Nierówna działka - wyrównanie terenu, a fundament pod garaż

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

franeg
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2022, 14:12
Nierówna działka - wyrównanie terenu, a fundament pod garaż

autor: franeg » 13 wrz 2022, 16:04

Cześć,
mam działkę budowlaną o kształcie jak w załączniku. W planach jest budowa domu, ale na ten moment plany są na tyle odległe, że można powiedzieć, że na tą chwilę nie będę się budować. Mam trochę wolnych środków, które planowałem przeznaczyć na ogrodzenie tej działki i budowę garażu (szopy, składziku) na zgłoszenie (prosta konstrukcja szkieletowa, wymiary 5,8x6m, posadowiony na płycie).

Moja działka jest jednak dosyć nierówna - została wydzielona wraz z kilkoma innymi z jednej większej działki i tak się akurat składa, że mniej więcej połowa mojej działki jest około 30cm poniżej poziomu pozostałych działek (poziom pozostałych działek dla uproszczenia nazwijmy poziom "0" - poziomy w przybliżeniu zaznaczone kolorem niebieskim w załączniku). Na części działki gdzie chciałbym wybudować garaż stoi woda opadowa - po ostatnich deszczach nawet 5-10cm i w jednym miejscu ok 15cm. Działka sąsiaduje z rowem i drogą polną (zaznaczone na załączniku)

Myślałem nad tym, żeby nawieźć ziemi i wyrównać całość do poziomu "0", jednak w takim wypadku nie byłbym w stanie już w tym roku wybudować garażu - sugerowane jest odczekanie kilku miesięcy przed rozpoczęciem robót ze względu na osiadanie nawiezionej warstwy ziemi.

Czytałem wiele na ten temat i przyszło mi do głowy, żeby w miejscu, gdzie chcę postawić garaż zrobić wykop na głębokość ok 50cm poniżej poziomu "0" i, o wymiarach ok 6,5x6,5 (większe niż garaż). Ziemię z tego wykopu wykorzystać do podniesienia poziomu gruntu wokół wykopu do poziomu "0". Wykop zasypać na 2 razy pospółką, w międzyczasie dobrze zagęszczając i na tak przygotowanym gruncie dopiero robić płytę pod garaż. Chciałbym poznać Wasze opinie na temat takiego pomysłu - czy ma to rację bytu, czy w ogóle powinienem podejść do tego zupełnie inaczej

Jeśli natomiast chodzi o wyrównanie reszty działki - na tą chwilę nie mam jeszcze pomysłu jak chciałbym ją zagospodarować, więc wyrównywanie reszty nie jest dla mnie na tą chwilę istotne - być może przy budowie domu zrobiłbym podobny zabieg jak z garażem, przez co nie musiałbym nawozić aż takiej dużej ilości ziemi jak na całą działkę.
Załączniki
mapka_forum.png

Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 24 gości

Gotowe projekty domów