Nośność stropu - taras

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
kosmita
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:06
Nośność stropu - taras

autor: kosmita » 04 maja 2020, 15:41

Jeszcze raz serdecznie witam wszystkich.

Na wstępie zaznaczę, że czytałem dużo wątków - były podobne ale w sumie nie mam pewności jak rozumieć poniższą kwestię.

Kupiłem mieszkanie, które posiada m.in. taras na dachu ok. 35m2. Taras znajduję się na stropie nad salonem (nie jest balkonem tylko znajduje się na dachu). Na tarasie planowałem postawić całoroczną wannę z hydromasażem (tzw. jacuzzi). Standardowe tego typu wanny mają wymiary ok. 4m2 i ważą z wodą ok. 1500kg (chwilowo, maksymalnie ze wszystkimi osobami pewnie ok. 2000 kg).
Od dewelopera natomiast dostałem informację, że obciążenie stropu może wynieść maksymalnie 250 kg na m2. Czyli w praktyce o żadnej tego typu atrakcji nie może być mowy (250*4m2 to maks. 1000 kg).

Natomiast zastanawia mnie fakt, czy na pewno dobrze to rozumiem. Jeżeli tak mała byłaby wytrzymałość stropu to nigdy żadne trawniki, drzewka, ani cięższe meble ogrodowe nie miałyby prawa bytu. Trzy osoby na 1m2 już by przekraczały tą wartość, a przecież jest to możliwe. Nie mówiąc już np. o mokrym śniegu.., który może leżeć dłużej niż kilka minut.
Czy nie chodzi tutaj przypadkiem o powierzchnię całego stropu, w moim przypadku 35m2 tarasu? Do tej pory obliczając brałem pod uwagę jedynie 4m2.
Dodam, że na tarasie będą deski, a pod nimi stelaż na legarach, który w mojej opinii ten ciężar spokojnie rozłoży na większą powierzchnie niż 4m, a wtedy już spokojnie byśmy się wyrobili w normie.

Tylko nie mam pewności czy to dobre myślenie oraz w jaki sposób traktować te 250kg/m2 - dosłownie licząc ciężar na każdym metrze czy jednak całościowo (35m2*250=8750kg i teraz liczymy wszystko co jest na tarasie)?

Z góry dziękuję za objaśnienie tematu. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Nośność stropu - taras

autor: Om3k » 01 paź 2020, 15:13

Witaj kosmita,

Deweloper nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie. Podał tobie li tylko jaka jest dopuszczalna wartość obciążenia jednostkowego równomiernie rozłożonego, przepisując to z projektu budowlanego. Niemniej jednak nie określił czy to jest obciążenie całkowite ponad ciężar własny stropu, a może obciążenie użytkowe, oraz czy to jest obciążenie charakterystyczne, czy obliczeniowe? W praktyce taka informacja i taka odpowiedź nie wiele daje, a na pewno nie jest jednoznaczna. Prawdopodobnie wartość 250 kg/m^2 to jest wartość charakterystyczna obciążenia użytkowego. Ale to jest tylko moje przypuszczenie.

:idea: Poniżej dygresja, ale też zarazem odpowiedź na Twoje dalsze ewentualne wątpliwości. Generalnie przy projektowaniu stropu, tarasu itp., projektant nie rozważa gdzie będzie stała doniczka, fortepian, szafa czy jakiś inny ciężki mebel oraz ile osób zmieści się na 1 metr kwadratowy stropu. Przyjmuje się wartość obciążenia użytkowego na podstawie normy PN-EN 1991-1-1, tablica 6.2; z uwzględnieniem kategorii użytkowania i powierzchni. Wyjątkiem są ciężkie ściany działowe oraz obciążenia skupione od słupów itd. Wówczas projektant musi konkretnie uwzględnić położenie ciężkich ścian działowych przy projektowaniu stropu. A w przypadku lekkich ścianek działowych dla uproszczenia, stosuje się obciążenie zastępcze równomiernie rozłożone na powierzchni stropu.
Czym jest zatem normowe obciążenie użytkowe równomiernie rozłożone? W praktyce coś takiego rzadko występuje. Tak naprawdę normowe obciążenie mówi konstruktorom o tym na jakie siły wewnętrzne mają zaprojektować konstrukcje.
Obciążenie normowe jest "pretekstem", do wywołania w projektowanej konstrukcji sił wewnętrznych. Jest dużo wariantów obciążeń, które mogą wystąpić podczas użytkowania obiektu. Te wszystkie obciążenia są poprawne i bezpieczne do momentu kiedy nie przekroczy się obwiedni sił wewnętrznych, na które konstrukcja była zaprojektowana.

:idea: W związku z powyższym powinieneś zwrócić się bezpośrednio do autora projektu, a dokładniej, do projektanta w branży konstrukcyjno-budowlanej o odpłatne przeliczenie stropu z uwzględnieniem lokalizacji planowanego basenu. Wówczas projektant, jeśli podejmie się tego zadania, będzie się jeszcze zapewne pytał m.in. o szczegóły oparcia basenu na tarasie – czyli powierzchnie przekazywania obciążenia na strop. Deweloper nie zna odpowiedzi na twoje pytanie. Dlatego jego odpowiedź była wymijająca.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2023, 8:33 przez Om3k, łącznie zmieniany 3 razy.

magelania
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 lis 2022, 21:24
Re: Nośność stropu - taras

autor: magelania » 30 sty 2023, 8:52

Cześć,

wątek już pewnie nieaktualny, ale może komuś się przyda.
My też poszukiwaliśmy rozwiązań w tym temacie i przeszukując internet. Skontaktowaliśmy się z firmą i podpowiedzieli nam co i jak. U nas niestety nie udało się zamontować wanny spa na tarasie z przyczyn technicznych.

sizzlepole
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 24 mar 2023, 5:40
Re: Nośność stropu - taras

autor: sizzlepole » 24 mar 2023, 5:50

Dzięki. To jest to, czego potrzebuję. zaoszczędziłeś mi czasu na szukanie rozwiązania.
run 3


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości

Gotowe projekty domów