Docieplenie poddasza - dom szkieletowy z lat 80-tych

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

farnick
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 07 sty 2022, 14:27
Docieplenie poddasza - dom szkieletowy z lat 80-tych

autor: farnick » 07 sty 2022, 14:47

Witam,

Mieszkam w domu szkieletowym, czyli tzw "kanadyjczyku" z lat 80-tych. Domki te produkowane były w Polsce we wczesnych latach 80-tych w Mikołajkach na Mazurach. Ściany i sufit są zrobione ze szkieletu drewnianego, który wypełniony jest trzciną. Poniżej wrzucam kilka zdjęć.

Dach również jest z trzciny - dwie maty trzcinowe, między którymi jest jakieś 10 cm pustki powietrznej. Do dolnej maty trzcinowej "doczepiony" jest tynk. Wydaje się to niewiarygodne, że to wszystko jeszcze stoi i się nie zawaliło, ale domek ma się dobrze i stoi już 40 lat i sądzę że postoi co najmniej jeszcze 2-gie tle lat, bo drewno jest zdrowe i nic się z nim nie dzieje.

Ale do rzeczy - mam pytanie odnośnie ocieplenia sufitu - chciałbym ocieplić go wełną mineralną, ale nie wiem ile tej wełny dać. Wełnę chciałbym położyć na poddaszu na macie trzcinowej (na jednym ze zdjęć jest widok poddasza). Chodzi o to by nie przedobrzyć i nie dać tej wełny za dużo tzn. żeby punkt rosy nie był przesunięty za bardzo w głąb tej wełny i by mogła ona w miarę swobodnie odparowywać. Tak jak pisałem wyżej, patrząc od dołu sufitu jest jakieś 3 cm tynku, potem jedna mata trzcinowa o grubości 3 cm, pustka powietrzna (jakieś 10 cm) i kolejna mata trzcinowa 3 cm. Potem nie ma już nic. Nie wiem też czy na matę trzcinową powinienem rozłożyć folię paroizolacyjną i dopiero na to wełna mineralna, czy lepiej nie kombinować, żeby wilgoć miała jak się wydostać z trzciny, gdy tam się wykropiła, a nie wyżej w wełnie.
Załączniki
3.jpg
1.jpg

Tomek2022
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 27 maja 2022, 19:36
Re: Docieplenie poddasza - dom szkieletowy z lat 80-tych

autor: Tomek2022 » 27 maja 2022, 21:19

Witam mam kilka pytań odnośnie domu jak mogę się z panem skontaktować

pistachio
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 06 paź 2020, 9:24
Re: Docieplenie poddasza - dom szkieletowy z lat 80-tych

autor: pistachio » 11 sie 2022, 15:25

co do grubości podpytam znajomego fachowca i dam znać, a jak szukasz dobrej wełny mineralnej to niezła jest Climowool, u siebie ocieplałem poddasze nią, fajną robi termoizolację, w lecie jest chłodniej a w zimie ciepło, plus też pomieszczenie jest cichsze


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

Gotowe projekty domów