Przesunięcie drzwi - jakie nowe nadproże?

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Vendeur
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2017, 17:13
Przesunięcie drzwi - jakie nowe nadproże?

autor: Vendeur » 14 mar 2023, 1:06

Witam,

mieszkam w przedwojennej kamienicy, zbudowanej z cegły. 2 kondygnacje, pode mną sąsiedzi. Nade mną jest tylko strych.

Chciałbym przesunąć drzwi pokojowe o około 50 cm. Obecnie nad drzwiami nadproże jest zrobione z 2 teowników z podstawą na dole, po jednym z każdej strony ściany, pomiędzy nimi cegła. Otwór drzwi ma 100 cm szerokości, teowniki mają 130 cm długości, 8 cm wysokości, 8 cm szerokości podstawy oraz ok 9-10 mm grubości blachy.

Nad teownikami jest 80 cm ściany do stropu, ściany mają grubość ~30cm. Nad stropem, na strychu, w miejscu tej ściany nie ma nic, jest pusto.

Znajomy, który budował 2 domy stwierdził, że wystarczy użyć tych samych teowników po prostu je przesuwając w nowe miejsce. Natomiast zastanawia mnie, czy dodatkowe obciążenie nowego kawałka ściany 50 cm x 30 cm x 200 cm nie stanowiłoby zbyt dużego wyzwania dla nadproży u sąsiadów poniżej (oni mają grubsze ściany o ile wiem, zaś nad nadprożem 100-120 cm ściany, czyli większe obciążenie ogólnie, mogą być tam mocniejsze nadproża (tego nie wiem i się nie dowiem)), w szczególności, że na tym nowym odcinku ścianki opierałyby się teowniki i przenosiły obciążenie ze ściany nad nadprożem.

Wydaje się, że dla świętego spokoju lepiej byłoby tu zastosować 2 dwuteowniki, które długością objęłyby zarówno nową wnękę drzwi, jak i tę starą, której nie będzie już. Aby przejąć obciążenie i nie dokładać go na nadproże sąsiadów niżej.

Czy ktoś mógłby mi pomóc wyliczyć nośność teownika, który jest obecnie zastosowany? Aby mieć jakiś pogląd, co byłoby warto zastosować jako dłuższy zamiennik, o ile byłoby to konieczne.

Jeśli ktoś mógłby podać jaki należałoby użyć dwuteownik w zamian, byłbym dozgonnie wdzięczny. Osobiście zastanawiałem się nad 2 x dwuteownik o wysokości 100 mm, podstawa 50 mm, oczywiście tak jak obecnie, z obu stron ściany, dodatkowo skręcone ze sobą dla zachowania stabilności.

Na załączonym zdjęciu pokazuję jak to obecnie wygląda i jak miałoby wyglądać.
Załączniki
336233158_6181801601881355_3171252834124353693_n.jpg

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Przesunięcie drzwi - jakie nowe nadproże?

autor: Interno » 14 mar 2023, 11:55

Wiesz jaka jest konstrukcja stropu ?.
Z tego opisu wynikałoby, że mamy do czynienie ze ścianą nośną.
Realizacja tego typu zadań wymaga projektu i pozwolenia.

Vendeur
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2017, 17:13
Re: Przesunięcie drzwi - jakie nowe nadproże?

autor: Vendeur » 14 mar 2023, 16:44

Oczywiście mam świadomość tego, jak to powinno wyglądać od strony prawnej i możliwe, że ostatecznie na tym stanie. Natomiast mam poważne problemy z sąsiadem, który robi wszystko, aby uprzykrzać życie i uzyskanie od niego zgody wspólnotowej na cokolwiek jest niewykonalne, wręcz sprawiłoby mu przyjemność, aby jej nie dać. Dlatego staram się skonsultować, jak to zrobić, aby było dobrze. Wiem, jak się wykonuje takie prace i gdyby dać zamiast starych teowników dwa nowe dwuteowniki o znacznie większej nośności, do tego połączone ze sobą za pomocą skręconych prętów powinno dać zabezpieczenie z zapasem. Potrzebuję po prostu pomocy w określeniu nośności obecnego teownika, aby potem określić proporocjanlnie wytrzymałość nowego dwuteownika i dodać jeszcze odpowiedni zapas, aby mieć święty spokój.

To nie jest ściana nośna, nie patrz na szerokość, tu nie ma cieńszych ścian. Cała ścianka jest pokazana na grafice, to tylko ten kawałek, ona jest w poprzek mieszkania. Ściany nośne są prostopadłe do niej, wzdłuż mieszkania i na nich opierają się belki nośne.

Natomiast nawet pomijając kwestię, czy nośna, czy nie, to skoro są tu 2 liche teowniki, to zastosowanie odpowiednio mocniejszych dwuteowników z zapasem, rozwiązałoby problem.

dorothyheller
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 mar 2023, 4:56
Re: Przesunięcie drzwi - jakie nowe nadproże?

autor: dorothyheller » 17 kwie 2023, 8:06

Mam to. Dziękuję za przydatne informacje

sizzlepole
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 24 mar 2023, 5:40
Re: Przesunięcie drzwi - jakie nowe nadproże?

autor: sizzlepole » 15 cze 2023, 3:24

Dzięki za informacje, właśnie tego szukałem!

happy wheels

jaroslawd
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 lip 2023, 18:50
Re: Przesunięcie drzwi - jakie nowe nadproże?

autor: jaroslawd » 05 lip 2023, 19:30

Te teowniki mają wystarczającą wytrzymałość dla przeniesienia takiego kawałka ściany. W takiej kamienicy strop jest drewniany ewentualnie Kleina. Jeżeli masz obawy możesz zrobić tak jak pisałeś: daj dwa kątowniki walcowane L60 o znacznej grubości ścianki, obejmujące swoją długością stare i nowe drzwi. W miejsce starych drzwi daj ściankę z płyt g-k na stelażu, obciążenie przekazywane na strop będzie minimalne.

Vendeur
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2017, 17:13
Re: Przesunięcie drzwi - jakie nowe nadproże?

autor: Vendeur » 05 lip 2023, 19:44

Zrezygnowałem ze wspomnianych zmian jednak. Aby to zrobić zgodnie z prawem, koszt projektu, zgód itp. byłby ogromny - powyżej 5000 zł. Poza tym stwierdziłem, że w korytarzu szafa jednak nie będzie dochodziła do końca korytarza, zatem drzwi nie będę aż tak przesuwał, a dzięki temu zrobię dłuższą zabudowę szafy na ścianie w pokoju.

Natomiast wiem, że mógłbym to tak zrobić właśnie, powiedział mi o tym sam projektant - sugerował dać standardowe dwuteowniki, ale o wysokości 140 mm. Ponadto stwierdził, że dobudowany kawałek ściany w miejscu starych drzwi nie będzie znaczący dla obciążania nadproża w lokalu poniżej.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

Gotowe projekty domów