Budowa domu od początku

Jak prowadzicie budowę domu? Opowiadania i przygody budujących. Nie wiesz od czego zacząć budowę i jak ustalić kolejność prac? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

bialekrople
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 cze 2012, 11:26
Budowa domu od początku

autor: bialekrople » 13 cze 2012, 11:36

Witam,
jesteśmy w trakcie przepisywania hipoteki i starania się o kredyt na wykończenie domu po rodzicach.
Dom jest w stanie surowym zamkniętym. Budowa rozpoczęła się tak naprawdę ponad 20 lat temu. Była wstrzymana ponieważ zarzucono ojcu braki w pozwoleniach. Tak naprawdę do końca nie wiem ponieważ ojciec nie żyje, a z tego co mówi mama nie za wiele rozumiem. Wiem, że był zrobiony projekt jednak na tą chwilę wiem, iż w faktycznej budowie są zmiany. Niestety projektant tego domu nie żyje. Zostałam więc z budową z położonym okablowaniem (przez ojca) i oknami i drzwiami zewnętrznymi. Bez podłączenia prądu, wody i kanalizacji. Nie wiem dosłownie od czego mam zacząć. Jakie pozwolenia mam załatwiać i od kogo. Powiem szczerze, że sytuacja mnie trochę przerasta jednak mam dziecko w drodze i muszę budowę kończyć.

IWB
Re: Budowa domu od początku

autor: IWB » 13 cze 2012, 11:41

znajdz na forum nick boogi ten Pan Ci pomoże.
pozdrawiam

Krystian

boogi
Re: Budowa domu od początku

autor: boogi » 15 cze 2012, 16:28

Nie pomagam w rozwiązywaniu "problemów" wynikłych ze wznoczenia SAMOWOLI BUDOWLANEJ.

IWB
Re: Budowa domu od początku

autor: IWB » 15 cze 2012, 16:53

jesli pęka ci strop - to wiedz że coś się dzieje....

Natanek napitala samowolkę i w du... ma wszystkich, nawet WINB w Krakowie
ten to ma wizje dopiero ...

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Budowa domu od początku

autor: Enerbau » 15 cze 2012, 20:01

bialekrople pisze:Witam,
jesteśmy w trakcie przepisywania hipoteki i starania się o kredyt na wykończenie domu po rodzicach.
Dom jest w stanie surowym zamkniętym.

A tak przy okazji, może warto zapoznać się z tą ustawą.
http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2008,nr,223/poz,1459.html
Pozdrawiam

DURSKI DOMY
Re: Budowa domu od początku

autor: DURSKI DOMY » 19 sty 2013, 14:16

Witam.

Po wstawieniu okien najlepiej zająć sie wykonaniem elewacji natomiast wewnątrz budynku przystępujemy do wykonania wszystkich instalacji a więc: elektrycznych, CO, woda, gaz, kanalizacja. Jeśli chodzi o instalacje elektryczne należy poważnie zastanowić się czego Pan oczekuje. Wykonać należy również połączenie tv, wyprowadzenie głośników kina domowego, internetu w odpowiednich pokojach i w sypialniach. Niech Pan nie da się nabrać na wykonanie najprostrzej instalacji za najniższą cenę bo później wszystko będzie do przeróbki. Po wykonaniu instalacji najlepiej w pierwszej kolejności wykonać tynkowanie ścian. Po tynkach wylewamy posadzki miksokretem nie zapominając o balkonach. Jak już mamy załatwione tynki i posadzki wykonujemy sufity z karton-gipsu na poddaszu i ściany lekkiej zabudowy na poddaszu, jeśli takowe są przewidziane. Po wykonaniu powyższych etapów pozostaje wykonać gładzie na ścianach i przystępujemy do aranżacji wnętrz i robót wykończeniowych. I to wszystko - dom gotowy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia Paweł Durski z serwisu Jak wybudować dom jednorodzinny.

LUBIJAN
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 56
Rejestracja: 18 sie 2014, 10:46
Re: Budowa domu od początku

autor: LUBIJAN » 05 wrz 2014, 22:40

Jak masz dziecko w drodze to zleć to komuś żeby to załatwił od strony prawnej jak należy żebyś mogła spać spokojnie.

Ewa84
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 kwie 2018, 11:36
Re: Budowa domu od początku

autor: Ewa84 » 06 kwie 2018, 13:02

Powiem z doświadczenia na etapie montażu agregatów powietrznej pompy ciepła miałam problemy ze znalezieniem zwykłej zwyżki (tak żeby nie płacić za dojazd więcej niż za 2 godz usługi) znalazłam super portal nadmiar.pl i myślę, że jeszcze nie jest bardzo popularny i jak dla mnie trochę nie oswojony ale znalazłam zwyżkę z Katowic przede wszystkim dostępną w 10 min, także dla naszych budów portal bardzo przydatny.

KarolBancek
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 31 gru 2022, 18:35
Re: Budowa domu od początku

autor: KarolBancek » 31 gru 2022, 18:36

nie polecam samowoli budowlanej. Wziac od razu dobra firmę. U nas kierownik budowy był jednocześnie jej koordynatorem i bardzo polecam takie rozwiązanie. Robotnikom chciało się pracować, a jak wiemy to nie takie oczywiste u pracowników fizycznych :) firma nazywała się espiro. Jest szansa ze dostaniesz jakiś termin bo dobrze są zorganizowani

BansztofJozek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 27 cze 2023, 16:09
Re: Budowa domu od początku

autor: BansztofJozek » 27 cze 2023, 16:13

Samowola budowlana to nadal zmora…. haha trafiłem znów na ten wątek i musze przyznać że nadal mnie to mierzwi. Poelcam wziac jakas firme, jesli z okolic Wwa to moze byc Espiro Investments. Będziesz mial pewniej i lepiej, a poprawki po “fachurach” itd sa baaardzo drogie…

ArekOpol
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 10 sie 2023, 10:49
Re: Budowa domu od początku

autor: ArekOpol » 10 sie 2023, 10:53

Skoro jesteśmy już w temacie budowy domu, to czy ma ktoś u siebie drzwi bezprzylgowe? Razem z żoną zastanawiamy się nad ich zakupem i jesteśmy ciekawi jak sprawdzają się w praktyce.

emsti
Aktywny
Aktywny
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2016, 10:37
Re: Budowa domu od początku

autor: emsti » 02 paź 2023, 10:12

Budowa domu to złożony proces, ale z odpowiednim planowaniem i organizacją można go skutecznie przeprowadzić. Oto kilka kroków, które warto rozważyć w trakcie budowy domu, szczególnie jeśli jesteście początkującymi w tej dziedzinie:
Znalezienie kierownika budowy: To bardzo ważne, abyście mieli osobę z doświadczeniem, która będzie zarządzać całą budową. Kierownik budowy będzie odpowiedzialny za koordynację prac, zapewnienie zgodności z przepisami budowlanymi, kontrolę jakości, oraz rozwiązywanie problemów, które mogą się pojawić na placu budowy.
Wybór wykonawcy: Jeśli nie zamierzacie budować domu własnoręcznie, będziecie potrzebowali zespołu wykonawczego, który zrealizuje projekt. Dobrze jest zbadać różne firmy budowlane, poprosić o oferty, sprawdzić referencje i wybrać rzetelną i kompetentną firmę budowlaną.
Wytyczenie budynku przez geodetę: Tak, geodeta będzie musiał wytyczyć granice działki oraz precyzyjne miejsce, gdzie będzie wzniesiony dom, zgodnie z projektem. To istotny krok, aby uniknąć problemów z lokalizacją budynku i spełnienia wymagań prawnych.
Wodociąg i kanalizacja: Jeśli na działce nie ma wody, będziecie musieli podjąć decyzję, czy chcecie budować studnię, czy skorzystać z możliwości podłączenia się do wodociągu gminnego. W przypadku braku kanalizacji, trzeba będzie rozważyć, czy wybudować oczyszczalnię ścieków lub skorzystać z innych rozwiązań, jak przydomowe szamba.
System ogrzewania i instalacje: Zastanówcie się nad odpowiednim systemem ogrzewania i chłodzenia, jak również zaplanujcie instalacje elektryczne, gazowe (jeśli jest dostępny), oraz systemy wentylacyjne.
Wybór materiałów budowlanych: Wybór odpowiednich materiałów będzie wpływał zarówno na wygląd, jak i jakość oraz trwałość Waszego domu. Wybierzcie materiały, które będą pasować do Waszych upodobań i budżetu, ale jednocześnie będą spełniać odpowiednie normy i standardy.
Koszty budowy i budżet: Sporządźcie dokładny kosztorys budowy, uwzględniając wszystkie wydatki, takie jak koszty materiałów, pracy wykonawców, podatki, itp. Ważne jest, abyście mieli wypracowany budżet i rezerwę finansową na ewentualne niespodziewane koszty.
Terminy i harmonogram: Wspólnie z kierownikiem budowy ustalcie harmonogram prac, określający kolejność wykonywania poszczególnych etapów budowy. Warto mieć też elastyczność w przypadku ewentualnych opóźnień spowodowanych przez nieprzewidziane okoliczności.
Nadzór nad budową: Utrzymujcie regularny kontakt z kierownikiem budowy i sprawdzajcie postępy prac. Warto być obecnym na placu budowy, aby na bieżąco monitorować postępy i jakość realizacji.
Kontrola jakości: Upewnijcie się, że prace są wykonywane zgodnie z projektem i przepisami budowlanymi. Regularnie przeglądajcie jakość wykonania, aby ewentualne problemy można było naprawić na bieżąco.
Budowa domu może być wyzwaniem, ale z odpowiednim planowaniem i zaangażowaniem, z powodzeniem możecie stworzyć wymarzony dom. Pamiętajcie, że istotne jest również zachowanie cierpliwości i elastyczności, gdyż nieprzewidziane sytuacje mogą się zdarzyć w trakcie budowy.

Od siebie polecam ewentualnie kontakt z nimi Green homes. Zajmują się stawianiem domów z prefabrykatów.


Wróć do „Dziennik budowy - budowa dzień po dniu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów