A ja chcę wszystko razem

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jaceksud
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 paź 2008, 19:35
Lokalizacja: Warszawa
A ja chcę wszystko razem

autor: jaceksud » 14 paź 2008, 20:36

Witam,
Stawiam chatę, tak na oko 300m^2 pow użyt. - wiem wielka ale trudno ... lecę po całości.
Muszę wymyślić jakieś grzanie co i cuw. Wstępnie przyjąłem, że podstawą całości będzie piec na ekogroszek (to było łatwe :D ), do tego dodatkowy kocioł (gazowy lub elektryczny albo cuś innego?) do podgrzewania wody użytkowej poza sezonem grzewczym, zestaw solarny, kominek z/bez? płaszcza....Pytanie czy w ogóle ma sens pakownie tylu urządzeń, a jeżeli tak to czy np. powinny one być jednej firmy? Jakieś sugestie?
Pragnę dodać, że domek będzie wyposażony w żonę, dwoje dzieci i opcjonalnie w teściową. Ponieważ ja raczej "bywam" w domu wszystko co wymyślicie powinno być w zasadzie "bezdotykowe" (mam na myśli np. elektronikę ...bo z groszkiem powinny dać sobie radę).

Dobrej zabawy chociaż łatwo nie będzie, Pozdrawiam, Ja

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

autor: Sonergo » 14 paź 2008, 22:15

Witaj!

Wystarczylby kominek z plaszczem wodnym oraz kolektory słoneczne, jako jedyne źródla ciepla. Jesli czesto wyjezdzacie w dni zimowe i dom stoi pusty, dodatkowym (awaryjnym) zrodlem moze byc grzałka elektryczna.
Jest to zestaw caloroczny.
Wszystkie elementy połączone w całosc bez wymiennikow plytowych i innych zbednych pier....
Skoro Twoje kobiety są w stanie poradzic sobie z groszkiem, to podejzewam ze z kominkiem raz dziennie tez dalyby rade.

W domu polecalbym wszedzie ogrzewanie podlogowe.
Dodatko jesli dom dopiero jest w planach, to mozna zastosowac system ogrzewania samymi kolektorami slonecznymi, a kominek tylko dla przyjemnosci - ale tylko w przypadku gdy dom jest jeszcze w planach.
Jesli powyzszy warunek jest spelniony, daj znac na PW, cos konkretnego wymyslimy.

Pozdrawiam
Maciej Płokarz

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: A ja chcę wszystko razem

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 paź 2008, 10:17

jaceksud pisze:Witam,
Stawiam chatę, tak na oko 300m^2 pow użyt. - wiem wielka ale trudno ... lecę po całości.
Muszę wymyślić jakieś grzanie co i cuw. Wstępnie przyjąłem, że podstawą całości będzie piec na ekogroszek (to było łatwe :D ), do tego dodatkowy kocioł (gazowy lub elektryczny albo cuś innego?) do podgrzewania wody użytkowej poza sezonem grzewczym, zestaw solarny, kominek z/bez? płaszcza....Pytanie czy w ogóle ma sens pakownie tylu urządzeń, a jeżeli tak to czy np. powinny one być jednej firmy? Jakieś sugestie?
Pragnę dodać, że domek będzie wyposażony w żonę, dwoje dzieci i opcjonalnie w teściową. Ponieważ ja raczej "bywam" w domu wszystko co wymyślicie powinno być w zasadzie "bezdotykowe" (mam na myśli np. elektronikę ...bo z groszkiem powinny dać sobie radę).

Dobrej zabawy chociaż łatwo nie będzie, Pozdrawiam, Ja


a nie lepiej wydać kasę na izolację? nie ma energooszcznych ogrzewań.

cezarr1
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: pomorskie

autor: cezarr1 » 15 paź 2008, 15:08

Dobra izolacja domu reszta Kocioł kondensacyjny z pogodówką + zasobnik cwu 100 l
np( DeDIETRICH) do tego bufor kombinowany z zasobnikiem cwu 600/200 np GALMETl kominek z płaszczem wodnym np (.LECHMA ) 24 KW + kolektory słoneczne 4 płyty np ( DeDIETRICH) oprócz sypialni wszędzie podłogówka Kotłownia z tymi urządzeniami wyjdzie ok 40 000 zł reszta z instalacją wod kan drugie tyle w 100 000 zł się zmieścisz

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

autor: Sonergo » 15 paź 2008, 15:21

Dom trzeba dobrze ocieplic.
Minimum 15cm.

No to jesli mowimy juz o cenach.

Kominek Lechma 24 kW + zasobnik kombinowany 1500/250 + 8 kolektorów slonecznych typu suk027 o powierzchni łącznej 20m2 + awaryjna grzałka = okolo 42000zl z montazem.
Koszt utrzymania takiej instalacji to okolo 100zl rocznie (napedzanie pomp) + koszt drewna.

