Zabudowa słupa szachtem GK - można dawać wełnę w szachcie?

Jeżeli chcesz zaadaptować swoje poddasze to koniecznie musisz znać wszystkie aspekty, z jakimi możesz się spotkać przy remoncie poddasza. Oprócz tego w tym dziale poznasz pomysły innych na aranżacje tego pomieszczenia.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Integer
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 sie 2022, 8:41
Zabudowa słupa szachtem GK - można dawać wełnę w szachcie?

autor: Integer » 17 sie 2022, 8:43

Witajcie!
Zabudowałem właśnie szachtem pokrytym różową GK jeden ze słupów podpierających płatwie. Między płytą a słupem mam ok 5 cm luzu i to wypełniłem wełną, dość zbitą - taką "ścienną".

Spotkałem się z opiniami że słup na poddaszu użytkowym może ciągnąć parę z pomieszczenia (nawet w szachcie, różowe GK chyba nie jest paroizolujące) i że musi mieć "przewiew" żeby nie zbutwieć.

Powinienem wyjąć tą wełnę dookoła słupa? (Dzięki bogu szacht jeszcze nie poszpachlowany)

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Zabudowa słupa szachtem GK - można dawać wełnę w szachcie?

autor: Interno » 17 sie 2022, 12:57

Drewno powinno "oddychać". Wełna właściwie zbędna a jeśli już to jej nie ubijać.

Integer
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 sie 2022, 8:41
Re: Zabudowa słupa szachtem GK - można dawać wełnę w szachcie?

autor: Integer » 17 sie 2022, 13:35

Ubijana nie była - napisałem że zbitą, bo do szachtu dałem wełnę akustyczną typową do ścianek GK - w płytach, bardziej zbitą niż ociepleniowa.

Integer
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 sie 2022, 8:41
Re: Zabudowa słupa szachtem GK - można dawać wełnę w szachcie?

autor: Integer » 17 sie 2022, 14:00

Generalnie zależy mi na tym aby szacht nie dudnił, aby go wygłuszyć. Tylko jak to zrobić żeby równocześnie słup nie zgnił :)

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Zabudowa słupa szachtem GK - można dawać wełnę w szachcie?

autor: Om3k » 17 sie 2022, 14:11

Witaj Integer
Sprawdź wilgotność słupa drewnianego. Jeśli wynosi od 9% do 15% to może zostać obudowany wełną mineralną.
Jeśli wilgotność będzie większa niż 15% to nie obudowuj wełną ponieważ drewno musi mieć możliwość dosuszenia do tzw. wilgotności równowagowej.

Integer
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 sie 2022, 8:41
Re: Zabudowa słupa szachtem GK - można dawać wełnę w szachcie?

autor: Integer » 17 sie 2022, 15:28

Słupy były dość mokre, ale stoją już na poddaszu dwa lata. Zmierzyłem, wilgotność 10.5%
Czyli mogę wełnę w szachcie zostawić, przy okazji to ta wełna: WEŁNA MINERALNA 035 SUPERROCK 5CM https://www.abud.pl/product-pol-394-Welna-mineralna-035-SUPERROCK-5cm-9-15m2.html


Wróć do „Poddasze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów