mieszkanie 49m2 kominek z płaszczem wodnym

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

catnip
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 15 wrz 2008, 11:04
mieszkanie 49m2 kominek z płaszczem wodnym

autor: catnip » 15 wrz 2008, 11:16

Witam

Posiadam mieszkanie 49m2 na 3 piętrze

zaczynam remont i chciałbym ogrzewać mieszkanie kominkiem

Jaki kominek wybrać ??
myślę o kominku z płaszczem wodnym ale nie wiem ile kW??
Chciałbym aby z kominka ogrzewać wodę użytkowa +CO
Jaki zastosować boiler 100l wystarczy na 2 osoby ??
Jakie grzejniki (dodam że w mieszkaniu jest 1 sypialnia ~15m2 salon z otwarta kuchnia ~20m2 oraz łazienka ~14m2)
czy dodatkowo montować w łazience ogrzewanie podłogowe elektryczne?? :roll:

Awatar użytkownika
jang
Aktywny
Aktywny
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2008, 18:10
Lokalizacja: Gliwice

autor: jang » 16 wrz 2008, 18:15

Witam.
Wszystko ok, tylko co na to pan kominiarz ?

catnip
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 15 wrz 2008, 11:04

autor: catnip » 17 wrz 2008, 6:32

jang pisze:Witam.
Wszystko ok, tylko co na to pan kominiarz ?


To mieszkanie w starej kamienicy gdzie były wcześniej tylko piece kaflowe więc nie ma innej możliwości ogrzewania mieszkania. Ponadto wiem że w mieszkaniu obok jest zastosowane podobne rozwiązanie (kominek)

Także nie wiem co może mieć przeciwko Pan kominiarz, no chyba że Ty jesteś bardziej zorientowany??

Awatar użytkownika
jang
Aktywny
Aktywny
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2008, 18:10
Lokalizacja: Gliwice

autor: jang » 18 wrz 2008, 20:41

Witam.
Sprawa wygląda tak.
To, ze był( albo jeszcze jest) kiedyś piec nie jest jednoznaczne,ze do danego komina mozna podpinac dowolnie cokolwiek innego wytwarzającego dym.
Pierwszy warunek to:
kominek nie moze pracowac w pionie z innym piecem.
Piec kaflowy moze.

Drugi warunek:
komin musi spełniac wymogi bezpieczenstwa pod kontem szczelnosci, odpowiedniego przekroju, oraz wysokosci.
Argumentuja to wysoką temperaturą spalin z kominka.
A z drugiej strony jak w kuchni pracuje piec typu kuchnia weglowa to spaliny tez w kominie sa bardziej gorące niz te z kaflowego.Tak więc ten argument nie jest za bardzo przekonywujący.
Dla potwierdzenia tego mozesz zapytac w spółdzielni kominiarskeij jak to wyglada na dzisiaj, byc moze przepisy sie zmieniły.
Napisz co ci powiedzą.

Owszem co niektórzy, rozbieraja piece i samowlnie podpinaja do tego komina kominki.
Czesto tez nic złego sie nie dzieje.
Ale gdyby ( odpukac) cos sie wydarzyło i nie bedziesz miec zgody na podpiecie do komina kominka to bedziesz miec problemy.

catnip
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 15 wrz 2008, 11:04

autor: catnip » 22 wrz 2008, 6:15

To co napisałeś brzmi rozsądnie...wezwę kominiarza i niech sprawdzi co tam w kominie się dzieje i czy z podpięciem kominka nie będzie problemu....

A tak trochę pomijając temat komina to jakiej firmy oraz mocy najlepiej wybrać kominek?

corleone
Aktywny
Aktywny
Posty: 155
Rejestracja: 26 sie 2008, 11:07

autor: corleone » 22 wrz 2008, 11:18

a mnie interesuje, jak się takie ogrzewanie sprawdza w praktyce i jakie są jego koszty? Przepraszam, że trochę odbiegam od tematu
corleone

catnip
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 15 wrz 2008, 11:04

autor: catnip » 22 wrz 2008, 13:00

szczerze przyznam się że ja dopiero zapoznaję się z tematem kominka i jego funkcjonowania...ale widać że efektywność jest bardzo wysoka nawet 80%
Mój wujek ma kominek bez płaszcza i sobie chwali jego efektywność

Największy problem jest z doborem mocy do potrzeb dlatego zamieściłem ten wątek...

Koszty hmm zależy czy zima jest ostra czy łagodniejsza dodatkowo ma znaczenie materiał jakiego używamy do opalania...

Ja będę stosował drewno różnego rodzaju mam około 6m także mam nadzieje że na jakiś czas mi to wystarczy...

zawsze przy odrobinie zaangażowania można znaleźć tanio drewno ja jeździłem po tartakach i skupowałem odpady produkcyjne rok temu płaciłem od 80-150zl za 1m

Awatar użytkownika
jang
Aktywny
Aktywny
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2008, 18:10
Lokalizacja: Gliwice

autor: jang » 22 wrz 2008, 20:35

catnip pisze:......
Ja będę stosował drewno różnego rodzaju mam około 6m także mam nadzieje że na jakiś czas mi to wystarczy...


...a propos drewna, musi być bardzo dobrze wysuszone, inaczej kominek bedzie tylko udawał, że grzeje.
JanG.

andy97
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 wrz 2008, 20:38
do catnit,a

autor: andy97 » 22 wrz 2008, 21:01

mam w domu kominek z którego ogrzewam mieszkanie 60m2.
z kominka o mocy 14kw poprzez rurowy wymiennik ciepła mam cwu. zasobnik z wężownicą 80 l no i ciepło w kaloryferach /trzy kaloryfery plus ogrzewanie podłogowe w łazience/ .wody ciepłej wystarcza dla 4 osobowej rodzinyw zupełności.
jeśli chodzi o drewno kupuje 12 m przestrzennych i to mam na dwa sezony grzewcze +w lecie palę na cwu.
ogólnie jestem zadowolony .
pozdrawiam

catnip
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 15 wrz 2008, 11:04

autor: catnip » 23 wrz 2008, 6:15

jang pisze:
catnip pisze:......
Ja będę stosował drewno różnego rodzaju mam około 6m także mam nadzieje że na jakiś czas mi to wystarczy...


...a propos drewna, musi być bardzo dobrze wysuszone, inaczej kominek bedzie tylko udawał, że grzeje.


Drewno jest dobrze wy sezonowane... ;P

Tez myślę o zastosowaniu u siebie w mieszkaniu rurowego wymiennika ciepła do CWU
+ grzejnik w łazience


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości

Gotowe projekty domów