty 2009, 9:52

08111976 pisze:A co sądzicie o oknach VEKA ?


Veka to nie okno tylko profil okienny , na tym profilu robia różne firmy między innymi Oknoplsat , profil dobry ale są lepsze.

Baylon
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 sty 2009, 13:02

autor: Baylon » 16 sty 2009, 16:05

lolek30 dobrze prawi:)
Pozdrawiam

Paweł_Rybnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 sty 2009, 10:21

autor: Paweł_Rybnik » 23 sty 2009, 19:50

Przemek pisze:ilość komór , cena
jakość montażu

polecam okna jezierski
a montaz Illbruck system i3


Akurat mszę ten post sprostować. Ilość komór nie jest tak istotna, ponieważ najwięcej ciepła ucieka przez szyby, a co do komór to zarówno 3, 4, 5, 6 komorowe nie przepuszczą powietrza. Różnice widoczne są dopiero na aparaturze pomiarowej. Proszę nie wierzyć sprzedawcom jeśli wciska klientowi takie głupoty. W każdym oknie w miejscu połączenia skrzydła z ramą okna niezależnie od tego ile ma komór znajdują się tylko 2 uszczelki (zewnętrzna i wewnętrzna). Dlatego warto zainwestować w lepsze szyby wypełnione gazem. A co do okien osobiście polecam belgijski profil Deceninck

lolek30
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 85
Rejestracja: 07 sty 2009, 13:12

autor: lolek30 » 24 sty 2009, 9:45

Paweł_Rybnik pisze:Akurat mszę ten post sprostować. Ilość komór nie jest tak istotna, ponieważ najwięcej ciepła ucieka przez szyby, a co do komór to zarówno 3, 4, 5, 6 komorowe nie przepuszczą powietrza.

..no wiadomo, że przez szyby z racji ich powierzchni ale przy wąskich profilach z małą ilością komór nie jest fajnie jak przy dużym mrozie rama/skrzydło pokrywa się szronem lodem co nie ? więc tez nie marginalizował bym tak profilu .. ale fakt nie o ilośc komór chodzi
Paweł_Rybnik pisze: W każdym oknie w miejscu połączenia skrzydła z ramą okna niezależnie od tego ile ma komór znajdują się tylko 2 uszczelki (zewnętrzna i wewnętrzna).

a no jak juz ktoś wspomniał nie do końca , sa przeciez systemy z 3 uszczelkami , pozatym przylga, która opiera się na futrynie też ma zazwyczaj jedna komorę ..

Paweł_Rybnik pisze: Dlatego warto zainwestować w lepsze szyby wypełnione gazem.

..tu jakieś nieporozumienie , praktycznie każda szyba ciepłochronna k 1,1 zy k1,0 czy k,06 jest wypełniona gazem (argon, krypton) ale znowu Was zaskocze... nie o gaz chodzi :wink: Gaz szlachetny pełni tylko rolę pomocniczą i równie dobrze mogło by go tam nie byc a szyba dalej miała by całkiem niezłe parametry termoizolacyjne pewnie zamiast 1,0 miała by 1,1 W/m2K . Najważniejsza rzeczą w szybach ciepłochronnych jest niewidoczna cienka WARSTWA TLENKÓW METALI SZLACHETNYCH napylona na jednej z szyb wewnątrz pakietu szybowego (tlenki srebra, cyny, złota). I to właśnie od tej powłoki ciepło jest odbijane od szyby i dlatego ciepło zostaje w domu i tak samo w upalne dni szyba taka odbija ciepło na zewnątrz co wpływa na mniejsze nagrzewanie się pomieszczeń.. Zazwyczaj szyby k=1,0 składaja się z 2 szyb przedzielonych ramka dystansową i wypełnionych argonem a szyby "cieplejsze" (k=0,6) składaja się z 3 szyb.. Przy szybach warto zwrócic uwagę na to jaka jest ramka pomiędzy szybami. Najczęściej stosuje się ramki z aluminium albo stali szlachetnej ale te materiały mocno przewodzą więc robia sie mostki termiczne.. warto więc zainwestować szyby z ciepłymi ramkami z włókna szklanego połączonego z plastikiem , wówczas szyba nie bedzie przemarzać w miejscu ramki co ograniczy roszenie (pasek rosy na całym obwodzie). Taki drobiazg to ok 7% cieplesza szyba ..

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 29 sty 2009, 23:19

Proszę o opinię na temat okien MS, a konkretnie profili TYTANOWEtermo. Proszę także o informacje czy 7komór w profilach Exclusive stosowanych przez Jezierskiego to nie przesada.

lolek30
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 85
Rejestracja: 07 sty 2009, 13:12

autor: lolek30 » 30 sty 2009, 9:44

08111976 pisze:Proszę o opinię na temat okien MS, a konkretnie profili TYTANOWEtermo. Proszę także o informacje czy 7komór w profilach Exclusive stosowanych przez Jezierskiego to nie przesada.


te MS to bym odpuścił na wstępie... chyba że chcesz sprawdzić na sobie jak technologiczna nowinka typu "wzmocnienia kompozytowe" działa w rzeczywistości .. no może jeszcze białe okna można by zaryzykować ale drewnopodobne (bardziej się nagrzewaja)... mimowszystko nie wiadomo jak ta technologia bedzie się sprawdzać za kilka/kilkanaście lat... Parametry cieplne ok ale z wytrzymałością może byc problem, pozatym okucia kiepskie.

