Studnia głębinowa

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

freemc
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 cze 2018, 6:09
Studnia głębinowa

autor: freemc » 26 cze 2018, 6:24

Witam,

Szanowni forumowicze, proszę Was o pomoc.

Półtora tygodnia temu, studniarz wywiercił mi studnię, woda pokazała się na 18 metrze, dowiercił się do 38 m i stwierdził, że jest to już wystarczająca głębokość. W ostatnie fazie wiercenie użył środek do uszczelnienie ścian wywiertu i włożył rurę osłonową fi 110 z filtrem, zakończoną mufą z deklem. Włożył pompę o wydajności 110l/min, rurę PE32. Wszytko działa pięknie. Woda jest pompowana o stałej wydajności.

Jednak problem polega na tym, iż pomimo pompowania wody z wydajności 110 l/min przez ok. 7 dni/24 h na dobę z niewielkimi przerwami woda leci cały czas mętna z piaskiem (przez pierwsze dni ogromne ilości piasku, później coraz mniej). W ostatniej dobie woda pojawiła się prawie krystalicznie czysta jednak po wyłączeniu pompy i ponownym jej włączeniu po kilkudziesięciu minutach, woda leci ponownie mętna z piaskiem aż się ustabilizuje. Po wykonaniu przyłącza pod instalację domową (hydrofor reguluje ciśnienie, zmieniły się średnice rur) woda również leci mętna z piaskiem pomimo kilkunastu godzinnym pompowaniu i nic się nie zmienia - ręce mi już opadają.

Pytanie brzmi. Czy istnieje ryzyko, że studniarz coś źle wykonał? Czy wodę mam cały czas pompować na działkę? Jeżeli tak to czy przez instalację domową czy bezpośrednio ze studni z dużą wydajnością.

Bardzo proszę o pomoc.

GrupaLeonarczyk
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 07 wrz 2018, 7:47
Re: Studnia głębinowa

autor: GrupaLeonarczyk » 07 wrz 2018, 8:13

Sprawdziłbym w pierwszej kolejności samo podłączenie oraz to czy pompa działa prawidłowo, póki co nie pompuj wody dalej na działkę bo woda cały czas może być mętna. Masz nr do studniarza który wykonał odwiert?

maciek321
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 16 lip 2019, 7:07
Re: Studnia głębinowa

autor: maciek321 » 19 lip 2019, 14:45

Polecam przeczytać ten artykuł: http://www.e-instalacje.pl/porady-budow ... j-764.html
Był dla mnie przydatny kiedy planowałem zrobienie studni

konik666
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 27 kwie 2019, 20:30
Re: Studnia głębinowa

autor: konik666 » 31 lip 2019, 16:01

Tak zacząłem o tym coraz więcej czytać, bo znalazłem fajnego bloga o studniach głębinowych i też jeszcze słyszałem że trzeba zrobić badania wody, czy na pewno jest czysta i nie zagraża życiu.

szymon_17
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 70
Rejestracja: 13 mar 2019, 21:57
Re: Studnia głębinowa

autor: szymon_17 » 03 sie 2019, 14:48

Studia głębinowa powinna być wiercona przez odpowiednią firmę, firmę która ma doświadczenie w konkretnym regionie. Firmy takie jak Naterm dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą. Jest to nieocenione przy wierceniu studni dla domu, gospodarstwa czy innego obiektu.

Awatar użytkownika
tetate
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 06 sie 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Studnia głębinowa

autor: tetate » 05 mar 2021, 11:10

Hej. Czy ktoś z Was może budował studnię głebinową w domu w kotłoni albo w garażu? Jakie macie na ten temat opinie?

Kayac
Aktywny
Aktywny
Posty: 244
Rejestracja: 25 lut 2019, 9:17
Re: Studnia głębinowa

autor: Kayac » 05 mar 2021, 12:05

Samowypływ... nie zdarza się tylko albo jest albo go nie ma. Jeśli jest zwierciadło wody naporowe i stabilizuje się powyżej terenu to zawsze będzie powyżej terenu. Zabudować dom na samowypływie to naprawdę szalony pomysł.

Poza tym jeśli chcesz taką wodę używać nie tylko do podlewania ogrodu ale i do picia to konieczne będzie badanie fizykochemiczne wody, które pokaże czy woda jest zdatna do picia. Wykonuje się je na przykłąd w prywatnych laboratoriach. Opcja taka jest w Ekolabos https://www.wprost.pl/zycie/10422156/woda-pitna-z-wlasnej-studni-a-zdrowie.html Jak jest to opisane na stronie.

