więźba dachowa, drewno na budowę z lasu

Impregnacja jest jedną z najważniejszych metod zabezpieczania drewna. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czemu może służyć impregnacja i jakie impregnaty są najlepsze zajrzyj do tego działu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

mhl
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 lut 2022, 16:03
więźba dachowa, drewno na budowę z lasu

autor: mhl » 28 lut 2022, 16:07

Dzień dobry,
bardzo proszę o opinię i poradę w sprawie zakupu drewna na budowę;

Dobry znajomy ma las i musi dokonać wycinki z powodu budowy linii wysokiego napięcia, ja zamierzam budować dom w przyszłym roku (lub później) i połączyła nas wspólna sprawa.
Będę miał drewno (sosna) w dowolnych wymiarach i kształtach oraz inne (świerk - altana, deskowanie, etc), będę miał tartak, który mi przetrze drewno.

Mam poniższe pytania do fachowców, cieśli, dekarza:
Jak najlepiej przechować drewno? Nie na ziemi, przekładane?
Czy mogę na dworzu?
Czym je okryć?
Jak długo mogę je trzymać?
Jak je zabezpieczyć chemicznie i jak często?
Tartak może mi je zaimpregnować po starciu. Czy np co roku będę je musiał pryskać?
Czy muszę zwrócić na coś uwagę jeszcze?


Z góry dziękuję za odpowiedź.

Micheal

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: więźba dachowa, drewno na budowę z lasu

autor: Om3k » 01 mar 2022, 11:01

Suszenie tarcicy wykonuje się w sposób naturalny (na placu zewnętrznym i w szopach) lub sztucznie, np. w suszarniach tunelowych lub komorowych.

Suszenie naturalne
Suszenie na placu zewnętrznym pozwoli na uzyskanie wilgotności około 20% i trwa od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od rodzaju i wymiarów tarcicy. Przykładowy czas suszenia sosny i świerku o grubości 25 mm do wilgotności 20% wynosi od 60 do 200 dni.
sztapel tarcicy.JPG

1 – cokół betonowy, 2 – legar drewniany, 3- suszona tarcica, 4 – przestrzeń wentylacyjna 20-40 mm, 5 – konstrukcja przekrycia, 6 – przekrycie (daszek), 7 – deski.

Natomiast suszenie w szopie umożliwia na osiągnięcie przez tarcicę wilgotności około 12%.
Suszenie sztuczne znacznie skraca czas suszenia. W suszarniach wysokotemperaturowych cykl suszenia tarcicy do wilgotności 12% osiąga się w około 6 godzin. W suszarniach normalno-temperaturowych cykl ten trwa od 1 doby do kilku dni.

Impregnacja
Rozróżnia się impregnację powierzchniową lub głęboką.
Impregnacja powierzchniowa (np. preparatami z grupy FOBOS) to:
:arrow: smarowanie powierzchni tarcicy wodnymi roztworami soli lub środkami oleistymi,
:arrow: natrysk,
:arrow: kąpiele krótkotrwałe w roztworze soli grzybobójczych lub preparatów oleistych.
Impregnację głęboką wykonuje się metodą próżniowo-ciśnieniową lub przez długotrwałe kąpiele (trwające kilka dni).

Optymalnie jeśli drewno lite będzie miało w chwili montażu wilgotność u<20% (np. od 12 do 18%)

:?: Pytasz - Czy muszę zwrócić na coś uwagę jeszcze?
Zdaję sobie sprawę, że być może pisząc te słowa "wsadzam kij w mrowisko", niemniej jednak czytałem dane, że tylko kilka procent tartaków jakie działają w kraju wdrożyło procedury ZKP w swoich zakładach i zdobyło prawo znakowania tarcicy znakiem CE. Tarcica do wykonywania konstrukcji więźby dachowej powinna posiadać znak CE i posiadać klasę nośności zgodną z projektem budowlanym.
Niestety większość dostawców otwiera szeroko oczy gdy żąda się od nich DWU klasy jakości sortowania przez brakarza i oznaczeń na dostarczanej tarcicy zgodnie z CE.

Fikol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 28 cze 2022, 7:57
Re: więźba dachowa, drewno na budowę z lasu

autor: Fikol » 27 paź 2022, 12:08

Z wykonaniem domów szkieletowych pracuje między innymi firma Jonda. Kompleksowa oferta jeśli chodzi o takie konstrukcje i ich wykonanie od A do Z pod oczekiwania konkretnego klienta i jego indywidualne potrzeby.

mili
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 14 mar 2019, 21:35
Re: więźba dachowa, drewno na budowę z lasu

autor: mili » 19 mar 2023, 14:12

Jestem tego samego zdania.


Wróć do „Impregnacja drewna, impregnacja więźby dachowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów