Pompa ciepła + klimatyzacja + panele słoneczne

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jokum
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 cze 2023, 20:48
Pompa ciepła + klimatyzacja + panele słoneczne

autor: jokum » 20 cze 2023, 20:49

Cześć, nie ukrywam, że jestem totalnie zielony w tym temacie dlatego prosiłbym Was o pomoc w jego zrozumieniu i skompletowaniu.

Chciałbym zrozumieć z czego powinien składać się zestaw klimatyzacji dla mieszkania 120m2 (6 pokoi w których zostanie umieszczona klimatyzacja).

Wstępnie z tego co zrozumiałem powinienem dysponować 6-ma urządzeniami do nawiewu, w zestawie chciałbym wykorzystać pompę ciepła (z tego co wyczytałem możliwe jest uzyskanie dofinansowania) ale w przypadku pompy ciepła potrzebuję dokupić jakieś urządzenie dzięki któremu będę mógł zrobić nawiewy zamiast chłodzenia podłogowego? Jakie to urządzenie?

Druga część projektu, której pewnie podjąłbym się w dalszym czasie to podłączenie paneli słonecznych. Mieszkanie mieści się na ostatnim piętrze, posiada taras i możliwość podłączenia 12m paneli w 1 linii. Z tego co znalazłem to mogę mieć np 12 takich paneli o mocy 400W. Zakładając że w słoneczny dzień każdy wyciągnie 300W wychodzi mi, że mogę z nich uzyskać 3,6KW. Czy mogę takie panele podłączyć do pompy żeby na bieżąco korzystała z tej energii?

Znalazłem również informację, że pompa ciepła zwiększa energię x3. Czy oznacza to w takim razie, że z tych paneli jestem w stanie uzyskać około 10,8KW?

Sprawdzałem również jakie zapotrzebowanie na energię mają klimatyzatory. Przy 6 pomieszczeniach zakładając 2 kW na klimatyzator wychodzi 12kW.


Czy w takim razie dobrze wyliczam, że taki zestaw dałby mi możliwość uzyskania darmowej klimatyzacji przy bardzo słonecznych dniach?

Czy coś pominąłem? Czegoś nie widzę? Jakich urządzeń dodatkowo bym potrzebował? Na co zwrócić uwagę?


Dziękuję z góry za pomoc

Pro majster
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2023, 8:59
Re: Pompa ciepła + klimatyzacja + panele słoneczne

autor: Pro majster » 03 lip 2023, 9:37

Cześć, jeśli myślisz o klimatyzacji do 6 pokoi powinieneś zastanowić się nad technologią wykonania takiej klimatyzacji. To kluczowe w kwestii kosztów i dalszych rozważań.
jokum pisze:Wstępnie z tego co zrozumiałem powinienem dysponować 6-ma urządzeniami do nawiewu, w zestawie chciałbym wykorzystać pompę ciepła (z tego co wyczytałem możliwe jest uzyskanie dofinansowania)

Dofinansowanie można uzyskać również na klimatyzację. Nie bardzo idzie zrozumieć Twój tok myślenia mieszasz wszystkie technologie.
Pompę ciepła możesz wykorzystać do schładzania pomieszczeń i ich ogrzewania jeśli masz ogrzewanie płaszczyznowe- tzw podłogówkę lub maty kapilarne lub klima konwektory.
Klimatyzację możesz wykorzystać do ogrzewania i schładzania pomieszczeń. Możesz mieć w każdym pomieszczeniu urządzenie klimatyzacyjne-technologia multisplit lub wymiennik w kanale wentylacyjnym i rozprowadzenie po pokojach.
jokum pisze:Zakładając że w słoneczny dzień każdy wyciągnie 300W wychodzi mi, że mogę z nich uzyskać 3,6KW. Czy mogę takie panele podłączyć do pompy żeby na bieżąco korzystała z tej energii?

Kolego mylisz pojęcia. Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd i może działać zasadniczo w dwóch wersjach: on i off gride. Upraszczając podłączona do sieci i z własnym magazynem bez podłączenia do sieci. Widzisz temat pozornie banalny a aspektów miliony. W jednym przypadku licznik dwukierunkowy, odpowiedznia moc przyłącza itp w drugim magazyn energii.
Jeśli chodzi o pompę nie jest ona w stanie magazynować energii lub" konsumować jej na miejscu".
Pompa ciepła może uruchomić się widząc stan magazynu energii jak naładowany, by wykonać w danym czasie jakieś zlecone funkcje i na tym polega inteligencja jej sterownika.
Proponuję znaleźć sobie ogarniętego instalatora do z przemyśleń bez fachowej wiedzy wyniknie, tyle że wydasz kasę, a i krzywdę możesz zrobić sobie lub ludziom wokół swojego mieszkania.


Pompy ciepła, klimatyzacja i wentylacja. Instalacja, montaż, serwis i doradztwo.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości

Gotowe projekty domów

cron