Dariusz80
Aktywny
Aktywny
Posty: 110
Rejestracja: 14 lut 2021, 11:01
Re: Studnia głębinowa

autor: Dariusz80 » 14 mar 2021, 11:22

Wydaje mi się, że ciężko będzie Ci pomóc przez internet. Najlepiej byłoby gdyby ktoś sprawdził to na miejscu. Myślę, że możesz skontaktować się z firmą specjalizują się w odwiertach studni głębinowych i pracach ziemnych. Sądzę, że będą w stanie Ci doradzić.

elizjusz
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 99
Rejestracja: 21 gru 2015, 18:25
Re: Studnia głębinowa

autor: elizjusz » 23 mar 2021, 16:51

Ja mam studnię głębinową na wsi, jeszcze starą, która jest od bardzo wielu lat. Raz z niej korzystamy, ale czasem przełączamy na tzw wodę miejską. Co do tego kto np może wywiercić taką studnię, to wiem że jest taka firma jak ta tutaj aqua-wiert. Aczkolwiek ja nigdy z niej nie korzystałem

MałgorzataBajd
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2019, 12:11
Re: Studnia głębinowa

autor: MałgorzataBajd » 31 sty 2022, 14:36

Przy planowaniu własnej studni warto również zaplanować kwestie uzdatniania wody. Niestety rzadko woda z własnego ujęcia jest idealna do picia i nie wymaga żadnych filtrów. Polecam zgłosić się już z próbką wody do firmy (uzdatnianie wody, filtry do wody). Posiadają własne laboratorium, zatem badają wodę i do konkretnych parametrów dobierają system uzdatniania :) Co ważne, dają gwarancję doprowadzenia jakości wody do obowiązujących norm wyznaczonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Pełna profeska 8)

MajsterkowiczR
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 01 lut 2022, 12:45
Re: Studnia głębinowa

autor: MajsterkowiczR » 01 lut 2022, 14:03

Zgadzam się, warto także zajrzeć na ich kanał YT.

Dużo waznych informacji dot. filtracji wody :)

yaska
Aktywny
Aktywny
Posty: 210
Rejestracja: 03 mar 2010, 16:41
Re: Studnia głębinowa

autor: yaska » 28 cze 2022, 18:41

Może pompa nie jest odporna na piasek? Jaką macie? U nas ibo italy dobrze się sprawdza

Baks
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 560
Rejestracja: 03 wrz 2020, 10:33
Lokalizacja: Bydgoszcz
Re: Studnia głębinowa

autor: Baks » 28 paź 2022, 8:48

Ze swojej strony mogę polecić pompy Karchera serii Deep Well, stworzone do zasysania wody ze studni, bardzo odporne i wydajne.

baxx
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 09 cze 2021, 20:52
Re: Studnia głębinowa

autor: baxx » 26 mar 2023, 21:42

(ten Baks powyżej to nie ja)
Widzę, że poziom dyskusji w tym wątku jest raczej niski jak to często bywa w temacie studni w którym to nawet studniarze mają problem, żeby dobrze ocenić sytuację.
Nikt się nie odniósł do problemu tylko jakieś pitolenie o badaniach i innych nieistotnych rzeczach. Ale tak to niestety jest, że w tej sieci coraz mniej prawdziwych fachowych informacji a tylko coraz więcej bełkotu marketingowego i jakichś losowych wynurzeń.

Ja miałem podobną sytuację. 13 metrów pojawiła się woda, doszli do 26 metrów, powiedzieli, że pojawiła się kurzajka (to chyba ten piasek, który opisujesz) i zostawili.
No i mam taką studnię, z której od roku leci drobny pył/piasek. Jest to kurzajka albo coś podobnego. Walczyłem z tym bardzo długo. Powodem jest to, że gdy wyłączysz pompę, woda stoi w rurze, stabilizuje się. Potem włączasz pompowanie, woda leci czysta ale jest wysysana z rury a następnie jest wysysana ze złoża, z którego zasysany jest drobny piasek z powodu turbulencji i silnego przepływu..
Możesz spróbować dać mniejsze obroty w pompie, możesz do tego celu użyć falownika (lub przydusić ją zaworem, zwłaszcza na próbę). Zejdź do 10-20L/min i zobacz czy ten efekt będzie dalej występował. Bo jak wydajność pompy jest na granicy wydajności złoża to oznacza, że złoże jest niejako "męczone" silnym przepływem. Na pewno przy wydajności 1l/min nie będzie piasku ale taki przepływ się do niczego nie nadaje.
Jeżeli zmniejszenie przepływu nawet do 10-15L/min nie pomoże to niestety musisz zrobić dobrą filtrację oraz odpowiednią pompę.
Oczywiście taki problem mija po kilku czy kilkunastu dniach, ale jak nie minie po kilku miesiącach jak w moim przypadku to znaczy, że już nie minie.

No i zakładam, że na chłopski rozum, próbowałeś podnieść pompę wyżej? Bo jak jest za nisko to będzie zasysać piasek. Ja zauważyłem, że im pompa jest wyżej tym mniej piasku zasysa, ale też spada wydajność. Jednak nawet jak jest metr pod lustrem to i tak mi zasysa drobny piaseczek (to jest nawet nie piasek tylko taki pył - dlatego tak wysoko podchodzi).

Ja nie chcąc robić nowej nieco płytszej studni zrobiłem tak:

Wykonałem filtrację w ten sposób, że jest filtr siatkowy ze stali nierdzewnej 100 mikronów, gładki w korpusie 10 calowym, w którym na dole jest zawór do spustu osadu. Do tego zaworu mam podłączony elektrozawór, który jest co 90 sekund włączany na 3 sekundy. Przez te 3 sekundy pięknie obmywa cały osad z gładkich ścianek filtra.
Elektrozawór i timer włącza się automatycznie tylko wtedy kiedy włączana jest pompa.

Tak, że w moim przypadku musiałem użyć falownika i filtru z automatycznym spuszczaniem osadu.

Problem był oczywiście też z pompą. Przy ciągłej pracy na drobnym piasku padła jedna pompa, druga, próbowałem też ślimakową, która niby jest dedykowana do pompowania piasku do 2mm. Nic to nie dało. Składałem coraz to kolejne reklamacje, w końcu któryś kumaty sprzedawca powiedział, że do ciągłej pracy na drobnym piasku są pompy IBO 3TI15. I w moim przypadku sprawdziła się rewelacyjnie, pracuje już sezon i spadku wydajności nie ma. Pewnie pompy innych firm tez niektóre by dały rady, no ale musza o tym wiedzieć sprzedawcy a oni najczęściej jedyne co wiedzą o pompie to jej cena i dane z tabliczki znamionowej :(
Jakby ktoś chciał więcej szczegółów na temat mojego nietypowego rozwiązania problemu to niech napisze e-mail: przemo@przemo.org, mogę przesłać fotki. Miałem zrobić film na YT jak sobie radzić z takim problemem bo jeszcze nikt do tego nie doszedł i nie opisał, ale na razie mi się nie chce.
Moje koszty dodatkowe to filtr siatkowy 80zł, falownik 500zł (aczkolwiek jego nie musi być jak się utrafi z mocą pompy), elektrozawór 70zł, do niego timer cykliczny z osobnym czasem włączenia i wyłączenia 30zł

P.S. Wiem, że autor to pisał pare lat temu i pewnie już ma nową studnię lub jakoś inaczej to ogarnął, ale zostawiam dla potomności.

aq-ja
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2024, 9:45
Re: Studnia głębinowa

autor: aq-ja » 19 mar 2024, 9:04

freemc pisze:Witam,

Szanowni forumowicze, proszę Was o pomoc.

Półtora tygodnia temu, studniarz wywiercił mi studnię, woda pokazała się na 18 metrze, dowiercił się do 38 m i stwierdził, że jest to już wystarczająca głębokość. W ostatnie fazie wiercenie użył środek do uszczelnienie ścian wywiertu i włożył rurę osłonową fi 110 z filtrem, zakończoną mufą z deklem. Włożył pompę o wydajności 110l/min, rurę PE32. Wszytko działa pięknie. Woda jest pompowana o stałej wydajności.

Jednak problem polega na tym, iż pomimo pompowania wody z wydajności 110 l/min przez ok. 7 dni/24 h na dobę z niewielkimi przerwami woda leci cały czas mętna z piaskiem (przez pierwsze dni ogromne ilości piasku, później coraz mniej). W ostatniej dobie woda pojawiła się prawie krystalicznie czysta jednak po wyłączeniu pompy i ponownym jej włączeniu po kilkudziesięciu minutach, woda leci ponownie mętna z piaskiem aż się ustabilizuje. Po wykonaniu przyłącza pod instalację domową (hydrofor reguluje ciśnienie, zmieniły się średnice rur) woda również leci mętna z piaskiem pomimo kilkunastu godzinnym pompowaniu i nic się nie zmienia - ręce mi już opadają.

Pytanie brzmi. Czy istnieje ryzyko, że studniarz coś źle wykonał? Czy wodę mam cały czas pompować na działkę? Jeżeli tak to czy przez instalację domową czy bezpośrednio ze studni z dużą wydajnością.

Bardzo proszę o pomoc.



Jeśli pompa jest głębinowa, można za nią zamontować taki filtr:

https://aquatik.eu/filtr-1-14-antypiaskowy-dyskowy-120mikron-p-797.html

Inna sprawa, żeby taka pompa miała tzw. pływające wirniki, co da jej odporność na piach rzędu do kilku procent piachu w wodzie. W przeciwnym razie pompę trzeba będzie wymieniać co jakiś czas.

Całość oferty https://aquatik.eu/hurt-pomp-pm-10.html


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 5 gości

Gotowe projekty domów