Jaki producent przewodów elektrycznych?

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

arturpucz
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2022, 16:21
Jaki producent przewodów elektrycznych?

autor: arturpucz » 12 mar 2023, 13:20

W tym roku chcę położyć instalację elektryczną w nowym domu. Tzn będzie robił to elektryk, co prawda jeszcze go nie wybrałem, ale znalazłem w dobrej cenie na necie przewody elektryczne 3x2,5. I tak się zastanawiam nad ich kupnem, firma NKT 3,3 zl/m lub Elektrokabel 2,8 zl/m, warto dopłacić do nkt? Czy tu firma nie ma aż takiego znaczenia?

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Jaki producent przewodów elektrycznych?

autor: Interno » 13 mar 2023, 10:33

arturpucz pisze: Czy tu firma nie ma aż takiego znaczenia?

Znaczenie ma jakość drutu i izolacji.
TFKable, NKT, ElektroKabel są zwykle OK.
Masz projekt czy dopiero powstanie ? zakupy najlepiej uzgadniać z elektrykiem, który będzie działał.
Polecam zastosowanie "różnicówek" typu A a nie AC.

arturpucz
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2022, 16:21
Re: Jaki producent przewodów elektrycznych?

autor: arturpucz » 13 mar 2023, 12:08

Projekt mam, razem z projektem domu był, jakieś tam zmiany będą na pewno.
Załączniki
IMG_20230309_212308.jpg

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Jaki producent przewodów elektrycznych?

autor: Interno » 13 mar 2023, 12:52

Elektryka to poważne zadanie już od pierwszych działań na budowie.
Musisz znaleźć dobrego wykonawcę /masz elektrykę na "bogato"/ wydzielić obwody pod określone obciążenia, zaprojektować trasy układania kabli i odpowiednią tablice rozdzielczą wraz z dobranymi zabezpieczeniami.
Są arkusze kalkulacyjne i radzę z nich skorzystać.
Inne kable kupujemy pod tynk inne do rurek, czyli zakup kabli dopiero jak wiemy co chcemy docelowo osiągnąć.

arturpucz
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2022, 16:21
Re: Jaki producent przewodów elektrycznych?

autor: arturpucz » 13 mar 2023, 16:44

Rozumiem, dzięki za pomocne rady. Także wstrzymam się póki co z zakupem na własną rękę. A powiedz jak to jest z tym prowadzeniem kabli w peszlach/pod tynkiem, jakiś przepis to reguluje co, gdzie i jak prowadzimy czy zależy to od elektryka i oczywiście inwestora? Bo rozumiem że opcja w peszlach wychodzi drożej?
Mówiąc na "bogato" w sensie dosyć skomplikowane?

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Jaki producent przewodów elektrycznych?

autor: Interno » 13 mar 2023, 19:33

Najtaniej wychodzi prowadzenie płaskich kabli pod tynkiem.
W peszlach zwykle pod szlichtami można poprowadzić odrębne "druty" lub kable raczej okrągłe.
Na bogato nie znaczy skomplikowana tak wygląda to tylko na początku ale trzeba "rozkminić" wszystkie obwody jak będą przebiegały aby uniknąć w przyszłości dodatkowych prac.
Na portalach są dostępne informacje elektryków o projektowaniu wszelkich instalacji elektrycznych.
Poszukaj elektryków, którzy pracują na arkuszach kalkulacji obciążeń pod projektowanie rozdzielnic np. z poradnika elektryka.

unodostres
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 25 mar 2023, 13:30
Re: Jaki producent przewodów elektrycznych?

autor: unodostres » 25 mar 2023, 13:33

Hej, aktualnie przeprowadzam wymianę instalacji elektrycznej w moim mieszkaniu i potrzebuję kilku akcesoriów. Chciałbym zapytać, gdzie polecacie zaopatrywać się w tego typu artykuły? Zastanawiam się, czy hurtownie oferują lepsze ceny, co myślicie ? Poproszę o opinię o hurtowni: Elus.pl. Z góry dziękuję za Waszą pomoc i pozdrawiam serdecznie.

roper22
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 lip 2023, 10:56
Re: Jaki producent przewodów elektrycznych?

autor: roper22 » 05 lip 2023, 11:02

PTFE jest lepszym izolatorem niż silikon, więc generalnie lepszy drut. W zależności od tego, co planujesz zrobić, zależy od używanych przewodów. Kupiłem przypadkowy drut samochodowy z serwisu eBay. Ogólnie staram się o cynowaną miedź. Ale ponieważ dowiedziałem się więcej o okablowaniu, tym bardziej myślę, że muszę znaleźć identyfikowalne źródło dla mojego okablowania.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów