Niskie olśnienie

Praktyczne porady dotyczącego różnego rodzaju rozwiązań i konstrukcji. Pomysły na to, jak zbudować wiatę, wykonać wylewkę, jak zastosować drewno w łazience i wiele innych.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

gneszka
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2019, 8:26
Niskie olśnienie

autor: gneszka » 28 kwie 2022, 20:23

Co znaczy taka cecha w przypadku oprawy LEDowej?

Przeglądam właśnie różne modele, jakie zaprojektowano z myślą o potrzebach zakładów przemysłowych. I jeden z nich, dostępny w kilku różnych wariantach, ma charakteryzować się ""maksymalną efektywnością energetyczną"" (jasne), równomiernością oświetlenia (wiadomo) oraz ""niskim olśnieniem""...
Znaczy co, nie razi po oczach, nawet jak się patrzy prosto na źródło światła?!?

Baks
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 560
Rejestracja: 03 wrz 2020, 10:33
Lokalizacja: Bydgoszcz
Re: Niskie olśnienie

autor: Baks » 19 lip 2022, 11:16

Według definicji, olśnienie to “przebieg (stan) procesu widzenia, przy którym występuje odczucie niewygody lub zmniejszenie zdolności rozpoznawania przedmiotów, lub jedno i drugie, w wyniku niewłaściwego rozkładu luminancji lub niewłaściwego zakresu luminancji albo nadmiernych kontrastów w przestrzeni lub w czasie”. Słowem, to nieprzyjemny efekt oślepienia przez źródło światła, który może powodować trudności w widzeniu lub na dłuższą metę - męczyć wzrok i doprowadzać do podwyższenia poziomu stresu.


Mówiąc o efekcie olśnienia, będziemy posługiwać się pojęciem luminancji, które w fotometrii, oznacza miarę natężenia oświetlenia padającego w danym kierunku. Występują różne rodzaje olśnień, które dzielimy podług warunków ich zaistnienia, oraz ich skutków.


Wśród tych pierwszych, wyróżniamy:


- olśnienie bezpośrednie - powstałe w wyniku bezpośredniej ekspozycji na źródło luminancji;

- olśnienie pośrednie - powstające w wyniku silnej luminancji występującej obok obiektu obserwowanego, w polu widzenia kątowego;

- olśnienie odbiciowe - zaistniałe w wyniku odbijania źródła światła (nie znajdującego się w naszym polu obserwacji, jednak silnie manifestujące się w nim poprzez odbicie)





Ze względu na wspomnianą wyżej kategorię skutków, olśnienia dzielimy na:

- przeszkadzające - olśnienie przeszkadzające to takie, które wpływa na naszą zdolność widzenia, czasowo upośledzając ją. Do tego rodzaju olśnienia może dojść ze względu na zaburzoną adaptację naszego oka lub poprzez obniżenie się tak zwanego kontrastu subiektywnego będącego skutkiem rozproszenia światła w ośrodkach optycznych oka, powodując zmniejszenie jego czułości. Słowem, jest to luminancja zmniejszająca naszą możliwość widzenia, rozróżniania barw i przedmiotów. Upośledzenie widzenia jest czasowe; powrót oka do wyjściowej kondycji zajmuje zazwyczaj do kilku minut.


- przykre - to olśnienie z którym często spotykamy się w miejscach pracy, w tym w przestrzeniach biurowych. Nie obniża ono naszej zdolności widzenia, jednak zdecydowanie męczy wzrok. Olśnienie przykre to przede wszystkim dyskomfort, który możemy odczuwać, jednak nie do końca świadomie. Możemy spędzić osiem godzin w biurze poddawani efektowi olśnienia przykrego, dopiero z czasem odczuwając zmęczenie oczu, stres lub irytację.


- oślepiające - to najsilniejszy rodzaj tego zjawiska. Olśnienie oślepiające jest tak silne, że przez pewien czas, pod wpływem ekspozycji na wysokie wartości luminancji, nie mamy możliwości dostrzeżenia żadnego widzialnego i możliwego do zauważenia (w przyjaznych dla oka warunkach) obiektu. Do takiego oślepienia - olśnienia dochodzi na przykład podczas jazdy samochodem, gdy zza zakrętu w nocy wyłania się i zmierza w naszą stronę auto na światłach drogowych.





Efekt olśnienia - ryzyko wystąpienia




Mimo nieprzyjemnego efektu jakim jest olśnienie oślepiające, jest ono jednak zazwyczaj (jeśli wytworzone przez człowieka) niezamierzone i krótkotrwałe: po oślepieniu szybko usuwa się jego źródło, bądź usuwa się z pola jego luminancji. Większym problemem jawi się tu olśnienie przykre, które jest zjawiskiem powszechnym i często powszechnie ignorowanym, najprawdopodobniej przez brak jego zrozumienia.


Uczucie przykrości zazwyczaj wzrasta, a z upływem czasu prowadzi do podniesienia się poziomu stresu, irytacji oraz zmęczenia. Z tym zjawiskiem najczęściej spotykamy się w przestrzeniach biurowych, czytelniach, czy w biurach domowych. Zazwyczaj efekt olśnienia przykrego występuje powodowany złym doborem opraw świetlnych, niedostosowaniem samego źródła światła do warunków pomieszczeniowych, lub przez elementy wyposażenia przestrzeni.


Wróć do „Zrób to sam - rozwiązania własne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

Gotowe projekty domów