Jezierski natomiast to dobra firma a te okna 7 komorowe to tylko skrzydło mają 7 komorowe futryna 6 ale to ma niewielkie znaczenie wsumie. Wygladają solidnie ale wzmocnienie w futrynie i co gorsza w skrzydle jest dość niesymetrycznie usytuowane co może wpływać na dość znaczne odkształcanie się profilu (przy oknach brazowych).Szyba prawie wogule nie jest podparta wzmocnieniem a to nie jest dobre.. Ale przy dość pedantycznym montażu i zakotwieniu okna gęsciej niż zazwyczaj sie stosuje nie powinno byc problemu Choć przy drewnopodobnych oknach nie wróże łatwego użytkowania w upalne dni od strony południowej. Parametry cieplne napewno mają dobre. z tych 2 firm napewno wybrałbym Jezierskiego ale przyznam szczerze, że ani jednego ani drugiego okna nie montowałem i nie mam z tymi profilami żadnego doświadczenia.

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 01 lut 2009, 2:37

Przedstawiciel MS właśnie twierdził coś odwrotnego jeśli chodzi o grzanie. Przy białych oknach jeszcze rozważyłby zaproponowanie mi profili z metalowym wzmocnieniem, ale przy brązowych ze względu na kumulowanie się ciepła właśnie w profilu metalowym zdecydowanie doradza nowsze rozwiązanie. No cóż, niełatwa decyzja :(

lolek30
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 85
Rejestracja: 07 sty 2009, 13:12

autor: lolek30 » 02 lut 2009, 10:07

08111976 pisze:Przedstawiciel MS właśnie twierdził coś odwrotnego jeśli chodzi o grzanie. Przy białych oknach jeszcze rozważyłby zaproponowanie mi profili z metalowym wzmocnieniem, ale przy brązowych ze względu na kumulowanie się ciepła właśnie w profilu metalowym zdecydowanie doradza nowsze rozwiązanie. No cóż, niełatwa decyzja :(


ja mysle jednak, że w brązowych efekt nagrzewania jest jednak duzo większy niż w białych oknach odbijających ciepło... kumulowanie ciepła to inna sprawa ale co to ma za znaczenie ze profil ze stalowym wzmocnieniem dłużej zostanie ciepły jak tu chodzi o chwilowe wartości ... jak się słońce oprze na takim oknie to temperatura profilu (ciemny brąz lub czarny ) może dochodzić pewnie do 80-90 st przy extremalnych przypadkach a to wystarczy zeby przy słabym profilu i słabym wzmocnieniu zrobiła się ósemka z okna :wink:

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 02 lut 2009, 23:32

Te same argumenty, ale inne wnioski :) Właśnie tak przedstawiciel określił temperaturę w metalowym wzmocnieniu (80-90stopni), w włóknie szklanym ma być znacznie mniej, tylko nie przychodzi mi do głowy dlaczego. Co do wytrzymałości, to można dyskutować, nowoczesne materiały (nie wiem jak te stosowane przez MS) są znacznie wytrzymalsze niż stal.
Mam jeszcze ofertę z Okfensu - tu ciekawie wygląda cena, no i oczywiście z Oknoplastu, ale oni są droźsi niż Jezierski, co nie ukrywam mnie zaskoczyło.

lolek30
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 85
Rejestracja: 07 sty 2009, 13:12

autor: lolek30 » 03 lut 2009, 11:12

08111976 pisze:Te same argumenty, ale inne wnioski :) Właśnie tak przedstawiciel określił temperaturę w metalowym wzmocnieniu (80-90stopni), w włóknie szklanym ma być znacznie mniej, tylko nie przychodzi mi do głowy dlaczego. Co do wytrzymałości, to można dyskutować, nowoczesne materiały (nie wiem jak te stosowane przez MS) są znacznie wytrzymalsze niż stal.
Mam jeszcze ofertę z Okfensu - tu ciekawie wygląda cena, no i oczywiście z Oknoplastu, ale oni są droźsi niż Jezierski, co nie ukrywam mnie zaskoczyło.


.. no to że istnieją materiały mocniejsze niż stal to jasna sprawa ale czy jest to włukno szklane z żywica epoxydową to śmiem wątpić... miałem z tego kiedys zderzak w samochodzie i powiem szczerze że średnio sztywne to było :lol: włukno węglowe utwardzane w odpowiedni sposób napewno było by alternatywą ale samo wzmocnienie kosztowało by więcej niz okno...
a wracając do temperatury to ja się upieram przy zdaniu że nie ma wielkiego znaczenia że samo wzmocnienie ma się nagrzać (wkońcu stal nawet w 100st nie robi się jeszcze plastyczna) znaczenie ma to, że cała zewnętrzna część profilu nagrzeje się do tych temperatur a to już wystarczy..
Okfens - faktycznie tylko cena ciekawie wygląda
Oknoplast - cena wyższa ale jakośc również
OknoPlus - cena jak Oknoplsat + jakośc jeszcze wyższa


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

Gotowe projekty domów