Wentylacja przez ścianę

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Qbalub
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 01 sty 2018, 0:41
Wentylacja przez ścianę

autor: Qbalub » 03 sty 2019, 20:19

Witam.. Będę przerabiać dom jednorodzinny na dwa mieszkania góra i dół.. Do góry w pokojach pojawiła się wilgoć.. Budowlaniec mi powiedział iż jest zbyt słaba wentylacja pomieszczeń.. Zaproponował przebicie przez ścianę w pokojach i zamontowanie tam kratek które można skręcać na zimę lub gdy się chce.. Czy to zda egzamin? Boję sie tego iż to dom na wsi i zimą okien nie można otworzyć tak śmierdzi dym i boję sie ze przez te kratki może zaciągać i np w sypialni bedzie czuć dym.. Co sądzicie? Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja przez ścianę

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 sty 2019, 3:51

Wentylacja to stały nawiew 20-30m3/h na osobę do pokoi a wywiew realizowany przez łazienkę. Dziury już dawno nie są wentylacją.
HVAC - najtańszy komfort.

Qbalub
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 01 sty 2018, 0:41
Re: Wentylacja przez ścianę

autor: Qbalub » 04 sty 2019, 22:27

Ale to co mogę zrobić zeby bylo dobrzei no nie rozumiem postu powyżej.. Stare budownictwo to jest bo to przeróbka domu kostki na dwa mieszkania.. Może zamonotowac wywietrzniki w oknach zamiast przekuwania ścian?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja przez ścianę

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 sty 2019, 6:56

Qbalub pisze:Ale to co mogę zrobić zeby bylo dobrzei no nie rozumiem postu powyżej.. Stare budownictwo to jest bo to przeróbka domu kostki na dwa mieszkania.. Może zamonotowac wywietrzniki w oknach zamiast przekuwania ścian?

Najważniejsze w wentylacji jest, skąd i ile powietrza jest nawiewane, wcale nie wywiew! Pan zacznie od początku a nie tylko sam koniec!
Dziury to strata ciepła a nie wentylacja.
HVAC - najtańszy komfort.

Qbalub
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 01 sty 2018, 0:41
Re: Wentylacja przez ścianę

autor: Qbalub » 05 sty 2019, 21:59

Ok to jak mogę zapewnić ten nawiew na osobę? Jakieś przykłady co mogę zrobić żeby było dobrze? Bo już ustaliliśmy że zwiększyć nawiew na osobę..ale jak?
Ostatnio zmieniony 06 sty 2019, 10:35 przez Qbalub, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja przez ścianę

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 sty 2019, 10:11

Qbalub pisze:Ok to jak mogę zapewnic ten nawiew na osobe? Jakies przyklady co mogę zroboc zeby nylo dobrze? Bo juz ustaliliśmy ze zwiększyć nawiew na osobę..ale jak?

najprostszy sposób to wentylacja plus, Mechaniczny nawiew jak najbliżej sufitu powietrza do pokoi , powietrze jest usuwane przez piony w łazience .
druga metoda , to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli powietrze zanim opuści dom odda ciepło powietrzu nawiewanemu.
HVAC - najtańszy komfort.

Qbalub
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 01 sty 2018, 0:41
Re: Wentylacja przez ścianę

autor: Qbalub » 06 sty 2019, 10:42

Czyli jeżeli dobrze rozumiem... A od razu mówię ze jestem w tej dziedzinie laikiem...zamontować w oknach nawiewniki (bo poki co nie mamy okien z nawiewnikami ale chce zamontować je w pokoju) a w lazience wentylator który wciąga powietrze w komin?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja przez ścianę

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 sty 2019, 18:20

Mechaniczny nawiew, nie wywiew. Ważne jest by powietrze nawiewać pod sufitem, tam gdzie najcieplejsze. Wentylacja nie powinna być podciśnieniowa, wywiewna .
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Wentylacja przez ścianę

autor: szari » 07 sty 2019, 12:28

Brzęczu co za idiotyzm wciskasz? Chcesz do ciepłego pomieszczenia wwiewać zimne powietrze pod sufitem? A wilgoć osadzi się gdzie?
Pomyślałeś w ogóle o tym co pleciesz czy robisz z siebie większego ignoranta niż jesteś.

Chłopie zamontuj nawiewniki w oknach i jedną kratkę przez ścianę w zupełności wystarczy.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Qbalub
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 01 sty 2018, 0:41
Re: Wentylacja przez ścianę

autor: Qbalub » 08 sty 2019, 21:18

Właśnie nie chcę obrażać nikogo ale kolegi wczesniejsze posty były tak wogole niezrozumiałe... Stwoerdzilem ze pokii co zamontuje te nawiewniki w oknach.. Tylko polecicie jakies które nie będą zimą zbyt mocno wdmuchiwac powietrza zimnego?

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Wentylacja przez ścianę

autor: szari » 09 sty 2019, 9:46

są różne dostępne z regulowanym nawiewnikiem i ustawisz sobie że będzie dobrze.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Wentylacja przez ścianę

autor: denvi » 09 sty 2019, 10:52

Są też rozwiązania higrosterowalne. Automatyczne. Przymykają się przy małej wilgotności (np. podczas mrozu, ale nigdy nie zamykają całkowicie) a otwierają w lato, gdy wilgotno, zwiększając cyrkulację. Konstrukcja oparta na pasku folii, która rozciąga się pod wpływem wilgoci. Zasilanie nie jest potrzebne. Np. Aereco.

Ale, moim skromnym zdaniem, wystarczy wycięcie 20 cm uszczelki w górnej części ramy okna. Na zimę styknie. Mi okna przestały parować. Nie ciągnie też zbyt mocno chłodem. Jakiegoś podmuchu wiatru nie czyć przy oknie. W lato można rozszczelnić czy po prostu otworzyć dla większego przepływu.

Qbalub
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 01 sty 2018, 0:41
Re: Wentylacja przez ścianę

autor: Qbalub » 13 sty 2019, 16:51

Kupię takie ciśnieniowe.. Takie co mozna w razie czego regulować tym bardziej zima.. Te higroskopijne spoko ale raz ze nie mozna zamknąć dwa z tego co czytałem nie na nasz klimat i pogodę.

domi.nika
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 31 sty 2019, 9:51
Re: Wentylacja przez ścianę

autor: domi.nika » 02 maja 2022, 7:11

szari pisze:są różne dostępne z regulowanym nawiewnikiem i ustawisz sobie że będzie dobrze.



no właśnie są rozne opcje dla wentylacji wiec na luzie mozna sobie ustawic co i jak się chce


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości

Gotowe projekty domów