wymiana ogrzewania

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

norbis
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 30 maja 2022, 10:47
wymiana ogrzewania

autor: norbis » 26 paź 2022, 12:43

Czytam różne opinie ale niech mi ktoś tak na zdrowy rozum wyjaśni, czy ta pompa ciepła to nadal jest opłacalna jak prąd ma tak podrożeć? Ktoś może pomóc mi policzyć ile wynosiłyby koszty mojego ogrzewania – całoroczne – przy założeniach, że spalam węgiel i moje koszty grzania wody i domu w zeszłym roku to było około 6 tysięcy. Widomo, ze teraz ta kwota jest nieaktualna. Dom 220 metrów, 20-letni, ocieplony.

jarosed
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 18 paź 2019, 12:35
Re: wymiana ogrzewania

autor: jarosed » 28 paź 2022, 9:49

Sam jestem użytkownikiem pompy ciepła i powiem ci, że to nie jest taka łatwa sprawa, samemu łatwo się pomylić jeśli nie ma się technicznego wykształcenia – ja nawet nie próbowałem. Fachowcy muszą najpierw wszystko policzyć – dane domu są potrzebne i zużycie aktualnego nośnika ciepła - żeby określić moc pompy, potem montaż i już.
Widziałem, że są już dostępne narzędzia do wstępnego określenia rocznych kosztów. Zajrzyj na stronę synergio.pl mają tam taki kalkulator pomp ciepła. Po podaniu podstawowych danych – czyli dom po modernizacji czy dom nowy i podaniu przybliżonych kosztów rocznego ogrzewania - węgiel gaz obojętnie – kalkulator pokazuje ci koszty wszystkich możliwych opcji ogrzewania łącznie z samą pompą ciepła oraz pompą ciepła podłączoną do fotowoltaiki. Znajdziesz tam też gaz płynny i inne. Fajna sprawa, polecam. Bardzo sobie chwale pompę ciepła bo ogrzewanie nie spędza mi snu z powiek tym bardziej jak się teraz patrzy co się dzieje z surowcami. Mam nowy dom i powietrzna pompę ciepła, a rachunki za ciepło i energię na poziomie 200 zł w sakli roku.

klaudia844
Aktywny
Aktywny
Posty: 143
Rejestracja: 06 cze 2016, 9:57
Re: wymiana ogrzewania

autor: klaudia844 » 29 lis 2022, 16:16

Dobrym rozwiązaniem jest udac się do producenta pomp ciepła, np. firmy Apic. Zajmują się również montażem i doborem pompy o odpowiednio dobranej mocy.

Radek 2957
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2023, 14:03
Re: wymiana ogrzewania

autor: Radek 2957 » 07 lut 2023, 14:31

Czy ktoś może instalował pompę ciepła w małym domku ok. 80m2, który do tej pory był opalany piecami kaflowymi (dom jest ceglany, ocieplony od zewnątrz styropianem)? Zastanawia mnie czy ma to sens przy ogólnych kosztach samej instalacji, pompy ciepła, a później eksploatacji.... czy jakiś inny rodzaj ogrzewania jest wart uwagi w obecnych czasach gdzie węgiel, gaz również są drogie?

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: wymiana ogrzewania

autor: Konsultant Viessmann » 10 lut 2023, 15:17

Zrób audyt energetyczny. To koszt na poziomie 1000 zł, a znacznie rozjaśni sytuację


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości

Gotowe projekty domów