Drzwi zewnętrzne podwyższone 240cm

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Asia L
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2023, 15:30
Drzwi zewnętrzne podwyższone 240cm

autor: Asia L » 14 maja 2023, 15:41

Witam grupowiczów,

chcialabym się Was coś poradzić (nie jestem obeznana w tematyce budowlanej). Jesteśmy w trakcie poszukiwań drzwi zewnętrznych głównych. Nasz otwór drzwiowy to 2400 x 1600 (wys x szer),
Napewno nie chcemy zmniejszac ich wysokosci ze wzgledu na taka samą okien - tak samo nie chcemy dokladac gornego naswietla.
Dlatego nasze pole poszukiwań bardzo się zawęża, Mamy upatrzone drzwi z firmy Wikęd o numerze wzoru FI02a z serii Future Inox które w takiej konfiguracj jak na zdjęciu pasowały by idealnie 2/3 antracyt zstruktura 1/3 winchester (apropo aspektów wizualnych).

Chciałabym zadać kilka pytań:


1) Czy przy takich gabarytach (1100 drzwi + 500 naswietle) i wysokości - to koniecznie muszą być drzwi aluminiowe a nie stalowe?
2) Czy oprócz firmy Wikęd , u innych producentów jest możliwość podwyższenia na 240cm (jeśli tak to u których?)
3) Apropo upatrzonego wzoru z Wikęda :
- czy te drzwi z serii Future Inox są w pełni aluminiowe ?
- apropo wyboru technologii z tego wzoru myslimy nad wyborem miedzy Termo Prestige Lux a Optimum Termo (czy dobrze rozumiem że obie są w pełni aluminiowe a roznia sie wypelnieniem oscieznicy/gruboscia/indeksem U)
4) Czy apropo dodatkowych opcji zalecalibyście do drzwi takich gabarytow samozamykacz chowany + wzmocenienie pod samozamykacz (lub jest to wrecz wymagane)
5) Ktos nam doradzil ze klamko-klamka jest najlepszym rozwiazaniem apropo docisku skrzydla
6) Takie drzwi z Wikęda kosztują z montażem ok 13tys - czy za ta cene poszukalibyscie cos innego - np drewniane lub aluminiowe z aluprof

i ostatnie pytanie apropo montażu : chcielibyśmy wziaść to do zrobienia na klinarycie/poszerzeniu systemowym - ale tutaj pytanie apropo montażu - ponieważ drzwi nasze są praktycznie jedynym wejsciem do domu (z tego wzgledu zrobilismy tymaczasowe drzwi z OSB ktore sa do teraz ) i aktualnie dziala elektryk , po nim wchodza tynki/podlogowka/wylewki . Pytanie: napewno nie montujemy przed tynkami ( i tak bedziemy robic gładzie w wiatrolapie ) , ale czy mozemy zamontowac drzwi zewnętrzne po wylewkach (czy moze musi byc przed apropo zatopienia progu/klinarytu) ?

FI02a.jpg


Bardzo proszę o odpowiedź i o wyrozumiałość (nie mamy dużej wiedzy apropo tego tematu :( )

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1157
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Drzwi zewnętrzne podwyższone 240cm

autor: theme » 15 maja 2023, 15:43

1) Czy przy takich gabarytach (1100 drzwi + 500 naswietle) i wysokości - to koniecznie muszą być drzwi aluminiowe a nie stalowe?
Stalowe albo aluminiowe. Drewno dobrego producenta też może być

2) Czy oprócz firmy Wikęd , u innych producentów jest możliwość podwyższenia na 240cm (jeśli tak to u których?)
Wikęd ma 240ki jak już zauważyłaś. Takie coś miał też Hormann swego czasu ale nie wiem czy jeszcze mają. Rzadko montuje się tak wysokie drzwi. Zazwyczaj ludzie decydują się na obniżenie otworu.

3) Apropo upatrzonego wzoru z Wikęda :
- czy te drzwi z serii Future Inox są w pełni aluminiowe ?

Zgodnie z technologią - rama z drewna, pianka wewnątrz i płaszcz z aluminium. To tak w wielkim skrócie. Nie wiem co masz na myśli pisząc że drzwi są "w pełni aluminiowe".

- apropo wyboru technologii z tego wzoru myslimy nad wyborem miedzy Termo Prestige Lux a Optimum Termo (czy dobrze rozumiem że obie są w pełni aluminiowe a roznia sie wypelnieniem oscieznicy/gruboscia/indeksem U)
różnica jest w np. grubości (co za tym idzie w parametrach), seria Termo Prestige Lux ma wypełnienie izolacyjne w ościeżnicy (sama ościeżnica jest odpowiednio szersza). Dodatkowo w Termo masz uszczelkę opadającą na próg czego w Optimum nie masz.
Dalej różnice w ościeżnicach. Termo Prestige ma tylko Termo, a Optimum ma różne. Tylko jak chcesz drzwi z naświetlem to obligatoryjnie w każdej serii masz ościeżnicę Termo.

4) Czy apropo dodatkowych opcji zalecalibyście do drzwi takich gabarytow samozamykacz chowany + wzmocenienie pod samozamykacz (lub jest to wrecz wymagane)
Samozamykacz głównie do drzwi z pochwytem i rolką z funkcją dzień noc na przykład.

5) Ktos nam doradzil ze klamko-klamka jest najlepszym rozwiazaniem apropo docisku skrzydla
Nie wiem o co chodzi? O jakim rodzaju docisku mowa?

6) Takie drzwi z Wikęda kosztują z montażem ok 13tys - czy za ta cene poszukalibyscie cos innego - np drewniane lub aluminiowe z aluprof
Opcji jest wiele. Ogranicza Cię z wyborem wysokość drzwi skoro nie chcesz naświetla górnego albo nie chcesz obniżyć otworu. Druga rzecz to łączenie drzwi z naświetlem. Masz dobrą opcję w Wikędzie. Ciekawie rozwiązał to też np. CAL. Wiśniowski ma to z jednego elementu tylko w mojej prywatnej ocenie ja wyżej stawiam Wikęd. Ale każdy ma prawo do swojego zdania.

Zapomniałem - pytałaś o montaż. Zdecydowanie na klinarycie przy takich gabarytach drzwi. Szczególnie z naświetlem. Najlepiej byłoby zostawić miejsce na klinaryt i montować po posadzkach. Drzwi stawia się NA klinaryt całym ciężarem. Nie można zamontować drzwi na chwilę na klinach, deskach, cegłach czy czymś takim z zamysłem późniejszej podmiany na klinaryt. Oczywiście zalecam ciepły montaż na taśmach.
__________________________
pozdrawiam
The_Me

Asia L
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2023, 15:30
Re: Drzwi zewnętrzne podwyższone 240cm

autor: Asia L » 15 maja 2023, 19:30

Właśnie liczyłam na takie konkretne odpowiedzi.

Doczekałam się od Pana. Bardzo dziekuje. :)

Szczerze powiem że najbardziej zamartwiałam się apropo montażu:
- duzo osob mowilo zeby zrobic przed tynkami żeby idealnie obrobic drzwi
- nastepnie że tak samo przed wylewka żeby zamontowac drzwi

Nie wiedziałam czy to wymagane przed wylewkami żeby zatopić/zalać coś z podwaliny tych drzwi/lub progu . Tak samo z tynkami - chcemy i tak polozyc gładzie w wiatrolapie więc liczymy że obrobimy te drzwi ładnie mimo że po tynkach. Chce uniknąć jakichś uszkodzeń w trakcie prac mokrych, stąd te rozważania.

Apropo progu - jesli mamy wylewke na dole 21cm na gotowo (z czego 1cm plytka) - to jak to przygotować apropo wylewki na pozniejszy montaż drzwi np z tym progiem z termo prestige lux (próg wys 20mm x szer 80mm)
Ostatnio zmieniony 16 maja 2023, 19:53 przez Asia L, łącznie zmieniany 1 raz.

Asia L
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2023, 15:30
Re: Drzwi zewnętrzne podwyższone 240cm

autor: Asia L » 16 maja 2023, 19:47

>Czy doradzilby Pan aby zmniejszyc szerokosc skrzydła do 100 kosztem powiekszenia naswietla bocznego do 60cm (w konfiguratorze Wiked pisze ze naswietle jest do max 80)
- tutaj chodzi nam o zmniejszenie ciezaru skrzydla drzwi zeby potem nie bylo problemu zbyt duzego ciezaru na zawiasach

- i czy wlasnie przez ciezar nalezaloby wybrac cienszą grubośc skrzydła drzwiowego Optimum (76mm) a nie Prestige Lux (86mm) ?

>W jednej wycenie z Wikędu dostałam w wycenie punkt : regulacja skrzydla po calym obwodzie drzwi (nie mam pojecia czy to jest cos dodatkowego czy w standardzie termo prestige lux - i co to w ogle jest) , ponieważ w innych wycenach które własnie na dniach otrzymałam nic takiego nie ma

>Czy do drzwi glownych zewnetrznych zalacałby Pan wkładko-wkładkę czy wkładko-gałke?

>Jaka jest roznica mniedzy wkladka STD_GAL a STD - i co lepiej wybrac?

>Czy klamka Magnus / ewentualnie Tahoma bedzie dobrym wyborem? W internecie wyczytalam zeby unikac klami Axa (lepiej wybierac Prime) ale bardzo podobaja mi sie klamki Magnus/Tahoma o ostrej kwadratowej stylistyce

>Czy jest duza roznica miedzy nawietlowa szyba bezpieczna (4ESG-20-4-20-4TF ESG) a szyba antywlamaniowa (P4 44.4 - 18 - 4 - 16 - 4TF) i warto za nią dopłacić?

> Czy w tych drzwiach Wikęd w standardzie jest zamek listwowy hakowy

> Czyli samozamykacz chowany jest całkowicie bez sensu w takich drzwiach z Wikęda? Czy mozna wziasc bo bedzie to bardziej uzytkowe

Tych wyborów jest sporo a opisy parametrów dla zwykłego Kowalskiego nie siedzącego w temacie są nie zawsze jasne (tak jak właśnie dla mnie) :(

Przemsza
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 57
Rejestracja: 31 gru 2016, 14:34
Re: Drzwi zewnętrzne podwyższone 240cm

autor: Przemsza » 23 sie 2023, 15:07

Porównaj sobie jeszcze w konfiguratorze Aluhaus czy taka kombinacja będzie ok. Moim zdaniem tak, bo widziałem już podobną realizację u znajomego. Naświetle boczne wygląda super i warto o nim pomyśleć na odpowiednim etapie budowy.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1157
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Drzwi zewnętrzne podwyższone 240cm

autor: theme » 29 sie 2023, 15:27

Asia L pisze:>Czy doradzilby Pan aby zmniejszyc szerokosc skrzydła do 100 kosztem powiekszenia naswietla bocznego do 60cm (w konfiguratorze Wiked pisze ze naswietle jest do max 80)
- tutaj chodzi nam o zmniejszenie ciezaru skrzydla drzwi zeby potem nie bylo problemu zbyt duzego ciezaru na zawiasach

Raczej ciężaru nie obawiałbym się. Wikędy mają dobre i bezproblemowe zawiasy. Tutaj ja osobiście dla siebie szukałbym 90ek ze względu na to, że choćby Termo Prestige Lux występuje w max 90-kach.

- i czy wlasnie przez ciezar nalezaloby wybrac cienszą grubośc skrzydła drzwiowego Optimum (76mm) a nie Prestige Lux (86mm) ?

Jak wyżej. Ciężar to nie problem. Wagę odczuje montażysta, a nie użytkownik :).

>W jednej wycenie z Wikędu dostałam w wycenie punkt : regulacja skrzydla po calym obwodzie drzwi (nie mam pojecia czy to jest cos dodatkowego czy w standardzie termo prestige lux - i co to w ogle jest) , ponieważ w innych wycenach które własnie na dniach otrzymałam nic takiego nie ma

Chodzi chyba o jakiś rodzaj regulacji? Uszczelka obwodowa jest w Optimum i Termo Prestige Lux. Skrzydło standardowo tak czy inaczej trzeba wyregulować. Mi to brzmi jak podpunkt do wyciągania kasy z Klienta.

>Czy do drzwi glownych zewnetrznych zalacałby Pan wkładko-wkładkę czy wkładko-gałke?

Bez znaczenia. Co się lepiej podoba. Gałka jest użyteczna.

>Jaka jest roznica mniedzy wkladka STD_GAL a STD - i co lepiej wybrac?

Jak pamiętam (choć mogę się mylić) to kolor.

>Czy klamka Magnus / ewentualnie Tahoma bedzie dobrym wyborem? W internecie wyczytalam zeby unikac klami Axa (lepiej wybierac Prime) ale bardzo podobaja mi sie klamki Magnus/Tahoma o ostrej kwadratowej stylistyce

AXA lubi się luzować. Lekarstwo na to to klej do gwintów za 15zł. Pozostałe klamki przyzwoite.

>Czy jest duza roznica miedzy nawietlowa szyba bezpieczna (4ESG-20-4-20-4TF ESG) a szyba antywlamaniowa (P4 44.4 - 18 - 4 - 16 - 4TF) i warto za nią dopłacić?

Szyby mają inne parametry. ESG jest podklejana folią. P4 jest jeszcze bezpieczniejsza.

> Czy w tych drzwiach Wikęd w standardzie jest zamek listwowy hakowy

W większości rozwiązań tak.

> Czyli samozamykacz chowany jest całkowicie bez sensu w takich drzwiach z Wikęda? Czy mozna wziasc bo bedzie to bardziej uzytkowe

Dobra opcja do rekuperacji, do elekrozaczepów i innych rozwiązań. Samo w sobie to tylko samozamykacz. Ale pozwala on rozbudować drzwi w innych obszarach.

Tych wyborów jest sporo a opisy parametrów dla zwykłego Kowalskiego nie siedzącego w temacie są nie zawsze jasne (tak jak właśnie dla mnie) :(


Po to są salony z odpowiednią wiedzą. Polecam salony Leader choć sam takiego nie mam. Tam łatwiej trafić na kogoś kompetentnego. Lista jest u producenta. Można u siebie w mieście albo gdzieś niedaleko zobaczyć czy ktoś taki przybytek prowadzi.
__________________________

pozdrawiam

The_Me


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości

Gotowe projekty domów