Podlogowke dalbym wszedzie, nawet w sypialniach pod lozkiem :).

W ten sposob odcinasz się od gazu, ktorego cena rosnie, od wegla ktory tani nie jest i drozeje.
Jestes zalezny tylko od drewna i słonca.


Pozdrawiam Serdecznie


Ps. To sie da zrobic i działa idealnie.
Maciej Płokarz

cezarr1
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: pomorskie

autor: cezarr1 » 15 paź 2008, 19:24

Niestety wg polskich przepisów kominek ani solar nie jest podstawowym źródłem ciepła a każdy budynek musi takie posiadać dlatego przed jakimś kotłem( gaz , olej ,węgiel lub prąd ) nie uciekniesz

Digitrax

autor: Digitrax » 15 paź 2008, 19:51

Witam

i pytam czy w przypadku gdy ktoś inewstuje w pompę ciepła także jest zmuszony do źródła ciepła podanego wyżej :?:
Myślę, że w obecnym czasie gdzie liczy się nie ekologia a koszt ogrzewania (dla Kowalskiego) to każdy będzie instalował źródło ciepła w/g własnego uznania. Wątpię aby urzędnik wydał decyzję nakazującą inwestycję np. zakupu kotła.

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

autor: Sonergo » 15 paź 2008, 20:58

cezarr1 pisze:Niestety wg polskich przepisów kominek ani solar nie jest podstawowym źródłem ciepła a każdy budynek musi takie posiadać dlatego przed jakimś kotłem( gaz , olej ,węgiel lub prąd ) nie uciekniesz


Grzałka elektryczna jest i przepis jest juz ominiety.
Maciej Płokarz

jaceksud
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 paź 2008, 19:35
Lokalizacja: Warszawa

autor: jaceksud » 16 paź 2008, 9:19

dzięki za posty...
rozwiązania z samym kominkiem raczej nie wchodzą w grę. Jako przyszły użytkownik-ofiara systemu grzewczego muszę zwrócić wam uwagę na jedną zasadnicza rzecz: gdybym chciał mieć kotłownie w salonie nie budowałbym salonu. Rozumiem, że kolektory, ich ilość i wydajność mogą (przynajmniej teoretycznie) w dużym stopniu zaspokoić potrzeby domu to jednak nie ma się co czarować, to nie grecja albo inne karabachy. Dzisiaj jest 16 października, 10 stopni, mżawka, pełne zachmurzenie i co.... już palę w kominku? Wyobraźcie sobie własne żony jak sprzątają to co nanieśliście maszerując w gumiakach przez cały dom - rozwód murowany.
Pewnie się nie znam wiec mi wybaczcie moją ignorancję ale takie rozwiązania dobre są do domków po 100m^2 a nie chaty 3 razy większej.
Pozdrawiam

cezarr1
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: pomorskie

autor: cezarr1 » 16 paź 2008, 17:15

Takie rozwiązanie mam wykonane w domu 380m2 działa

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

autor: Sonergo » 16 paź 2008, 17:34

Wszystko się zgadza jaceksud.
Z dwoma rzeczami nie moge natomiast sie zgodzic.

Rozwiazania takie nie sa tylko dla malych domow.
Zbudowalem takie instalacje dla domow powyzej 300m2.
I dzialaja dobrze.

Druga sprawa.
Wczoraj 15-10-2008 zachmurzenie dosc duze (przynajmniej w bydgoszczy).
Mrzawka, czasami deszcz, na dworze 10-14 stopni.
A mi jeden kolektor eksperymentalny, podgrzal 100l wody do temperatury 38 stopni.

No ale to jest Twoj wybor na lata.
Pozdrawiam
Maciej Płokarz

Awatar użytkownika
jacek101
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 13 paź 2008, 18:06
Lokalizacja: myślenice

autor: jacek101 » 26 paź 2008, 12:19

ja jestem za rozwiązaniami i prostymi, gaz lub eko groszek. Coś co dziecko lub goście mogą z łatwością obsłużyć. do tego kominek który ma ta wadę ze trzeba w nim palić a nie da się go podkręcić.
Sam sobie tak zagmatwałem kominek, za rada sąsiada ze wywaliłem kup... kasy na jakiś zintegrowany złom w łazience który tylko ja potrafię obsługiwać.Dodatkowo efekt jest taki ze muszę grzać wodę gdy pale w kominku( bo temperatura może spowodować popekanie instalacj)i, a w nocy gdy mi kominek wygasa np o 4 tej w nocy to mi wychładza wcześniej ogrzaną wodę. Bez sensu , musiałbym wstać ok 3 aby zakręcić jeden z wielu zaworków.
Optymalnie zatem jest mieć coś co można sterownikiem przekręcić lub nastawić a jak sie ma ochotę i trochę samozaparcia to można sobie palić w kominku.
jacek


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Yandex [Bot] i 40 gości

Gotowe projekty domów