Montaż okna - dyble czy kotwy

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

pk24
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 06 lut 2008, 9:25
Lokalizacja: Radom
Montaż okna - dyble czy kotwy

autor: pk24 » 17 lis 2008, 9:24

Proszę o informację, który ze sposobów jest lepszy do zamocowania okien PCV - dyble, czy kotwy.
Byłem w kilku firmach i głosy rozkładają się po 50%. Wg mnie dyble powinny gwarantować pewniejsze mocowanie, szczególnie przy dużych oknach.

komarr

autor: komarr » 17 lis 2008, 16:02

Jest taki poradnik "okna prawidłowo zamontowane" w którym jest bardzo fajnie wszystko opisane.

Pozdrowienia

Invictus
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 59
Rejestracja: 09 paź 2008, 14:57

autor: Invictus » 17 lis 2008, 17:39

Teraz coraz bardziej odchodzi się od nawiercania profili i montażu na dyble. Zalecany jest natomiast taki montaż w przypadku okien z szybami P4 i cięższymi. Możesz też składając zamówienie na okna poprosić za dodatkową opłata o przygotowanie otworów na dyble w zakupionych oknach (Tak przynajmniej jest u mojego dostawcy), są na pewno lepsze od nawiercanych przez montażystów.

Moim skromnym zdaniem jeśli użyjesz prawidłowej liczby kotw będzie to lepsze rozwiązanie. Prawidłowa to ok 12 szt na na O34.

Tyle wiem. :)

lolek30
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 85
Rejestracja: 07 sty 2009, 13:12

autor: lolek30 » 07 sty 2009, 13:19

..Dokładnie coraz częściej odchodzi się od montażu na dyblach. Trzeba miec na uwadze, że okna PCV maja dość dużą rozszerzalność termiczną a co za tym idzie muszą pracować w płaszczyżnie i poziomej i pionowej. Zamontowanie okien (tymbardziej brązowych) na "sztywno" może doprowadzić w extremalnych przypoadkach do uszkodzenia futryny przy silnych mrozach czy bardzo duzym nasłonecznieniu. Kotwa w duzym stopniu się poddaje i pracuje razem z oknem..

Na dyblach montowałbym tylko drzwi wejsciowe z uwagi na czaskanie i przenoszenie większych obciazeń.

pozdrawiam :)

Baylon
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 sty 2009, 13:02

autor: Baylon » 16 sty 2009, 13:17

Polecam montaż okien da dyble, wkręty hartowane. Kotwy to kiepskie rozwiązanie, pewnie ,można stosować 12szt na o34 ale po co jak można 7 dybli? Pewny ,szybki montaż. Ktoś napisał o naprężeniach wynikających ze zmian temperatur. Pamiętajcie że ościeżnica (przy poprawnie wymierzonym oknie) w większości schowa się za węgarek lub też zostanie zakryta styropianem. Poza tym...kto by chciał okno zamontowane na "miękko"... żeby mu tynk przy ościeżnicy pękał?:) Nie wspominając o pracy samego okna... Montujemy okna praktycznie tylko na dyble i nigdy nie było problemów. Pozdrawiam

shadow82
Aktywny
Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:47

autor: shadow82 » 11 cze 2009, 22:26

tylko kotwy dyble wymagają wiecenia przez okno czego robić nie wolno bo narusza się jego kostrukcjęi niszczy właściowści i wytrzyamłaść zwłaszcza w przypadku PCV

pzdr.

Dyziak
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 28 lis 2008, 12:32
UWAGA na okna z firmy Goran

autor: Dyziak » 13 cze 2009, 21:30

UWAGA na okna z firmy Goran, Stolbud Pruszyński (okna drewniane) bardzo złej jakości montaż dopiero po kilku miesiącach od zamówienia. Obsługa
skandaliczna w punkcie Warszawa ul. Bartycka. Liczne wady
lakiernicze i wady w konstrukcji uszczerbki w drewnie NIE POLECAM.
Jestem w trakcie reklamacji.

pokorny słuchacz
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2010, 13:31
Re: Montaż okna - dyble czy kotwy

autor: pokorny słuchacz » 19 mar 2010, 21:02

No, a ja właśnie się będę brał za montaż okien, patrze na pudełko dolączone do 5 okien, a w nim raptem 12 kotw i jakies plastikowe ząbki ch*j wi do czego... a pisaliscie, ze 12 to na jedno okno...


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów