kolektor + inne

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

matlix
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 sie 2023, 11:40
kolektor + inne

autor: matlix » 05 sie 2023, 13:07

Witam,
poszukuje porady co można zrobić i czy jest w ogóle sens.
Dom 35 letni dwupiętrowy, powierzchnia 200 metrów. pietro pierwsze i drugie styropian 10cm, parter podwójna sciana(bez styropianu. instalacja grzejnikowa 13 grzejników wiszących w 9 pokojach. w kotłownii piec JUNKERS CERAPUR COMPACT ZSB 24-1 DE ( jednofunkcyjny gotowy do współpracy z zasobnikiem c.w.u.(wersja ZSB z wbudowanym zaworem trójdrogowym) )
oraz jest tez dom ogrzewany kominkiem drewnianym bez płaszcza wodnego.
rachunek za gaz 2022 rok (3500 zł) juz teraz za 2023 jest 4000 zł + drewno do kominka
Do wody uzytkowej jest stary gazowy pojemnosciowy podgrzewacz wody uzytkowej na 100 litrów o mocy 5.6kW.

Informacyjnie na dachu (płaski styropapa 15 cm) jest instalacja 5kw panele słoneczne on-grid z inwerterem firmy sunways do 10 kw. ( gdzie według prognozy pierwszej jaką otrzymałem i tak mi wychodzi rocznie dopłata za prad jakies 1200 zł )

Patrząc na to że aktualnie największy roczny koszt to ogrzewanie zastanawiałem się nad:
- bufor ciepła ( jaki rozmiar ? ile wężownic itd. czy z możliwością podpięcia grzałki itd.)
- kolektor słoneczny
- zasobnik wody albo oddzielnie podgrzewany albo jak sie da do podłaczenia z junkersem
- wymiennik ciepła do kominka dodać
- zamianę inwertera on grid na inwerter hybrydowy ( nie wiem czy tą opcję mogę bo mam dotacje z programu czyste powietrze zebym nie musial im kasy oddawac )
- z inwerterem hybrydowym baterie dodać

Wiadomo wszystkiego nie da się naraz, ale jakby było już cos robione to z mozliwoscia rozbudowy np. do tego bufora pompa ciepła albo jakies inne zrodło podgrzania wody itd.

jakies pomysły ?

Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów