Budowa dachu i ocieplenie

Jak dobrać właściwe izolacje do ocieplenia dachu, jaki materiał izolacyjny wybrać? Wełna mineralna a może styropian?

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

angeelo
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 24 wrz 2008, 8:47
Budowa dachu i ocieplenie

autor: angeelo » 21 paź 2008, 13:13

Witam,
niebawem będę maił robiony dach w nowo budowanym domu.
Dach będzie w pełni deskowany, chciałbym się zapytać co dalej.

1) Mam już zakupioną papę Icopal 400, czy ta papa nadaje się do przybicia na dach?
Jeszcze nie wybrałem pokrycia dachowego.
Czy pod kontrłaty, czy łaty trzeba jeszcze dodatkowo dawać folię itp?

2) Kiedy mogę zacząć ocieplenie poddasza jeśli dach będzie gotowy powiedzmy w grudniu?
I jak ma wyglądać ocieplenie, chodzi mi o kolejność od desek do płyty gk.
Gdzie muszą być i jakie duże przerwy wentylacyjne, żeby się nic nie pociło?
Nad poddaszem będę miał stryszek(wolną przestrzeń), której nie planuję ocieplać, tylko wełna na podłodze, czyli dachu podwieszanym poddasza. Czy stryszek musi być też wentylowany za pomoca kominków wentylacyjnych wypuszczonych ponad dach?

Proszę bardzo o odpowiedź ponieważ chcę poważnie podejśc do tematu, chce mieć dobrze zrobione i nie chcę dać się nabić w butelkę miejscowym "fachowcom".
Pozdrawiam i czekam na pomoc
angeelo

amc1
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 798
Rejestracja: 18 paź 2005, 18:00

autor: amc1 » 03 lis 2008, 20:15

To weź zamiejscowych.

A to dach raczej spadzisty czy raczej płaski?

angeelo
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 24 wrz 2008, 8:47

autor: angeelo » 03 lis 2008, 22:34

dach dwuspadowy, z 1 lukarną, kąt 40stopni.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 05 lis 2008, 14:37

A po co to deskowanie i papa, za dużo kasy masz?

matt_davis
Aktywny
Aktywny
Posty: 186
Rejestracja: 28 paź 2008, 8:21

autor: matt_davis » 05 lis 2008, 14:53

WIec tak odnosnie ocieplenia polecam welne 15 pomiedzy krokwami pionowo. A na to listwy w poprzek i pomiedzy nimi welne 5. Jak na schemacie ktory zalaczylem do galerii. Pozniej na to folie (zalezy teraz od producenta jaka bo kazdy ma inne, rozne wlasciwosci itp ale ta sama funkcja) przerwa pomiedzy welna a folia dobrze zeby byla... ze 3 cm chociaz... na taki swobodny przewiew... ale sa folie dachowe ktore moga dotykac welny mineralnej. Nie kazda tak moze byc zamontowana od razu zaznaczam. I ta papa... ;) odradzam kazdemu stosowanie papy bo slabo sie sprawuje jako "paroprzepuszcalnik". Folia by sie przydala nad welne.

matt_davis
Aktywny
Aktywny
Posty: 186
Rejestracja: 28 paź 2008, 8:21

autor: matt_davis » 05 lis 2008, 14:55

deggial pisze:A po co to deskowanie i papa, za dużo kasy masz?


czy ma za duzo to jego sprawa, i wybor hydroizolacji i wentylacji nalezy do niego.
Ja uwazam deskowanie i pape za zbedne rozwiazanie. Lepiej juz zastosowac folie pod kazde pokrycie oczywiscie folie wysokoparoprzepuszczalna.

amc1
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 798
Rejestracja: 18 paź 2005, 18:00

autor: amc1 » 05 lis 2008, 17:46

Pełne deskowanie (z desek lub płyt) i papa to rozwiązanie doskonałe, choć naturalnie kosztowniejsze. Pod każde pokrycie. Przy pełnym deskowaniu należy zachować dylatację pomiędzy deskami (płytami) a termoizolacją. Optymalnie będzie 5 cm.

Jeżeli zapadnie decyzja o pokryciu "na łaty", czyli blacha profilowana lub dachówka i rezygnacji z deskowania, radzę kupić membranę raczej z wyższej półki.


A poza tym uważam, że człowieka o nicku matt_davis nie należy pod żadnym pozorem brać poważnie, bo nie dość, że zazwyczaj nie ma nic mądrego do zakomunikowania, to jeszcze na dodatek nie ma zielonego pojęcia jak cokolwiek zakomunikować.

matt_davis
Aktywny
Aktywny
Posty: 186
Rejestracja: 28 paź 2008, 8:21

autor: matt_davis » 06 lis 2008, 9:23

Tak tylko nie kazdy takie rozwiazanie stosuje przy kryciu papa... wiadomo ze przy papie trzeba myslec nad zupelnie innymi sposobami odprowadzania pary wodnej i wentylacji polaci dachowych niz przy membranie z wyzszej polki. Ja jednak zdecydowanie bardziej wolalbym membrane

angeelo
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 24 wrz 2008, 8:47

autor: angeelo » 06 lis 2008, 9:42

Witam,
jeśli chodzi o te deskowanie więc:
strop miałem wylewany i szalowany deskami 105m2 wiec czesc z tych desek po odzysku przybije na dach, dach ma 182m2, szkoda żeby się zmarnowały, mam jeszcze ok 1m3 desek, i jeszcze troszkę dokupię i będzie ok.
Papę kupiłem akurat w okazyjnej cenie dlatego zdecydowałem sie na pokrycie papą, a nie wiem kiedy dekarz będzie miał wolny termin, może na wiosnę, więc papa jest potrzebna.
Z tego co wyczytałem musze zrobić przerwę między deskami a wełną.
Czyli:
Deskowania
Dylatacja
Wełna
.... no właśnie co tu?

płyta gk na stelażu

Pozdrawiam

amc1
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 798
Rejestracja: 18 paź 2005, 18:00

autor: amc1 » 06 lis 2008, 15:46

Jeszce folia paroizolacyjna. Pomiędzy termoizolację a płyty.

angeelo
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 24 wrz 2008, 8:47

autor: angeelo » 06 lis 2008, 20:08

dzieki za pomoc, czy folia ma przylegac brazposrednio do wełny a płyta do foli, czy tez ma być zachowana jakaś pustka?

matt_davis
Aktywny
Aktywny
Posty: 186
Rejestracja: 28 paź 2008, 8:21

autor: matt_davis » 07 lis 2008, 8:19

Pomiedzy folia a plyta kartonowo gipsowa musi byc. A pomiedzy folia a welna nie (mowa o wysokiej jakosci folii).

Młotek
Aktywny
Aktywny
Posty: 200
Rejestracja: 13 lip 2008, 20:57
Lokalizacja: Rzeszów ; 608799038

autor: Młotek » 09 lis 2008, 11:59

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie. Jeśli chodzi o to czy powinno się robić odstęp między płytą gipsową a folią paroszczelną, tudzież pomiędzy folią paroszczelną a wełną to odpowiem tak: NIE JEST KONIECZNA w obu przypadkach.

angeelo
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 24 wrz 2008, 8:47

autor: angeelo » 17 lis 2008, 9:45

dzięki, dokładnie o to mi chodziło


Wróć do „Dachy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów