Źle dobrane bezpieczniki w instalacji?

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

atais
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 05 gru 2022, 17:14
Źle dobrane bezpieczniki w instalacji?

autor: atais » 05 gru 2022, 17:41

Dzien dobry.

Po remoncie w 2021 mam nowa instalacje w mieszkaniu w bloku z ~1990.
Jeszcze przed wymianą, miałem problem z wybijaniem korka (wkładkni topnikowej) na klatce, a że ostatnio znowu mi się to przytrafiło zrobiłem rekonsesans instalacji (trochę późno, wiem) i wydaje mi się, że źle są dobrane bezpieczniki.

Stan faktyczny:
  1. Wg. elektrowni moc przyłączeniowa to Pp=5 kW w układzie 1-fazowym, zabezpieczenie przedlicznikowe o wartości 25 A, ale mam ramkę na topnik max 20A
  2. Wkręcony na klatce jest topnik 16A.
  3. Na wejściu do domu mam bezpiecznik EATON IS-40/1, 40A.
  4. Mam podział na 3 sektory, każdy zabezpieczony Hager CDC225J, 25A.
    • 2 pokoje
    • łazienka (z korytarzem)
    • salon z kuchnia
  5. Każdy sektor ma wydzielone
    • światło: Hager MBN 110E, B10, 10A
    • gniazdka: Hager MBN 116E, B16, 16A
    • pralka / lodówka / piekarnik / zmywarka, osobno każdy: Hager MBN 116E, B16, 16A

Mój komentarz i pytania:
  1. Już na początku nic się nie zgadza :D Nawet nie wiem czy to powinienem zgłosić administracji czy elektrowni?
  2. Tu chyba powinienem sobie wkręcić 25A (albo 20A, bo więcej na razie nie mogę)
  3. Resztę już chyba elektryk źle dobrał. Zgłaszałem ekipie jaki jest przydział, ale nie zweryfikowałem czy to uwzględnili.... i nie uwzględnili. Na wejściu chyba powinien być jakiś 25A max? Jaki sens więcej, które wybije zawsze na klatce?
  4. Można by to pewnie wydzielić mocniej, ale szczerze mówiąc ten podział wynika też trochę z układu w mieszklaniu, więc nie wydaje mi się zły. Natomiast chyba powinno byc max 20A, schodząc jakoś w drabince z 25A całościowego.
  5. Chyba te 10A na światło i 16A na gniazdka już jest OK.

I najważniejsze pytanie, co ma sens wymieniać? Instalacja ma rok.
Zgloszenie do administracji/elektrowni wydaje mi się ma sens. Tym bardziej, że to pewnie błąd zrobiony 30 lat temu. Zastanawiam się, czy ma też sens wymiana bezpieczników: głównego i pod każdy "sektor"?

Najtaniej wyszłoby chyba kupić Hager CDC220J lub podobne (20A) i zamienić bezpiecznik 25A dla pokojów. Ewentualnie zrobić to samo dla łazienki i kuchni.
A później ten 25A dać jako główny, zamiast EATON 40A. Czy to by zadziałało?

Nie będę robił nic sam, tylko zawołam elektryka, ale zakupy mogę zrobić wcześniej.

Co byście rekomendowali?
Dzięki!

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Źle dobrane bezpieczniki w instalacji?

autor: Interno » 06 gru 2022, 11:04

Nic nie kupuj chyba, że bezpiecznik na klatkę schodową.
Według mnie rozdzielnica zrobiona prawidłowo, rozłącznik główny 40A Eaton i różnicowoprądowe 25A od Hagera OK.
Jedyne co to różnicowoprądowe mogłyby być typu A, era różnicówek typu AC kończy się z uwagi na dużą ilość elektroniki i ledów w mieszkaniach.

atais
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 05 gru 2022, 17:14
Re: Źle dobrane bezpieczniki w instalacji?

autor: atais » 06 gru 2022, 16:10

Jestem troche zielony w temacie ale lubię "wiedzieć" :-)

Czy mógłbyś mi proszę wytłumaczyć jaki jest sens bezpiecznika głównego 40A skoro na klatce mam (max) 25A?
Nie powoduje to, że generalnie całe "zabezpieczenie" jest właśnie na klatce?

Będę wdzięczny za wyjaśnienie.

Awatar użytkownika
yanes
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 663
Rejestracja: 14 wrz 2008, 20:46
Lokalizacja: Podhale
Re: Źle dobrane bezpieczniki w instalacji?

autor: yanes » 06 gru 2022, 20:33

Ale ten EATON to jest rozłącznik który pełni funkcję wyłącznika głównego i 40 A to prąd jaki może wytrzymać


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów