Podparcie stropy akermana

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Szymekkk
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 12 maja 2022, 15:05
Podparcie stropy akermana

autor: Szymekkk » 10 cze 2022, 8:53

Witam fachowców,
Ktoś mi powie w jaki sposób trzyma się ten strop akermana? Niby jest jakiś wieniec wokół, ale cegły wchodzą nad niego. Nie do końca rozumiem to co się z tym dzieje. Czy może być nad widocznymi cegłami jeszcze jakieś oparcie?
Zastanawia mnie dlaczego cegła wchodzi ponad ten wieniec
Załączniki
C108A57B-26C3-49B3-A709-E59F6F5C1567.jpeg
9359750F-C2A3-4172-B5A0-9E8BA8B3FF06.jpeg

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Podparcie stropy akermana

autor: Om3k » 06 lip 2022, 12:46

Stropy Ackermana były jednokierunkowo zbrojone. Żelbetowe monolityczne żebra stropu opierały się na dwóch przeciwległych ścianach, a ich zbrojenie zakotwione było w wieńcu. Żebra stropowe były częściowo zamocowane w wieńcu lub swobodnie podparte. Częściowe zamocowanie żeber pozwalało na zwiększenie rozpiętości stropu.

Dwie pozostałe ściany były równoległe do żeber stropowych. Żebra stropowe nie opierały się na nich, dlatego w Twoim przypadku cegły znajduje się powyżej dolnej płaszczyzny stropu.
Niemniej jednak czasem ostatnie skrajne żebro stropowe znajdowało się tuż przy ścianie prostopadłej do żeber i wówczas żebro połączone było monolitycznie z wieńcem.

Czasem nie wykonywano nadbetonu grubości od 3 do 5cm, kiedy obciążenie użytkowe nie przekraczało 150 kg na metr kwadratowy stropu.

W przypadku rozpiętości stropu większej niż 4,5 metra, w środku rozpiętości stropu wykonywano jedno żebro rozdzielcze, prostopadłe do żeber stropowych. Zbrojenie żebra rozdzielczego zakotwione były w wieńcu równoległym do żeber stropowych.
Załączniki
Ackerman.JPG
Ackerman 2.JPG


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów